6 najinfekčnejších predmetov: TIETO veci radšej nechytajte, ak sa nechcete nakaziť…

So situáciou s koronavírusom, si ľudia v posledných dňoch dávajú oveľa väčších pozor, čoho sa dotýkajú a dbajú na používanie antibakteriálnych prostriedkov. Pripravili sme pre vás zoznam vecí, ktoré obsahujú najviac baktérií a infekcií. Ak sa nechcete nakaziť, nemali by ste tieto predmety chytať holými rukami.

1. Mobil

Nosíte ho so sebou všade, niektorí sa ho nedokážu vzdať ani pri návšteve toalety. Vo výsledku je tak práve na mobile až 10 krát viac baktérií ako na toaletnej mise. Dokonca môže prenášať baktériu E-coli, ktorá dokáže v teplom prostredí prežiť niekoľko hodín a môže spôsobiť žalúdočné problémy. Ak však nebudete zanedbávať základnú hygienu po každej návšteve kúpeľne, nemusíte sa ničoho báť.

2. Nákupný vozík

Okrem toho, že nakupovať chodia aj chorí ľudia, ktorí po kýchnutí či kašľaní chytia držadlo nákupného vozíka, je vystavený aj ďalším vplyvom. Na držadle nákupného vozíka narátali počas jedného výskumu juhokórejskí vedci na jednom štvorcovom centimetri 1 100 jedincov baktérií tvoriacich kolónie, čo je viac ako na kľučkách dverí na verejných toaletách. Práve držadlá sú domovom baktérie E-coli či salmonely. Odborníci odporúčajú držadlo vozíka pred chytením utrieť jednorazovou vlhčenou utierkou.

3. Bankovky a mince

Peniaze sú v neustálom kolobehu. Sme s nimi v kontakte každý deň v obchodoch, na úradoch či v iných inštitúciách. Pri istom výskume americkí vedci dokázali, že na jednej bankovke sa nachádza až 3000 rôznych typov baktérií. Ľudia s bankovkami či mincami často manipulujú a nie všetci dodržiavajú základné hygienické návyky, niektorí si navyše pri počítaní bankoviek zvyknú obliznúť prsty, čo prináša ďalšie mikróby. Hygienickejší  spôsob platby je teda rozhodne platba kartou.

4. Tlačidlá na bankomate, vo výťahu či v MHD a kľučky

Týchto tlačidiel sa dennodenne dotýka množstvo ľudí. Rovnako sú na tom kľučky. Výskumníci z New Yorku zistili, že na týchto predmetoch sa nachádza obrovské množstvo mikróbov a bacilov. Ich prenosu sa celkovo zabrániť nedá, preto si vždy po kontakte s nimi dôkladne umyte ruky horúcou vodou a mydlom. Takisto sa to týka predajných automatov.

        5. Menu v reštaurácií

Ako často ho podľa vás v čistia? Ak nejde o jednorázové menu vytlačené na papieri, zbytočne ho nepokladajte k príboru či tanieru.

6. Pero na pošte, v banke a podobne

Na perách slúžiacich mnohým ľuďom by ste tiež našli krásnu zbierku baktérii. Nosievajte v kabelke či vo vrecku vlastné pero a používajte radšej to.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *