Toto korenie nedávajte len do guláša! Pripravte si z neho čaj a chudnutie bude jedna radosť…

Nájde sa snáď v každej domácnosti a pri bežnom varení je takmer neodmysliteľná. Majorán záhradný alebo majoránka – ako sa toto korenie zvykne v našich končinách nazývať – ​​sa nájde snáď v každej slovenskej kuchyni. Napokon, guláš, pečeňové halušky alebo zemiakové placky si bez tejto aromatickej bylinky snáď nevieme ani predstaviť.

Málokto však vie, že majorán ani zďaleka nie je obyčajným korením do jedál . Má úžasnú moc, ktorá vám dokáže navrátiť zdravie, pomôcť s bolesťou a ochrániť vás pred mnohými chorobami. Od staroveku sa majoránka používa nielen ako korenie, ale aj ako liek. Hlavne na liečbu tráviaceho a dýchacieho systému. Čaj z majoránky posilňuje imunitný systém, lieči  z alergií, chronickej bronchitídy, zápchy.

Majoránka má mierny sedatívny účinok. Je užitočný pre ženy s bolestivou menštruáciou, ako aj pre zmiernenie príznakov predmenštruačného syndrómu.

Hlavné liečivé účinky majoránky :
Najsilnejší bylinka na trávenie a neoceniteľný pomocník pri nadúvaní
Upokojuje podráždený žalúdok.
Výborná na chudnutie a detox.
Bojuje proti nespavosti.
Zlepšuje trávenie a urýchľuje metabolizmus.
Odstráňuje nadúvanie a plynatosť.
Pomoc pri zápche aj pri hnačke (obnovuje správnu funkciu čriev).
Uvoľňuje bolestivé kŕče .
Bojuje a predchádza črevným infekciám .

Na podporu trávenia sa odporúča čaj z majoránky . Pokojne si môžete dopriať aj 3 šálky denne . Pripravuje sa ako bežný čaj – zalejete, necháte pár minút lúhovať a vypijete .

Účinky majoránu na naše telo:

Chráni srdce a čistí cievy
Pre kardiovaskulárnu sústavu je majorán ohromným pomocníkom. Odstraňuje usadeniny v cievach a tepnách, znižuje hladinu škodlivého cholesterolu a upravuje krvný tlak. Tiež zlepšuje krvný obeh a znižuje riziko infarktu.

Silné protizápalové a antibakteriálne účinky
Málokto vie, ako silný je majorán v boji proti chrípke a horúčke . Odvary a čaje z majoránky (predovšetkým čerstvého) bojujú proti vnútorným zápalom, s ktorými telo bojuje. Je silným protivníkom chrípky, svalových kŕčov, zápalov pri reumatizme a dokáže poraziť aj migrénu. Majorán tiež uvoľňuje upchaté dutiny a rozpúšťa hlien.

Proti bolestiam kĺbov a na boľavú chrbticu
Majorán sa neužíva len vnútorne – vo forme čajov a výluhov. Silný je aj na vonkajšie použitie, predovšetkým na boľavé kĺby, svaly a chrbticu. Olej z majoránky dokáže rýchlo zastaviť bolesť a má aj liečivý účinok. Stačí, keď 50 g čerstvej vňate roztlačíme a zalejeme 500 ml kvalitného oleja. Necháme 3 týždne lúhovať na tmavom mieste . Sem tam pretrepeme a potom scedený olej používame na potieranie bolestivých častí tela.

Balzam na dušu a starý trik pre dobrý spánok
Majorán má silnú arómu, ktorá významne pôsobí na nervový systém, pôsobí ukľudňujúcim dojmom a už naši predkovia poznali starý a overený majoránkový trik na nespavosť. Do pláteného vrecka si nasypali sušený majorán a dali do podhlavníka. Vôňa spôsobila, že rýchlo zaspali a mali kvalitnejší spánok a ráno vstali bez únavy.

Nápoj proti depresii a na zlepšenie nápady
Stačí, keď dve lyžice drvenej majoránky zalejte 250 ml studenej vody a necháte 1 deň lúhovať. Potom scedíme, pridáme 2 lyžičky medu a pijeme. Tento nápoj má silný účinok proti depresii.

Pomoc pri zápaloch močových ciest
Majorán má silné močopudné a antibakteriálne účinky a pomáha dostať baktérie rýchlo preč z močového mechúra a močových ciest. Stačí zaliať lyžičku sušeného majoránu vodou (250 ml) a nechať lúhovať 12 minút. Čaj pijeme aj 4x do dňa.

Najviac ho používame ako prísadu do guláša, omáčok, zeleniny, rýb, hydiny a voňavého pečiva. Ukazuje sa, že toto nenápadné korenie má úžasnú funkciu aj pre každého, kto chce schudnúť.

Pokračovanie článku na druhej strane >

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *