Jej matka umierala. Predtým si ale zavolala k sebe svoju dcéru, aby jej odkázala niečo dôležité…

Keď matku ženy, ktorá rozpráva tento príbeh, previezli do nemocnice, vedela, že zomiera. Jej čas vypršal, ale stále chcela, aby dcéra bola pri jej posteli a počúvala ju. Niekoľko dní pred smrťou poslala odkaz aj svojej dcére, ale nebol určený len jej, ale všetkým okolo nej. Starnutie a smrť postihujú každého, aj keď je ešte plný sily a energie. A čo hovorí stará žena tesne pred smrťou ľuďom, ktorí niekedy nemajú trpezlivosť so starými ľuďmi alebo ich dráždi ich nemohúcnosť?

Keď si starý

„Drahá dcéra, keď budeš stará a tvoju tvár budú zdobiť hlboké vrásky, spomeň si, čo ti dnes hovorím!“ Stará pani ďalej rozpráva, koľkokrát rozprávala dievčatku tú istú rozprávku, niekoľkokrát denne, a potom tú istú rozprávku znova a znova pred spaním, aby pokojne zaspalo. „Prečo si nervózny, keď musíš opakovať posledných pár viet, lebo som ich nepočul alebo som ich hneď zabudol?“

Sľuby, ktoré sa neskončili

„Koľkokrát som ťa už musela nútiť, aby si sa kúpal alebo si umýval zuby, a čo všetko som ti musela sľúbiť, aby si išiel včas spať? Prečo sa chceš so mnou hádať, keď sa dnes nechcem kúpať, lebo sa necítim dobre alebo mi je zima?“ pripomína dámu, ktorej je nepríjemné, že musí robiť veci ktoré nechce, len preto, že to chce alebo vyžaduje jej okolie.

Učenie bez konca

„Keď ti niečo nešlo, dievčatko moje, koľkokrát som ti ukázal, ako poskladať stavebnicu, obliecť si šaty alebo zaviazať šnúrky? Kto ti pomáhal učiť sa v škole, keď si nevedel počítať alebo písať, kto s tebou strávil hodiny nad domácimi úlohami?“ pýta sa stará pani, ktorú hnevá, že mladší nemajú pochopenie pre jej ťažkosti s chôdzou, ale ani s pochopením technológií či nových zariadení, a keď si chce niečo nastaviť na svojom mobilnom telefóne, často jej vyčítajú, že ničomu nerozumie.

Neznášam samotu

„Na záver ti chcem povedať, moja drahá dcérka, že tak ako si ty nenávidela samotu, keď si bola malá, ani ja nechcem zomrieť sám, ale chcem byť doma s vami všetkými!“ Odkaz nielen pre moju dcéru, ale pre všetkých, ktorí jedného dňa zostarnú a začnú mať problémy s pohybom a chápaním okolia a budú vďační za akúkoľvek pomoc od svojich blízkych.

Zdieľajte tento článok aj s ostatnými…❤

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*