Rada od mladíka, ktorý umiera, možno každého prebudí…

Väčšina z nás žije svoj život automaticky. Nezamýšľame sa nad jeho skutočnou veľkosťou. Nežijeme svoj život, ale skôr iba prežívame. Okolo seba toho máme veľa, ale aj napriek tomu sa cítime prázdni a stratení vo svojom vnútri. Umožňujeme našej mysli premýšľať dlho do noci nad vecami, na ktorých v skutočnosti nezáleží, ako sú účty, peniaze, čo si o nás myslia ostatní a pod.

Prečo to vlastne robíme?

Samozrejme, nikto z nás nepozná odpovede na to, čo sa s nami stane po smrti. Všetci sme však na rovnakej lodi. To, kam smeruje náš život a naše rozhodnutie tvorí náš charakter a existenciu. Naše skúsenosti a voľby nás formujú, ale mnohí z nás sú uzavretí, pretože naháňajú peniaze, moc a stabilitu namiesto toho, aby sa zamýšľali nad zmyslom svojho života.

Počítame len hodiny, keď budeme mať po práci a pôjdeme domov, kde si odpočinieme len preto, aby sme mohli ísť opäť na druhý deň do práce. Neustále sa za niečím naháňame a keď sa jedného dňa prebudíme, čudujeme sa, prečo sme sa vôbec naháňali. Nemusí vám teraz záležať na tom, ako nakladáte so svojím životom. No rada od mladíka, ktorý umiera, vás možno prebudí.

Dúfame, že po prečítaní jeho príbehu, sa poučíte a uvedomíte si, že máte len krátky čas na to, aby ste žili na tejto planéte. Zo svojho života môžeme vyťažiť maximum, milovať a žiť autenticky, kým nezomrieme.

Tu je jeho rada:

Mám len 24 rokov a napriek tomu som si už vybral svoju poslednú kravatu. Je to to jediné, čo s istotou budem mať oblečené na svojom pohrebe za niekoľko mesiacov od tejto chvíle. Môj oblek k nej nemusí pasovať, ale myslím si, že je ideálna na túto príležitosť. Rakovinu mi diagnostikovali príliš neskoro, aby mi dali nádej na dlhý život.

Uvedomil som si ale, že najdôležitejšou vecou je opustiť tento svet ako človek, ktorý je dnes o niečo lepší, než som býval predtým. Na spôsobe, ako som žil svoj život doteraz, na mojej existencii, alebo presnejšie na jej strate nebude vôbec záležať, pretože som žil bez toho, aby som robil niečo pôsobivé. Predtým som sa zamýšľal nad množstvom rôznych vecí. Keď som sa dozvedel, koľko času som stratil, zistil som, aké veci sú v živote skutočne dôležité. Takže vám píšem zo sebeckého dôvodu.

Chcem dať zmysel svojmu životu tým, že s vami budem zdieľať to, čo som si uvedomil:

  1. Nestrácajte svoj čas prácou, ktorá vás nebaví. Je samozrejmé, že nemôžeme byť úspešní v tom, čo nemáme radi. Trpezlivosť, vášeň a odhodlanie príde ľahko iba vtedy, ak máte radi to, čo robíte.
  2. Je hlúpe báť sa názorov iných ľudí. Strach vás oslabuje a paralyzuje. Pokiaľ ho nenecháte odísť, všetko sa bude zhoršovať. Načúvajte svojmu vnútornému hlasu a nechajte sa ním viesť. Niektorí ľudia vám môžu hovoriť, že ste blázon, iní, že ste legendou.
  3. Prevezmite kontrolu nad svojím životom a prijmite plnú zodpovednosť za všetko, čo sa vám stane. Obmedzte svoje zlozvyky a pokúste sa žiť zdravší život. Nájdite si šport, ktorý vás bude baviť. A neodkladajte to. Nech sa váš život vytvára na základe vašich rozhodnutí a nie na základe tých, ktoré ste neurobili.
  4. Vážte si ľudí, ktorých máte okolo seba. Vaši priatelia a príbuzní budú pre vás vždy nekonečným zdrojom sily a lásky. To je dôvod, prečo by sme ich nemali brať ako samozrejmosť.

Je pre mňa veľmi ťažké úplne vyjadriť svoje pocity o dôležitosti týchto jednoduchých myšlienok. Dúfam ale, že si vypočujete niekoho, kto zažil, aký cenný je čas.
Nehnevám sa, pretože som pochopil, že posledné dni môjho života sa stali zmysluplnými. Len mi je ľúto, že nebudem môcť vidieť množstvo zaujímavých vecí.
Natoľko sa staráme o zdravie a celistvosť nášho tela, a často si nevšimneme, že naše telo nie je nič iné ako škatuľa – balíček, ktorý obsahuje naše myšlienky, domnienky a zámery pre tento svet.

Pokiaľ v tejto krabici nie je nič, čo by mohlo zmeniť tento svet, tak potom nezáleží, či zmizne z povrchu zemského. Domnievam sa, že všetci máme nejaký potenciál, ale stojí nás veľa odvahy, aby sme si to uvedomili. Môžete preplávať svojim životom a všetko nechať na náhody. Alebo môžete bojovať o to, v čo skutočne veríte a napísať veľký príbeh svojho života. Dúfam, že urobíte správne rozhodnutie.

Pár posledných slov na záver

Zanechajte nejakú stopu na tomto svete. Žite zmysluplný život, taký, čo vás vystihuje. Choďte si za tým. Miesto, ktoré opúšťame, je prekrásne dejisko, kde je všetko možné. Napriek tomu tu nie sme navždy. Náš život je krátka iskra na tejto prekrásnej malej planéte, ktorá lieta neuveriteľnou rýchlosťou v nekonečnej tme neznámeho vesmíru.

Takže žite svoj život s vášňou. Nech je zaujímavý. A nech stojí za to!

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*