Toto je najväčšia jaskyňa sveta! Ozývali sa z nej zvláštne zvuky, až po 20 rokoch od jej objavenia sa odvážili ísť dovnútra!

Objavovanie prírodných krás musí byť skvelým zážitkom a príležitosťou. Niektoré z nich však nikdy neboli navštívené a zostávajú neprebádané. Na svete je veľa krásnych miest, ktoré ľudia objavili len nedávno. Jednou z nich je jaskyňa v národnom parku Phong Nha-Ke Bang v strednom Vietname. Jeho celý názov je Son Doong a prvýkrát ho objavil miestny obyvateľ v roku 1991. Všimol si zvláštny prírodný útvar, z ktorého vychádzali zvláštne zvuky. Teraz, takmer o 20 rokov neskôr, sa na toto miesto vydali ďalší bádatelia.

Výskumná expedícia do jaskyne

Son Doong sa nazýva aj horská rieka, ktorá tečie vo vnútri jaskyne. Nachádza sa uprostred džungle a je pomerne ťažko prístupná. Do roku 2009 bola najväčšou jaskyňou na svete Jelenia jaskyňa na ostrove Borneo v Malajzii. Je široký 91 metrov a dlhý približne 1 600 metrov. V roku 2009 sa skupina britských jaskyniarov vybrala do Son Doongu a prešla približne 10 kilometrov cez les, aby sa dostala k vchodu do jaskyne.

Táto expedícia priniesla množstvo informácií. Na dne jaskyne sa nachádza jazero, ktorého hĺbku sa tím vedcov pokúsil zmerať. Ale ani 200-metrové lano nestačilo na splnenie úlohy. Podľa odborníkov je jaskyňa stará približne 3 milióny rokov. Najväčšia miestnosť je 200 metrov vysoká a 150 metrov široká. Meria približne 5 kilometrov. Pre verejnosť bola otvorená v roku 2013.

Jaskyňa má vlastnú džungľu

Na niektorých miestach sa strop prepadol a do vnútra jaskyne preniká denné svetlo. Potom sa začala vytvárať džungľa. Rastú tu aj vysoké palmy. V jaskyni nájdete najväčší podzemný vodopád na svete. Vďaka svetelným lúčom, ktoré prenikajú do jaskyne, obnovili stalaktity svoju činnosť. Jeho gigantické rozmery môžu mnohých návštevníkov príjemne prekvapiť a ohromiť.

Podrobný prístup do jaskyne sťažuje rýchly tok ponorenej rieky. Pre podrobnejší výskum je potrebné navštíviť toto miesto v mesiacoch, keď rieka nestúpa, ale skôr klesá. V minulosti sa uvažovalo o tom, že by do jaskyne viedla lanovka, ktorá by návštevníkom umožnila oveľa lepší prístup. To však rozhnevalo miestnych obyvateľov a nakoniec sa nič nestalo.

Navštívili by ste Son Doong, keby ste mali možnosť?

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*