Pijete kávu denne? Dajte pozor, aby sa u vás nezačali prejavovať VEDĽAJŠIE ÚČINKY!

Ak ste ako väčšina dospelých, kofeín je určite súčasťou vášho každodenného života. Milióny ľudí konzumujú kofeín denne vo forme kávy alebo čaju. Za normálnych okolností kofeín nespôsobuje žiadne zdravotné problémy, no ak to s ním už preháňate…

400 mg kofeínu denne predstavuje bezpečnú dávku dospelého človeka. Jedná sa približne o 4 šálky kávy, alebo 10 plechoviek koly či 2 energetické nápoje. Ak však aj vás trápia nasledovné zdravotné ťažkosti, skúste zredukovať prísun kofeínu a uvidíte, bude vám lepšie.

Ste úzkostlivý

Ste vystresovaná? Nervózna? Môže to byť aj dôsledkom nadmernej konzumácie kofeínu. Ten totiž zvyšuje pocity úzkosti – dokonca dokáže vyvolať úzkosť aj u ľudí, ktorí ju za normálnych okolností nemajú. Kofeín pôsobí ako stimulant, obličky vylučujú viac stresových hormónov – adrenalín, ktorý zvyšuje tepovú frekvenciu a vyvoláva úzkostlivosť.

Časté návštevy toalety

Kofeín môže pôsobiť ako mierne diuretikum, stimulujúci časté močenie u niektorých ľudí. Ak navyše konzumujete veľa kofeínu a pijete málo vody, váš organizmus nie je dostatočne hydratovaný. Tmavožltý alebo oranžový moč je znakom dehydratácie. Dajte si ku káve alebo čaju zdravý snack. Občerstvenie spomalí pohyb tekutiny cez tráviaci trakt, žalúdok aj močový mechúr.

Nemáte dostatok spánku

Problémy so spánkom v noci môžu byť bežným a výstražným znamením, že konzumujete príliš veľa kofeínu. Kofeín vám zabraňuje zaspať a skracuje dĺžku kvalitného oddychu. Snažte sa piť kávu alebo čaj skôr v priebehu dňa, aby ste mohli mať pokojnejšiu noc.

Ste nervózna

Samozrejme, káva vás robí čulejšou. No kofeín zároveň stimuluje aj váš centrálny nervový systém, čiže uvoľňuje hormóny ako adrenalín, čo spôsobuje nervozitu.

Vaše srdce bije ako opreteky

Búšenie srdca môže spôsobovať aj veľa kofeínu. Kofeín je stimulant, ktorý dokáže zvýšiť vašu tepovú frekvenciu a vyvolať prehnanú aktivitu vašej srdcovej činnosti.

Máte žalúdočné ťažkosti alebo hnačku

Kofeín môže taktiež stimulovať váš gastrointestinálny trakt. To môže viesť k žalúdočným ťažkostiam, nevoľnosti a hnačke. Káva má kyslastú príchuť, ktorá môže dráždiť žalúdok a spôsobiť kŕče. Niekoľko šálok kávy denne, pravdepodobne kvôli jej kyslosti, môže tiež spôsobiť hnačku. Ak sa nechcete vzdať kávy, zvoľte radšej kvalitné espresso, ktoré je menej kyslé a obsahuje menej kofeínu.

Máte pálenie záhy

Pretože je káva kyslastá, často spôsobuje aj nepríjemné pálenie záhy. Pálenie záhy (spôsobuje ju práve kyselina) je totiž spôsobené žalúdočnými šťavami, ktoré sa dostanú z vášho žalúdka späť do pažeráka vtedy, keď pažerákový zvierač nefunguje úplne správne.

Máte bolesti hlavy

Samozrejme, kofeín dokáže aj zmierniť bolesti hlavy. V skutočnosti je totiž bežnou súčasťou mnohých liekov na bolesti hlavy. No ak konzumujete príliš veľa kofeínu denne, môžete rátať s bolesťami, s úzkosťou, únavou, ospalosťou aj depresiou.

Káva môže byť skvelý pomocník, no niektorým ľuďom môže narobiť poriadne problémy. Zdieľajte!

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*