Čierny trh s očkovacími preukazmi COVID-19 na vzostupe: Kedy to celé skončí?

Zúfalí alebo naivní kupujúci boli ochotní zaplatiť za každý z týchto falošných dokumentov až 120 amerických dolárov, spresnil spravodajský článok.

Počet inzerátov na temnej sieti (Darknet) ponúkajúcich vakcíny a falošné očkovacie certifikáty, vzrástol v auguste tohto roka v porovnaní s predchádzajúcimi mesiacmi o 100 %, uviedol Crónica s odvolaním sa na odborníkov na kybernetickú bezpečnosť.

Najnovšia správa spoločnosti Check Point Research (CPR), divízie Threat Intelligence spoločnosti Check Point® Software Technologies Ltd., vypracovaná v auguste 2021 ukázala, že falošné certifikáty očkovacích pasov sa na darknete predávali za 100 až 120 amerických dolárov. Pričom väčšina predajcov pochádzala z európskych krajín.

K dispozícii boli aj falošné digitálne certifikáty COVID z Európskej únie, očkovacie preukazy CDC a NHS a falošné PCR testy.

Počet reklamných skupín a ich veľkosť sa od začiatku roka 2021 zvýšili o 100 %. V decembri 2020 odborníci na kybernetickú bezpečnosť objavili v sieti Darknet stovky inzerátov ponúkajúcich falošné vakcíny. To predstavuje 400 % nárast obehu inzerátov v porovnaní s predchádzajúcimi mesiacmi.

Do marca 2021, keď sa vakcíny COVID-19 stali dostupnejšími, sa zvýšil aj počet ich náprotivkov na čiernom trhu, pričom počet inzerátov dosiahol viac ako 1 200 od dodávateľov zo Spojených štátov a európskych krajín, ako sú Španielsko, Nemecko, Francúzsko a Rusko. Ceny falošných pasov vakcín boli 250 amerických dolárov za kus, zatiaľ čo falošne negatívne výsledky PCR testov stáli len 25 amerických dolárov za kus, uvádza sa ďalej v správe.

V auguste 2021 sa falošné PCR testy stali dostupnými od približne 1 000 dodávateľov a len za jeden mesiac ich bolo viac ako 10 000, zdôraznila publikácia.

Podľa správy vyšetrovatelia v Rakúsku objavili bota Telegramu, ktorý bezplatne vytvára falošné certifikáty. Stačí, ak vyplníte príslušné údaje a bude vám zdieľaný súbor vo formáte pdf, so všetkými kompletnými údajmi v negatívnom PCR teste.

V článku sa tiež čitateľom odporúča, že pravé certifikáty týkajúce sa zdravia sa na internete nepredávajú a každý, kto ich ponúkal, to robil nelegálne. Odborníci na kybernetickú bezpečnosť preto neodporúčajú zapájať sa do takýchto transakcií. Títo odborníci zároveň upozornili, že každá krajina by mala spravovať všetky „zelené preukazy“ a osvedčenia o očkovaní prostredníctvom šifrovaných mechanizmov, ako aj prostredníctvom QR kódu, ktorý sa dá naskenovať na účely overenia.

Krajiny by mali spolupracovať a vymieňať si informácie týkajúce sa takýchto údajov a vytvoriť bezpečné úložisko so šifrovacími kľúčmi, aby sa ľudia mohli pohybovať len s použitím legitímnych osvedčení a aby bolo možné odhaliť falzifikáty, uvádza sa ďalej v správe.

Aký je Váš názor na celú situáciu?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *