8 príznakov toho, že máte nedostatok železa.

Telo k správnemu fungovaniu potrebuje veľa minerálnych látok a prvkov. Niektoré si tvorí samo, rad ďalších mu musíme dodávať formou doplnkov stravy alebo vhodnými potravinami. Potrebné v tele je aj železo, ktorého ale nie všetci majú toľko, koľko potrebujú. Jeho nedostatok môže končiť vážnymi zdravotnými komplikáciami.

Ako vyplynulo z rôznych zistení, nedostatok železa napríklad v Amerike patrí medzi najvážnejšie nutričné ​​deficity, ktorý vo veľkej väčšine postihuje ženy. Železo je v najväčšej miere obsiahnuté v hemoglobíne, proteíne, ktorý pomáha pri transporte kyslíka po tele.

Jeho nedostatok nemusí jedinec spoznať hneď, dlhodobý deficit môže ale postupne viesť až k anémii (chudokrvnosti). Dôsledkom toho potom dochádza k nedostatočnému okysličovaniu tkanív a druhotným zdravotným ťažkostiam.

Podľa čoho možno poznať, že nám železo naozaj chýba?

Celkové vyčerpanie

Najčastejší prejav nedostatku železa býva s touto diagnózou paradoxne najťažšie spájaný. Celková únava totiž môže byť u žien spôsobovaná z mnohých dôvodov, o to viac v období prvých rokov rodičovstva alebo pri kariérnych postupoch. Únava sa tak pre mnohých z nich stáva doslova „integrálnou“ súčasťou života. A nedostatok železa padne na myseľ len málokomu.

„Ženy sú tak nejako zvyknuté alebo dokonca nastavené prať sa s neustálou únavou, či už kvôli deťom, alebo práci,“ dodáva Nancy Berlinerová, zástupkyňa šéfredaktora časopisu Blood, ktorý je hlavným tlačeným periodikom Americkej hematologickej spoločnosti.

Ak sa únava dostane nad „obvyklú“ medza a dostaví sa nadmerné vyčerpanie, podráždenosť či problémy so zaostrovaním, môže ísť o typické prejavy spojené s nedostatkom železa.

Bolestivá a silná menštruácia

Ďalším významným zdravotným problémom spojeným s nedostatkom železa je u žien aj veľmi silná menštruácia. „Pri nedostatku železa dochádza k veľmi silnému krvácaniu, a takú stratu krvi telo málokedy úplne obnoví. Za mesiac dôjde k rovnakému úbytku znovu, čo môže byť nebezpečné,“ vysvetlila gynekologička Jacques Moritzová z gynekologického oddelenia v Mount Sinai St. Luke ‚s Roosevelt v New Yorku.

Podľa laickej rady – ak je krvácanie silné natoľko, že je potrebné meniť tampón (prípadne vložku) každé dve hodiny, je vhodné informovať gynekológa.

Bledá pokožka

Spojitosť medzi bledú pokožkou a nejakou chorobou nie je náhodná. Hemoglobín v tele totiž dodáva krvi jasnejšie červenú farbu, vďaka čomu je aj pokožka viac ružová. So zníženou hladinou železa potom pokožka automaticky bledne. Neprirodzene bledú pokožku vraj nie je tak ťažké odhaliť. Ak vynecháme celkový vzhľad vonkajšej kože, možno to poznať aj podľa iných miest. Ak je vnútorná strana vašich pier, ďasien alebo spodného viečka výrazne bledšia, než je obvyklé, môže to byť vinou práve nedostatku železa.

Bledé spodné vnútorné viečko je znak nedostatku železa, či anémie. Bledá koža ako znak anémie. Bledé ďasná ako príznak anémie.

Problémy s dýchaním

Nedostatok železa sa môže prejaviť aj prostredníctvom dýchacích ťažkostí. V okamihu, keď sa aj pri obyčajných úkonoch, ktoré ste predtým zvládali bez problému, nadmerne zadýchaný a máte pocit, že sa nemôžete dostatočne nadýchnuť, je vhodné čo najskôr vyhľadať lekára a nechať si otestovať hladinu železa v krvi.

Búšenie srdca

Podobné je to aj so srdcovými prejavmi. U nadmerne namáhaného srdca môžeme v dôsledku nedostatku železa dôjsť k nepravidelnému srdcovému tepu, srdcovým šelestiam, v horšom prípade aj k jeho zlyhaniu. Pokiaľ má teda človek srdcové problémy, o ktorých vie, je vhodné zároveň pozorne sledovať aj hladinu železa, aby nedochádzalo k ďalším problémom so srdcom.

Syndróm nepokojných nôh

Ste neustále nervózny a poklopávajúci si nohami? Až u 15% ľudí trpiacich syndrómom nepokojných nôh môže byť na vine nedostatok železa, uvádza organizácia John Hopkins Medicine. Čím väčší deficit železa, o to horšie sú vraj aj príznaky.

Bolesti hlavy

S nedostatkom železa nebude mať telo dostatok kyslíka pre všetky časti, a tak ho bude dodávať prednostne do tých dôležitých, ako je mozog. A to aj v prípade, že to nebude práve potreba. V dôsledku toho môže dochádzať k rozpínaniu tepien v mozgu a následným bolestiam hlavy.

Vypadávanie vlasov

Nedostatok železa môže stáť aj za nadmerným vypadávaním vlasov. „Telo sa pri nedostatku železa prepne do akéhosi preživšieho modu. Namiesto aby doplňovaním kyslíka udržiavalo vlasy neporušené a v kondícii, obmedzí prísun do vlasových kanálikov, čím dôjde k ich vypadávaniu,“ vysvetľuje Moritzová.

Z čoho železo telu dodávať?

Podľa odborníkov navyše neexistuje jednotná dávka železa, ktorú by mali ženy telu dodať. V rozmedzí 19-50 rokov im stačí 18 mg denne, v období tehotenstva by ale mala predstavovať až 27 mg. V období dojčenia by naopak mal prísun železa len 9 mg denne.

Ženy po päťdesiatke, ktoré už nemenštruujú, môžu znížiť príjem na 8 mg za deň. Toho vraj nie je ťažké dosiahnuť – postačí k tomu porcia šošovky, špenátu, konzumácia hovädzieho či kuracieho mäsa, orechov alebo cíceru. To všetko dodá aspoň nejakú časť potrebného denného množstva.

U železa ale rozhodne neplatí prirovnanie „Čím viac, tým lepšie“. Pri zahltení organizmu totiž môže dôjsť k poškodeniu vnútorných orgánov, existuje zvýšené riziko vzniku cukrovky, infarktu alebo niektorých druhov rakoviny, a to predovšetkým u starších ľudí, ako uviedla nutričná špecialistka Rania Bataynehová.

Ak bol článok užitočný, zdieľajte ho aj so svojimi priateľmi a rodinou!

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*