Ako spoznáte, že sa vám tvorí krvná zrazenina? Týchto 6 signálov nikdy neignorujte!

Krvná zrazenina je nenápadný, ale život ohrozujúci stav. Zrazenina je známa aj ako trombus, ktorý sa tvorí v krvných cievach. Krv, ktorá je zvyčajne tekutá, môže tiež stuhnúť. Najčastejšie sa s tým stretávame, keď krv vyteká z rany a vytvára zaschnuté krvné zrazeniny. Najnebezpečnejšie pre naše zdravie a život sú zrazeniny, ktoré sa tvoria vo vnútri tela. Sú častou príčinou infarktu, mŕtvice a iných život ohrozujúcich stavov.

Príznaky trombózy

1. Bolesť nôh

Jedným z príznakov trombózy je častá bolesť a mravčenie v nohách. Ak ju sprevádzajú kŕče, okamžite vyhľadajte lekára!

2. Opuch končatiny

Keď sa v hlbokej žile vytvorí zrazenina, spôsobuje nedostatočný prietok krvi do niektorých častí tela. To vedie k hypoxii orgánov a končatín. Ak sa objaví opuch niektorej z vašich končatín, najčastejšie nohy, okamžite informujte svojho lekára.

3. Bolesť pri hlbokom dýchaní

Ak sa bolesť na hrudníku zhoršuje pri hlbokom dýchaní, v pľúcach je krvná zrazenina. Nečakajte a čo najskôr navštívte svojho lekára.

4. Červené škvrny na koži

Tieto typy krvných zrazenín sa často mylne považujú za modriny. Ak vidíte červené pruhy po dĺžke žíl, najčastejšie na nohách, poraďte sa so svojím lekárom. Tieto červené škvrny sú často teplejšie ako zvyšok tela.

5. Kašeľ bez prechladnutia

Ak náhle zakašlete a nie je vám nevoľno ani nefajčíte, môžete mať v pľúcach krvnú zrazeninu. Na potvrdenie alebo vylúčenie krvnej zrazeniny je vhodné využiť pomoc odborníka.

6. Plytké dýchanie

Najčastejšie sa plytké dýchanie vyskytuje pri náročnej námahe. Ak sa však zadýchate bez zjavnej príčiny, môže to byť príznakom krvných zrazenín v pľúcach. Tieto príznaky sú často sprevádzané závratmi. Táto situácia si vyžaduje okamžitú lekársku pomoc.

Ak máte vy alebo niekto z vašich blízkych podobné príznaky, neváhajte! Rýchla reakcia vám môže zachrániť život!

Zdieľajte tento článok s ostatnými, aby ste zvýšili povedomie ľudí o nebezpečných krvných zrazeninách.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *