Svokra ma naučila domáci spôsob ako odstrániť bradavice jednoducho a bez návštevy kožného lekára.

Bežne ich nazývame bradavice. Odborníci ich nazývajú fibrómy alebo nezhubné rakovinové výrastky spojivového tkaniva.Vyzerajú ako malé mäkké uzlíky, ale môžu mať veľkosť od niekoľkých milimetrov až po takmer centimeter. Zvyčajne majú rovnakú farbu ako okolitá koža.

Existujú však aj prípady, keď je ich sfarbenie veľmi pigmentované. Hoci nie sú zhubné, môžu sa časom začať zväčšovať a stať sa viditeľnejšími. Vtedy sa stávajú výrazným estetickým problémom.

Kde sa vyskytujú bradavice a ich príčiny

Najčastejšie sa vyskytujú u ľudí v strednom veku na miestach, kde si trú alebo drhnú pokožku. Ide o miesta ako krk, podpazušie, rozkrok, pod prsiami, na bruchu, na očných viečkach alebo okolo nosa. Môžu sa však vyskytovať aj na iných miestach tela.

V skutočnosti má takmer každý človek aspoň jednu bradavicu, takže tento jav nie je ničím výnimočným. Ak sa vyskytujú na miestach, kde sa koža o niečo pravidelne triešti, môžu byť bolestivé, zapálené, zväčšené alebo dokonca krvácať. Presné príčiny stále nie sú známe, ale predpokladá sa, že hlavnú úlohu zohráva genetika a ako faktor sa niekedy uvádza obezita. Dobrou správou však je, že sa dajú odstrániť bez krvácania doma, bez nutnosti ich vyrezávania alebo pálenia tekutým dusíkom u lekára.

Látka, ktorá si s nimi poradí, je jablčný ocot. To sa všeobecne považuje za najúčinnejší domáci prostriedok. Jablčný ocot sa môže používať na liečbu viacerých zdravotných problémov. Viac informácií o jeho výhodách nájdete v tomto článku.

Poznámka: Jablčný ocot by sa nikdy nemal používať na odstránenie bradavíc na očných viečkach.

Recept na odstránenie bradavíc

1) Jemne umyte oblasť okolo bradavice pomocou vlažnej vody a mydla.

2) Na začiatok (ak je to možné) namočte bradavicu do vody na približne 15 minút alebo na bradavicu priložte vatu namočenú vo vode.

3) Potom oblasť vysušte.
4) Namočte vatový tampón do jablčného octu a stlačte ho, aby ocot nekvapkal všade.

5) Potom ho naneste priamo na bradavicu a prekryte ju náplasťou. Nechajte ho pôsobiť 15 minút

6) Nakoniec oblasť opäť opláchnite čistou vodou.

7) Tento postup opakujte 3-krát denne niekoľko dní po sebe – ideálne asi týždeň.

Aký priebeh môžete očakávať?

Bradavica najprv stmavne, potom sa zjaví, vyschne a nakoniec odpadne.

V závislosti od toho, aká je veľká a ako hlboko zasahuje do kože, môže po odpadnutí spôsobiť malé poškodenie v podobe malej dierky. Preto na pokožku naneste nechtíkový krém alebo gél z aloe vera. Pokiaľ bradavice nepreniknú príliš hlboko do kože a zákrok bol vykonaný správne, nezanechá žiadnu jazvu.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*