Vedci ju konečne našli: Nová tajná zbraň na psoriázu!

Psoriáza je chronické ochorenie, ktoré vyplýva z poruchy imunitného systému. Prejavuje sa tak, že sa hromadia odumreté vrstvy pokožky a vytvárajú hrubú, začervenanú a svrbivú kožu.

Podľa štatistík psoriázou trpí každý 40 človek, respektíve 2,5% populácie. Na život pacientov často máva aj výrazný ekonomický dopad. Len v USA sa tieto priame (lieky) aj nepriame (strata produktivity) finančné dopady odhadujú na vyše 100 miliárd dolárov ročne.

Psoriáza nie je len kozmetický problém

Mnohí považujú psoriázu za kožný problém, no podľa odborníkov sa jedná o autoimunitné ochorenie, pri ktorom T-imunitné bunky omylom napádajú zdravé kožné bunky.

Spomínané imunitné bunky neskôr spúšťajú viacero druhov procesov, ktorých výsledkom je rýchlejší rast kožných buniek. Tie sa potom dostávajú na povrch kože už v priebehu dní, nie týždňov, ako to zvyčajne býva.

Týchto nových buniek sa však telo nedokáže dostatočne rýchlo zbavovať a tak sa hromadia a vytvárajú hrubé vrstvy, ktoré sú pre psoriázu typické. Približne 60% ľudí so psoriázou máva ťažkosti aj s každodennými bežnými aktivitami.

Niekedy sa pokožka tak zapáli, až začne praskať a krvácať. Niekedy dokonca vedie k rozvoju psoriatickej artritídy, ktorá poškodzuje kĺby.

Pacienti so psoriázou majú aj vyššie riziko rozvoja iných ochorení, ako napríklad:

  • problémy so zrakom
  • cukrovka typu 2
  • vysoký krvný tlak
  • ochorenia srdca
  • psychické problémy

Veľa ľudí nevie toho o psoriáze veľa a myslia si, že sa jedná o prenosné ochorenie kože. Neraz sa preto stáva, že ľudia trpiaci psoriázou sú sociálne vylúčení či odstrkovaní.

Výsledkom môže byť depresia, sociálna izolácia, nízke sebavedomie a problémy v práci, čo sa môže viest dokonca aj k nižším príjmom.

Vitamín D je extrémne dôležitý pri autoimunitných ochoreniach, vrátane psoriázy

Ak trpíte psoriázou, ubezpečte sa, že máte dostatočný prísun vitamínu D.

Možný nedostatok sa najlepšie dá odhaliť pomocou krvných testov. Optimálna hladina je 50 až 70 ng/ml počas celého roka. Ak je vaša nižšia, doplňte ju – či z slnením alebo doplnkami stravy.

Vitamín D je veľmi silným modulátorom imunity, čo ho robí pri autoimunitných ochoreniach nepostrádateľným. Podľa vedcov až 80% pacientov s psoriázou má v zimnom a 50% v letnom období nedostatok toho vitamínu.

Vitamín D účinkuje v boji s psoriázou na viacerých úrovniach:

  1. reguluje rast a diferenciáciu keratinocytov
  2. vplýva na imunitný systém
  3. ovplyvňuje funkciu T-lymfocytov
  4. ovplyvňuje činnosť ďalších buniek v tele
  5. reguluje rast kožných buniek

Okrem orálneho užívania dobre výsledky ukazuje aj aplikácia krémov s obsahom derivátov vitamínu D či takzvaná fytoterapia.

Bol zaznamenaný dokonca prípad, keď sa pacient vyliečil z psoriázy po užívaní vysokých dávok vitamínu D3.

Riziká konvenčných liekov na psoriázu

Konvenčné farmaceutické lieky na psoriázu sú pomerne drahé a riskantné. Existuje veľa príkladov, keď pacienti roky užívajú takéto lieky a stále trpia psoriázou bez zlepšovania stavu.

Jeden z najčastejšie používaných liekov na psoriázu Raptiva, obsahujúci aktívnu látku efalizumab,bol nedávno stiahnutý z trhu, pretože sa ukázalo, že zvyšuje riziko život ohrozujúcich infekcií mozgu.

Ďalší populárny liek Stelara, s aktívnou látkou ustekinumab, mal spočiatku na liečbu psoriázy dobré výsledky. Jeden pacient však uvádza, že po niekoľkých rokoch sa jej príznaky vrátili a on za ten čas minul na lieky vyše 250.000 dolárov.

Ďalším často používaným liekom je Psoralén, ktorý sa zvykne kombinovať s UV-A lamapmi.

Pri používaní UV lámp, však hrozí poškodenie kože z UV-A lúčmi, pričom produkciu vitamínu B v pokožke stimuluje UV-B žiarenie.

Ak máte psoriázu, zvýšte príjem vitamínu D

Väčšina expertov sa zhoduje v tom, že najúčinnejšou liečbou pre psoriázu je vystavenie sa slnečným lúčom, ktoré v pokožke podporia tvorbu vitamínu D.

Píše o tom aj Dr. Michael Holick, profesor dermakológie, vo svojej knihe z roku 2004 s názvomVýhody UV žiarenie (The UV Advantage), za ktorú získal aj ocenenie od Americkej asociácie pre výskum psoriázy.

Keď však odporúčal veci, ktoré boli v protiklade s tým, čo presadzovala Americká akadémia dermakológie, začal byť na neho vyvíjaný nátlak, aby odstúpil. Uvedená organizácia do dnešných dní vystríha ľudí s psoriázou pred priamym slnečným žiarením.

Takýto postoj je však vysoko kontraproduktívny, pretože výskum ukazuje, že vitamín D je pri liečbe psoriázy extrémne dôležitý.

UV lúče totiž okrem tvorby vitamínu D dokážu v pokožke zneškodňovať aktivované T-bunky. To následne spomaľuje tvorbu nových kožných buniek, čím sa aj znížia zápaly a rohovatenie pokožky.

Nedostatok vitamínu D hrozí aj rozvojom ďalších ochorení, vrátane ochorení srdca, rakoviny, metabolického syndrómu či Parkinsonovej choroby. Uvedené závery potvrdzuje aj vyše 200 epidemiologických a 2500 laboratórnych štúdií.

Keď sa testovalo množstvo vitamínu D v krvi, ľudia s najvyššou hladinou mali okolo 27,5 ng/ml, čo je stále výrazne menej, ako odporúčaných 50 až 70 ng/ml.

Záver

V roku 2007 Joan Lappe a Robert Heaney uskutočnili jednu veľmi zaujímavú štúdiu. Zahŕňala skupinu žien po menopauze, ktorým podávali dostatok vitamínu D na to, aby zvýšili ich hladinu na 40 ng/ml.

Výsledok? Tieto ženy mali až o 77% nižšie riziko rozvoja rakoviny, pričom hladina 40 ng/ml je považovaná stále za nižšiu než optimálna.

Ak bol článok užitočný, zdieľajte ho aj so svojou rodinou a priateľmi!

zdroj: http://biosilblog.com/2015/05/29/psoriasis-natural-remedy/

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*