Mladá žena (26) takmer prišla o nohy! Keď na ňu ostatní ľudia pozerajú, hovorí, že ju pohrýzol žralok!

Anna  Markéta mala v živote ťažké karty. Jej telo zažilo doslova šialené veci. Od dospievania ju sprevádzajú bolesti, vážne zdravotné problémy, ktoré nemajú šťastný koniec. Markéta však necíti žiadnu nespravodlivosť zo života, práve naopak.

Anna  Markéta bola vystavená ťažkej životnej skúške. Jej telo zažilo doslova šialené veci. Od dospievania ju sprevádzajú bolesti, vážne zdravotné problémy, ktoré nemajú konca kraja. Markéta však necíti krivdu zo života, práve naopak. Svojím nekonečným optimizmom, energiou a chuťou do života inšpiruje mnohé ženy. A ja som jedným z nich.

Po zverejnení svojich zdravotných problémov na stránke Instagram sa mladej pôvabnej žene dostalo veľkej podpory a obdivu. Táto komunita, ktorá zdieľa fyzické anomálie žien, ktoré z nich robia jedinečné osobnosti, je tu preto, aby všetkým ukázala, že krása nemusí byť nevyhnutne odrazom dokonalosti. Jednou z týchto výnimočných osôb je Margaret, ktorá má na bruchu a najmä na nohe nespočetné množstvo hlbokých a dlhých jaziev. Nebála sa ich zvečniť na sociálnych sieťach, ale priznáva, že ukázať ich v reálnom živote je trochu ťažšie. „Na kúpalisku sa ma, samozrejme, každý pýta, čo sa mi stalo, tak som sa naučila hovoriť, že ma uhryzol žralok,“ hovorí s veľkou dávkou humoru. Aký príbeh rozprávajú tieto jazvy?

Diabetes vo veku 9 rokov

Keď mala Margaret 9 rokov, lekári jej diagnostikovali dedičnú cukrovku s veľmi vysokou hodnotou glykémie, hoci táto choroba sa v jej rodine nevyskytuje. Vtedy si myslela, že je to to najhoršie, čo sa jej v živote mohlo stať. „O nič nejde, veľa ľudí tým naozaj trpí,“ povedala si nakoniec. To však trvalo len do jej druhého ročníka na strednej škole, keď začala čeliť problémom úplne iného kalibru.

Nemohla urobiť krok cez bolesť

Markéta začala krívať na ľavú nohu a pri chôdzi sa jej podlamovalo koleno. S bolesťou pri každom kroku dostávala kortikosteroidné opiáty, ale lekári boli v koncoch s presnou diagnózou. Keď si nevedeli rady, chceli koleno otvoriť chirurgicky a doslova sa dostať k podstate problému. Margaret však v sebe necítila, že tento krok je správna voľba, a rozhodla sa, že ho neurobí. A urobila správne.

Ako zázrakom jej zachránili nohu

Niekoľko mesiacov po incidente bol pokoj, ticho pred búrkou, až kým nezačala pociťovať obrovské bolesti v lýtku, ktoré sa nedali vydržať. V nemocnici, ktorú jej odporučil jej obvodný lekár, sa však nestretla s pozitívnym prístupom. „Pozreli sa na mňa cez okno a povedali: Nie ste naliehavý prípad, stretnutie sa uskutoční najskôr o mesiac. Zbohom,“ spomína Markéta na neochotu a zo zúfalstva zavolala otcovi. Veľkú úlohu pri jej záchrane zohrala jej rodina a najmä jej lekárske kontakty, ktoré ju dostali do rúk správnych odborníkov.

Až v Kladne jej diagnostikovali urgentnú trombózu stehennej tepny, pri ktorej mohla prísť o ľavú nohu. Markéta v ten deň absolvovala niekoľko vyšetrení a štyri hodiny lokálnej anestézie v katetrizačnej miestnosti. „Prvá dobrá správa! Stal sa zázrak, zachránili sme nohu!“, spomína mladá žena s nadšením.

Začiatok všetkého a najväčší prelom

Bohužiaľ, Margaret sa aj tentoraz mýlila. Toto nebola najväčšia skúška jej života. Nasledujúce roky sa niesli v znamení kontrol, nespočetných liekov a liečby pretrvávajúcej končatiny. V januári 2018 však nastal najväčší zlom. Po niekoľkonásobnom odstránení uzáveru cievy jej lekári povedali, že má ďalšie ochorenie – infekciu v podobe zlatého stafylokoka. Margaret tak bola opäť uväznená medzi bielymi stenami lekárskeho prostredia v horúčkach a zimnici.

„V tom čase som už mal byť doma a vrátiť sa do práce. Namiesto toho som bol viac ako mesiac na jednotke intenzívnej starostlivosti, kde mi vnútrožilovo pumpovali antibiotiká. Bolesť, zúfalstvo, beznádej… A ja som si myslel, že to najhoršie mám opäť za sebou. Stafylokok sa po tejto liečbe vrátil a zničil mi cievu z brucha do pravej nohy. V roku 2018 som bola na operačnej sále toľkokrát, že to ani neviem spočítať,“ hovorí Markéta.

Nejasný koniec

Koniec koncov, ani tentoraz nevyhrala. Čakala ju reoperácia a bypass, aby sa zlepšil prietok krvi v jej tepnách a zachránili sa jej končatiny. Bohužiaľ, bypassy v Markétinej pravej nohe nefungovali. A bohužiaľ, nikto nemá odpoveď na tento súčasný problém. Poháňa ma vôľa žiť!

Aj keď je Markéta väčšinu času unavená, potláča bolesť počas krátkych prechádzok alebo len pri bežných denných činnostiach v domácnosti, nikdy nestráca nadhľad, vtip a predovšetkým chuť do života. „Keď človek príde o život niekoľkokrát v priebehu jedného roka, začne si uvedomovať hodnotu ranného vstávania. Vďaka tomu som pochopila, že život je naozaj len jeden a my ho musíme žiť, nie prežívať! Nevymýšľať si výhovorky, že niečo nemôžeme, keď sa nám jednoducho nechce, pretože môže prísť deň, keď budeme chcieť, ale nebudeme môcť,“ povedala Markéta.

Veľké želanie

Veľmi dobre si uvedomuje, že zdravotné problémy sa len tak neskončia, ale s prijatím skutočnej hodnoty seba samej – ako človeka, ale najmä ako ženy – miluje život ešte viac. Napriek plnému invalidnému dôchodku Margaret pracuje na čiastočný úväzok v administratíve s prevažne domácou kanceláriou, každodenné dochádzanie do práce by zo zdravotných dôvodov nezvládla. Jej invalidný dôchodok nepokrýva jej životné náklady, nehovoriac o výdavkoch na liečbu alebo stravu. A jej súčasná vízia a želania? „Hľadám muža na celý život, ktorý ma bude milovať so všetkým, čo k tomu patrí,“ uzatvára naša dnešná hrdinka.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *