Nemohla si dovoliť zaplatiť drahý test, tak použila falošný testovací certifikát Covid-19. Stal sa z toho biznis!


Koronavírus zmenil spôsob cestovania a mnohé krajiny teraz požadujú pred vstupom do krajiny doklad o negatívnom teste Covid – pričom testy často stoja stovky libier. Reportérka BBC Joice Etutuová sa rozprávala s dvoma ženami, ktoré priznali, že používajú a predávajú falošné certifikáty.

„Bola som trochu nervózna, pretože som nevedela, čo mám očakávať. Keď som prišla k prepážke, kde vám pred nástupom do lietadla skontrolujú pas, muž si odo mňa vypýtal môj Covid-19 testovací certifikát.

„Doslova ho čítal 10 až 20 sekúnd a potom sa usmial, opýtal sa ma, kam letím, a povedal: „Šťastný let.

„Uľavilo sa mi, pretože som vedela, že keď prejdem touto fázou, som voľná.“

24-ročná Louise* cestovala do Ghany v októbri s použitím falošného negatívneho certifikátu o teste Covid-19 – dokumentácie, ktorú niektoré krajiny vyžadujú na preukázanie toho, že nemáte vírus a ste spôsobilí letieť pred odletom. Ghana je jednou z týchto krajín a Louise hovorí, že tam potrebovala vycestovať za prácou a nemohla si dovoliť zaplatiť náklady na test. Ten môže stáť od 100 do 300 libier, preto si chcela zaobstarať falošné osvedčenie.

„Pýtala som sa známych, kto robí fotosúpis? Požiadala som svojich priateľov, aby sa pozreli na svoje testy Covid, len aby som získala štruktúru, ako certifikát vyzerá, a potom som si ho od niekoho nechala vyrobiť.“

Kúpa alebo dokonca pokus o kúpu falošného certifikátu je v Spojenom kráľovstve trestný čin a použitie falošného certifikátu na cestovanie je podvod na základe nepravdivého vyhlásenia. Ak vás prichytia pri predaji falošných certifikátov v Spojenom kráľovstve, môže vám hroziť trest odňatia slobody.

V súčasnosti je povinnosťou leteckých spoločností skontrolovať, či majú cestujúci negatívny výsledok testu. Jessica* má tiež 24 rokov. Priznáva, že predávala falošné certifikáty Covid-19 ľuďom, ktorí chceli cestovať do zahraničia, a to tak, že svoje služby inzerovala na sociálnych sieťach.

Tvrdí, že to boli „ľahké peniaze“.

„Jednoducho nechceli zaplatiť 150 libier za súkromný test,“ hovorí. „Účtovali sme im 50 libier. Pretože to bolo také lacné, ľudia sa pýtali toľko otázok, ako napríklad „ako to funguje?“, „keď prídem na miesto, budú to kontrolovať dvakrát?“, „ako ste to urobili?“, „dostanem sa do problémov?““

Jessica si podvodnú činnosť ospravedlňovala tým, že je osamelý rodič.

„Nikto mi nepomáha, nikto mi nedáva peniaze. Ak mám podstúpiť malé riziko, aby som zarobila napríklad 300 libier a nakŕmila svoje dieťa, verte mi, že to urobím.“

Jessica si uvedomila, že existuje trh s falšovanými potvrdeniami o skúškach, keď ho sama potrebovala na cestovanie. Keďže nechcela platiť poplatok za súkromný test, jej kamarátka jej povedala, že pozná niekoho, kto má falošné osvedčenie, a tak sa rozhodla založiť podobný systém. Jessica priznala, že predala celkovo osem falošných certifikátov, ale rozhodla sa s tým prestať, keď si uvedomila, aký vplyv má Covid-19 na životy ľudí.

„Teraz sa cítim zle.“

Som človek, ktorý pracuje v sektore zdravotníctva, takže to samozrejme nechcem mať na svedomí. Ľudia kvôli mne dostávajú Coronu. V iných krajinách, ktoré nemajú takú možnosť lekárskej starostlivosti, akú máme my tu.“

„Pomocou falošného certifikátu som ušetrila 200 až 250 libier
„U mňa to bolo skôr z finančných dôvodov,“ hovorí Louise o svojej podvodnej činnosti. „Nebolo to nevyhnutne preto, že by som nechcela absolvovať skúšku.

„Nebolo to uskutočniteľné… a viem, že niektorí ľudia si možno myslia: ‚Tak prečo cestuješ?

„Použitím falošného certifikátu som ušetrila približne 200 až 250 libier.“

Podobne ako Jessica, aj Louise vedela, že sa dopúšťa podvodu, ale priznáva, že by to urobila znova.

„Kým nebude existovať nejaký typ počítača Covid, ktorý by dokázal sledovať, na ktorej klinike alebo v ktorej nemocnici si niekto nechal urobiť test, nevidím dôvod, prečo by som sa mala znepokojovať.“

V súčasnosti existujú len anekdotické príklady, ktoré dokazujú rozsah tohto problému. Europol nedávno varoval pred používaním falošných potvrdení o testoch a obvinil z toho zločinecké gangy. Minulý mesiac bol na letisku v Lutone zatknutý muž podozrivý z predaja falošných certifikátov.

A v Paríži francúzske orgány nedávno zatkli sedem ľudí na letisku Charlesa de Gaulla. Údajne mali pri sebe 200 falošných testov na digitálnych zariadeniach. Vláda Spojeného kráľovstva tvrdí, že negatívny test môžete preukázať vytlačeným dokumentom, e-mailom alebo textovou správou. Dôkaz musí obsahovať vaše osobné údaje, dátum vykonania testu a názov poskytovateľa testu a jeho kontaktné údaje.

Medzinárodná asociácia leteckých dopravcov (IATA), obchodná asociácia svetových leteckých spoločností, prišla s možným riešením na odhalenie falošných certifikátov.

Navrhli myšlienku novej „aplikácie cestovného preukazu IATA“, hovorí Alan Murray Hayden, ktorý je vedúcim oddelenia pre cestujúcich a bezpečnostné produkty na letiskách IATA.

Cestujúci si vytvorí profil na základe údajov zo svojho pasu. Keď dostane výsledky testov, laboratóriá ich môžu cestujúcemu poslať ako „overiteľné potvrdenie“, čo znamená, že cestujúci nemôže výsledky testov zmeniť alebo upraviť a tieto výsledky sú spojené s jeho totožnosťou. Ministerstvo dopravy vo svojom vyhlásení uvádza, že testovanie pred odletom je zavedené na ochranu zdravia britskej verejnosti a tí, ktorí sa pokúšajú systém obísť, sebecky hazardujú so životmi iných.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*