,,Pavúčie žily“ na tvári sú dôležitým VAROVNÝM SIGNÁLOM! Ak ich uvidíte, môže ísť o túto vážnu chorobu…

Žilky objavujúce sa na tele môžu byť príznakom ochorenia jedného z najdôležitejších orgánov ľudského tela.

Nealkoholické stukovatenie pečene (NAFLD) označuje vývoj negatívnych stavov spôsobených hromadením tuku v pečeni. Často sa vyskytuje u obéznych ľudí.

Ak sa NAFLD nelieči, riziko závažných komplikácií prudko stúpa a môže dôjsť k niekoľkým štádiám zhoršenia, z ktorých posledné môže viesť k trvalému poškodeniu pečene.

U niektorých ľudí s NAFLD sa môže vyvinúť zápal pečene a progredovať do závažných jaziev (cirhózy) a zlyhania pečene.

Odborníci z Harvard Medical School zase poznamenávajú, že hlavnou príčinou nebezpečného ochorenia pečene je nadváha spojená s abnormálne vysokými hladinami „zlého“ LDL cholesterolu, vysokým krvným tlakom a cukrovkou. Jedným zo spúšťačov týchto problémov je podľa vedcov pravidelná konzumácia veľkého množstva spracovaných potravín a sacharidov, sedavý spôsob života.

S pribúdajúcim počtom ľudí s nadváhou sa zvyšuje aj prevalencia nebezpečných ochorení pečene v dôsledku hromadenia tuku v nej, zdôrazňujú odborníci.

Príznaky, ktoré by varovali pred NAFLD, sa zvyčajne v počiatočných štádiách neobjavia. Ak hovoríme o možných zmenách, ktoré možno v určitom okamihu zaznamenať, sú to napríklad tzv. ,,pavúčie žily“, ktoré sa objavujú na tele.

„Podľa gastrokliniky sú kŕčové žily na hrudi, chrbte a ramenách možným varovným signálom stukovatenia pečene. Varuje pred tým aj poškodenie ciev na tvári, “uvádza denník Express.

Ale iba lekárske vyšetrenie so špeciálnym krvným testom, ultrazvukové vyšetrenie umožňuje presne diagnostikovať túto chorobu. Preto pri najmenšom podozrení na problémy s pečeňou by ste sa mali okamžite poradiť s lekárom.

Pre zníženie rizika vzniku tohto typu stukovatenia pečene vedci odporúčajú vyhýbať sa v strave jedlám a nápojom s vysokým obsahom cukru a jednoduchých sacharidov, jesť viac čerstvej zeleniny, ovocia, celozrnných výrobkov, strážiť si veľkosť porcií, častejšie nahradiť nasýtené tuky mononenasýtenými, resp. polynenasýtené tuky, najmä mastné.omega-3 kyseliny.

Ak vás tento článok zaujal, zdieľajte ho aj so svojimi priateľmi!

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*