Lámu sa vám nechty? Vypadávajú vám vlasy? Robí sa vám akné? Potom vám určite chýba TENTO VITAMÍN!

Naše telo potrebuje pre svoje správne fungovanie a rozvoj rôzne vitamíny a minerály. Zvyčajne, ak mu konkrétna látka dlhodobo chýba, povedie to k nejakému zdravotnému problému.
Často si však toho nie sme vedomí a tak nášmu telu nedokážeme pomôcť ani zabrániť ďalším komplikáciám.
Keďže ide o veľmi dôležitú vec, dnes vám prezradíme 5 najčastejších príznakov nedostatku niektorých vitamínov a minerálov. Ich nedostatok spôsobuje nejaký problém so zdravím alebo výzorom.

1) Akné: Nedostatok zinku

Nedostatok zinku v tele môže viesť k vzniku akné. Je to preto, že zinok je zodpovedný za sfarbenie našej pokožky a tiež kontroluje produkciu olejov v koži.
Okrem toho, zinok má na pokožku aj niekoľko ďalších pozitívnych vplyvov. Vykonáva napríklad to, že urýchľuje hojenie, zmierňuje zápaly a regeneruje naše kožné bunky.
Konkrétne čo sa týka akné, tak jeho vzniku bráni zinok tým spôsobom, že spomaľuje aktivitu enzýmu 5-alfa-reduktázy, ktorý stimuluje tvorbu testosterónu.
No a ako všetci vieme, testosterón je primárnou príčinou akné hlavne u dospievajúcich.
Len 30 mg zinku denne dokáže predísť tvorbe akné. Toto množstvo získate napríklad konzumáciou 0,5 dcl tekvicových semienok.

2) Vypadávanie vlasov: Nedostatok železa

Železo je jedným z najdôležitejších minerálov nielen pre vaše vlasy, ale aj pre celé telo.
Jeho špecifickou úlohou u vlasov je to, že zabezpečuje dostatočné okysličenie vlasových korienkov kyslíkom a prísun ďalších dôležitých živín.
Nedostatok železa tak môže viesť okrem anémie aj k vypadávaniu vlasov.

3) Suché, poškodené alebo lámavé nechty či vlasy: Nedostatok biotínu (vitamínu H)

Ak chcete mať lesklé a zdravé vlasy, vaše telo potrebuje biotín. Niekedy sa mu tiež hovorí aj vitamín H alebo vitamín B7. Hoci biotín sa v strave vyskytuje v pomerne hojnom množstve a tiež ho môžete kúpiť v takmer každej predajni s vitamínmi, je stále veľa ľudí, ktorí ho majú nedostatok.
V takom prípade dochádza k vypadávaniu vlasov, ich stenčovanie, lámaniu a inému poškodzovaniu. To isté sa týka aj lámavosti nechtov.

4) Bolesti hlavy alebo svalové kŕče: Nedostatok horčíka

Horčík je ďalším nesmierne dôležitým minerálom pre vaše zdravie a krásu.
Je absolútne nevyhnutný pre správne fungovanie nervového systému. Dokáže tiež relaxovať a uvoľňovať svaly.
Okrem toho, predchádza vzniku bolesti hlavy, svalovým kŕčom a spánkovým poruchám.
Aby ste dosiahli všetkých zdravotných prínosov, ktoré ponúka horčík, treba ho prijímať v dostatočnom množstve. Vyskytuje sa hlavne v listovej zelenine ako je kel, šalát, kapusta či špenát.
Ďalším výborným spôsobom, ako získať horčík, je ponoriť sa do kúpeľa s epsomskou soľou (síranom horečnatým). Horčík z tejto soli sa dokáže vstrebať do tela cez pokožku.
Keď náhodou na sebe spozorujete niektoré z uvedených príznakov, potom by ste mali nájsť spôsob, ako daný problém vyriešiť.

Častokrát úplne stačí, keď zvýšite príjem príslušného vitamínu alebo minerálu a čoskoro pocítite zlepšenie vášho zdravotného stavu.

Bol tento článok užitočný? Zdieľajte ho so svojou rodinou a priateľmi!

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*