Milá stará žena zachránila bezdomovca pred smrťou. Keď zistila, kto to naozaj je – takmer omdlela…

Anna opäť preskúmala fotografie, z ktorých sa na ňu pozrela tvár jej zosnulej dcéry. Každé gesto, každý krok – to všetko si teraz pamätali len obrázky. Už je to viac ako 5 rokov, čo dievča zomrelo. Ale jej matka zaspávala  každú noc so slzami v očiach.

Žena žila na  dedine, v starom dome. Myšlienka na stratu ju nikdy neopustila. A ako by mohla byť bolesť zo straty otupená, keby nemala nikoho iného? Manžel zomrel už dávno, iné deti nemali. V mladosti sa presťahovali na juh zo Sibíra. Všetci príbuzní tam zostali, tisíce kilometrov ďaleko.

Keď Anfisa vyrastala, všetci chlapci jej venovali pozornosť. Dievča vyrástlo do neskutočnej krásy. O vzťahy sa však nezaujímala. Snívala o tom, že pôjde do Moskvy, aby mohla ísť na univerzitu a stať sa novinárkou.

Anna bola vždy hrdá na svoju dcéru. A ona ju podporovala v jej túžbe ísť do hlavného mesta. Po strednej škole Anfisa skutočne chodila na univerzitu. Snažila  sa navštíviť mamu tak často, ako  len mohla. Čoskoro našla chlapca a priviedla ho na stretnutie.

Mladí ľudia sa chceli vziať. Začali šetriť peniaze. Anna sa tiež snažila trochu im pomôcť. Tragédia však všetko zničila.

V ten deň dievča vystúpilo z autobusu a prechádzalo cez cestu na priechode pre chodcov. V tom čase ju zrazilo auto. Vodič išiel vysokou rýchlosťou a ani nepomyslel na brzdenie.

Čoskoro ho však našli a postavili pred súd. Anna sa však v tom čase nestarala. Trest pre vinníkov jej nepriniesol útechu. Každý deň sa zobudila a premýšľala o tom, prečo bol tento muž nažive a jej dcéra nebola pri nej.

Prišlo ďalšie výročie Anfisinej smrti. V tento deň matka vždy išla do mesta, kde bola pochovaná jej dcéra. Cesta na cintorín trvala asi hodinu.

Anna pristúpila k hrobu a ako vždy pozdravila svoju dcéru. Nikdy nedokázala zadržať slzy, aj keď to bolo niekoľko rokov. Tak začala plakať, sotva  sa pozrela na fotografiu na pamätníku. Mladá dievčina sa vrúcne usmievala akoby stále nevedela, aký osud ju čaká.

Matka si sadla na chladnú lavičku a ponorila sa do svojho smútku. Ani si nevšimla, ako sa začalo ochladzovať a stmievať. Uvedomila  si, že je čas, keď  sa pozrela na hodinky. Čoskoro mal odísť posledný autobus.

Už v blízkosti stanice videla chlapa, ktorý sedel opretý o stĺp. Oblečenie, ktoré mal na sebe, bolo špinavé a jasne z ramena niekoho iného. Kašľal tak silno, že to vyzeralo, že sa chystá udusiť.

Žena nemohla prejsť. Spýtala sa, ako mu môže pomôcť a čo sa stalo. Čelo, na ktoré položila ruku, bolo horúce. Ten chlap mal očividne silnú horúčku.

Ukázalo sa, že bol týždeň chorý. Všetko to začalo ako bežné prechladnutie, ale čoskoro sa to zhoršilo. Na lieky nemal peniaze.

Anna ho nemohla len tak nechať vonku. Nikto z okoloidúcich zjavne nepomôže. S najväčšou pravdepodobnosťou bol bezdomovec zamenený za alkoholika, ktorý sa predávkoval alkoholom. V meste ich bolo dosť.

Žena bežala do najbližšej lekárne. Lekárnik pomáhal pri výbere liekov. Keď sa ponáhľala späť, rozhodla sa ísť aj do obchodu s potravinami. Bolo zrejmé, že cudzinec bol nielen chorý, ale aj hladný.

Akonáhle sa vrátila k nemu, jej srdce bolo opäť zasiahnuté ľútosťou. Samozrejme, on sám  mohol za to ako žije, ale prestal byť mužom z tohto dôvodu?

Začal jesť, akoby v skutočnosti nejedol celé dni. Nemohol jej prestať ďakovať, pretože aj ona mohla prejsť okolo. A Anna ho videla jesť a myslieť na ňu. Na zotavenie by mu lieky nestačili. Potreboval teplú posteľ a pokoj.

Riešenie rýchlo dozrelo. Vo svojom srdci cítila, že ten chlap má smolu, ale on sám nie je zlý človek. A čoho sa bála, veď žila sama a nebola bohatá, a nemala čo stratiť?

Žena povedala, že ho takto nemôže nechať na chladnej ulici. A ponúkla mu, že pôjde do jej domu na dedine, kde žila. Bola osamelá a nikto by sa do neho nestaral. Povedala, že sa ho pokúsi postaviť späť na nohy.

Mladý muž sa jej spýtal, či sa nebojí zavolať  cudzieho do domu. Anna sa však len zasmiala a povedala, že sa už ničoho nebojí. Samozrejme, ten chlap neodmietol. Volal sa Sergej.

Takmer týždeň nemohol vstať z postele. Bol vysoký a ledva sa na ňu zmestil. Jeho nohy boli dokonca zastrčené medzi tyčami. A žena sa o neho starala, aby ho priviedla k vedomiu. Nielenže mu dala lieky, ale pripravila aj bylinné zápary, ktoré jej a jej blízkym už viackrát pomohli.  Keď sa teplota znížila, začali robiť inhalácie.

Niekoľko nocí bola v  pri Sergejovej posteli. Zo začiatku blúznil. Z podivných fragmentov a fráz Anna pochopila, že bol zatvorený  vo väzení a už nemal dokumenty.

Keď sa ten muž trochu zotavil, rozhodla sa všetko zistiť. Povedal jej, že vyrastal v sirotinci a nepoznal svojich rodičov. A nie je to tak dávno, čo si odsedel čas vo väzení a len nedávno bol prepustený. Nemal na čo byť hrdý, ale nechcel skrývať pravdu pred láskavou ženou.

Ale bolo jej to jedno. Vedela, že každý môže urobiť chybu. Ale zároveň cítila, že ten chlap je úprimný a nevyzeral ako zatvrdnutý zločinec. Nechcela sa dostať do jeho duše svojimi otázkami. A ani   ho nechcela vyhodiť.

Čoskoro si susedia všimli, ako často začala opúšťať dom kvôli jedlu a liekom. Pýtali sa jej, kto ju prišiel navštíviť. Susedia boli mučení zvedavosťou a Anna nič neskrývala. Priznala sa, že ukrývala bezdomovca, ktorý bol chorý.

Samozrejme, okamžite boli presvedčený, že od cudzinca by sa nemalo očakávať nič dobré. Ale žena vedela, že jej nemá  čo ukradnúť. A o svoj život sa už dávno prestala báť.

Život pokračoval ako zvyčajne. Postupne sa Sergej zotavoval. Zosilnel a  bol schopný vstať z postele a dokonca začal robiť niečo okolo domu. V skutočnosti bolo dosť vecí čo bolo treba urobiť.

Dom už bol starý, rovnako ako nábytok. Dôchodok nestačil na to, aby si najala staviteľov alebo kúpila niečo nové. Anna žila skromne.

Ten chlap začal napravovať, čo mohol. Najprv  sa postaral o strechu. Na viacerých miestach už veľmi dlho zatekala. Hneď ako sa začala jeseň, do domu sa liali prúdy dažďa. Sergej sa rozhodol vyriešiť stropy tak, aby tento rok žena nemusela používať umývadlá a vedrá.

Po nejakom čase  dozrievala úroda v záhrade. Nebolo to veľa, pretože sama sa nedokázala postarať o  veľkú domácnosť. Zem, samozrejme, stačila, ale pre koho bolo potrebné zasadiť obrovskú záhradu?

Sergej  zbieral ovocie zo stromov. Potom ich predal na trhu, aby zarobil nejaké peniaze. A v záhrade pracoval celé leto. Niekde  dal do poriadku suché kríky, niekde som natrhal kvety a vykopal úrodu.

Vyladil  vŕzgajúcu bránu a koval plot, aby  nespadol. Čoskoro mu pozornosť venovali aj jeho susedia. Osamelé staré ženy začali závidieť Anne, v ktorej dome a dvore obnovil poriadok. Ten chlap dokonca vedel variť knedle s koláčmi. Žena ich dávala všetkým, ktorých stretla na ulici.

A jedného dňa prišiel do dediny okrskový dôstojník. „Dobrí“ susedia sa rozhodli vysporiadať so skutočnosťou, že v ich dedine sa usadil cudzinec. Sťažovali sa polícii, že suseda ukrývala doma niekoho iného. A teraz sa obávajú, že čoskoro vylúpi ich domovy a zmizne.

Okrsková dôstojníčka pozdravila Annu. Sergej bol v tom čase na dvore a izoloval predné dvere na nadchádzajúcu zimu. Žena odpovedala na pozdrav a okamžite pochopila, prečo je tu. Policajt potvrdil, že ho zavolali susedia, ktorí sa báli cudzinca.

Anna sa zasmiala a povedala, že pozná všetkých týchto dobrodincov. A pozvala okrskového dôstojníka do domu a povedala, že ona sama ho zavolá. Koniec koncov, Sergej stále nemal dokumenty a tento problém musel byť vyriešený v blízkej budúcnosti.

Ten chlap povedal všetko o sebe. Dal svoje meno a kolóniu, v ktorej si odpykával trest. Okresný policajt sa ho na niečo pýtal a zaznamenával získané informácie. V jednom momente sa žena dopočula, že Sergej zrazil dievča na priechode pre chodcov, hoci tvrdil, že nie je vinný. V tej chvíli sa jej triaslo srdce.

Muži sotva mal čas ju zachytiť  predtým, ako spadla na zem. Anna, ktorá už ležala na posteli, začala obviňovať chlapa zo zabitia svojej dcéry. Bola zdesená, že  vo svojom vlastnom dome ukrývala muža, kvôli ktorému Anfisa zomrela.

Okrsková dôstojníčka nechápala, prečo ho predtým nespoznala. Anna však nebola na súde, keď bol vynesený rozsudok. Cítila sa chorá už pri myšlienke, že sa tam objaví a uvidí páchateľa do tváre.

Sergej vyšiel na čerstvý vzduch. Mal pocit, že nemôže dýchať a jeho srdce búši, akoby sa chystal vyskočiť z hrude. Slzy ho dusili. Ale ten chlap, ako nikto iný, vedel, že nie je vinný z tohto hrozného zločinu. A napriek tomu to bolo kvôli nemu, že láskavá žena, ktorá mu zachránila život, teraz tak veľmi trpela.

Myslel si, že o všetkom mal hovoriť skôr. Potom by ho už dávno vyhodila z domu.

Sergej sa vrátil a začal zbierať svoje jednoduché veci. Nakoniec  sa rozhodol pozrieť sa na Annu. Ten chlap si kľakol pri posteli a začal prosiť o odpustenie. Povedal, že nie je vinný a nezrazil dievča. Tvrdil, že bol zatvorený. Žena súhlasila, že si vypočuje jeho príbeh.

Ešte pred väzením pracoval Sergej ako vodič pre syna bohatého podnikateľa. Niekedy si mladý muž vzal auto, aby si oddýchol s priateľmi. Raz odišiel bez povolenia svojho otca a po návrate vyzeral divne. Triasol sa a bol veľmi opitý. Na aute sa objavil zárez.

Otec si okamžite uvedomil, čo sa stalo a rozhodol sa zachrániť svojho syna z väzenia. Navrhol, aby vodič vzal vinu za zrazenie dievčaťa na seba. A na oplátku sľúbil, že pomôže. Povedal, že ho uväzní len na tri roky. Sergej sedel 5 rokov. A keď sa vrátil a pokúsil sa obrátiť na podnikateľa, nedovolil mu ani vstúpiť do domu.

Ešte pred súdnym procesom muž sľúbil, že po prepustení nebude nič potrebovať. Ale nakoniec Sergejovi nezostalo nič. Dokonca aj jeho priatelia sa mu otočili chrbtom. Nemohol si nájsť prácu a v dôsledku toho sa ocitol na ulici.

Anna počúvala bez prerušenia a neustále plakala. Chcela veriť v úprimnosť mladého muža. Duša bola roztrhaná na kusy. Na jednej strane plakala každý deň a spomenula si na smrť svojej dcéry. Na druhej strane nechápala, či ten chlap môže klamať. Koniec koncov, vždy sa jej zdal byť úprimný. Pomáhal okolo domu. Žena sa k nemu už pripojila.

Okrskový dôstojník si vypočul aj Sergejov príbeh. A nakoniec povedal, že to všetko sa zdá byť pravda. Rodina, v ktorej kedysi pracoval ako vodič, mala vždy zlé meno. A syn podnikateľa bol opakovane zbavený svojich práv za porušenie pravidiel a jazdu pod vplyvom alkoholu. Vždy si však sadol za volant.

Anna sa nakoniec rozhodla, že sa musí vyrovnať so svojím odporom. Nemohla ho vyhodiť z domu, pretože začala veriť v jeho nevinu. Nemalo zmysel ho obviňovať. Už si odpykal čas za zločin iného muža.

Sergej dokonca prisahal, aj pred svätou ikonou, že  je nevinný. Žena povedala, že mu nikdy nebude vyčítať, čo sa stalo. Je pravda, že ten chlap sa nemohol upokojiť. Často začal cestovať na cintorín, kde bola pochovaná Anfisa. A hoci nebol na vine, vyčítal si, že dovolil opitému šoferovi sa v ten nešťastný deň dostať  za volant.

Po nejakom čase boli pripravené nové dokumenty. Anna vydala povolenie na pobyt, aby s ňou Sergej žil legálne. Pokračoval v domácich prácach a pomáhal jej vo všetkom.

Čoskoro všetci zabudli na to, ako sa ten chlap objavil v dedine. Dievčatá mu začali prejavovať známky pozornosti a čoskoro sa v dedine konala svadba. V dome sa objavila mladá žena a potom zaznel detský plač. Anna sa starala o dieťa.

Jedného dňa sa k Anne priblížil bledý Sergej, aby jej ukázal noviny. Článok opisuje smrteľnú nehodu, pri ktorej zomrel syn bohatého podnikateľa. Odplata predbehla vinníka – zomrel rovnako ako Anfisa.

Ak sa Vás príbeh zaujal, zdieľajte ho s priateľmi.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*