5 zaručených tipov ako sa zbaviť tmavých kruhov pod očami! Je to úplne jednoduché…

Koža pod očami je jednou z najcitlivejších a najtenších, ktorú na tele máme. Preto je veľmi tenká a tiež dosť priehľadná. Je pretkaná veľkým množstvom žiliek a lymfatických žliaz, ktoré zásobujú oko a očné okolie a ak sa z akéhokoľvek dôvodu rozšíri, je možné,  že práve zapríčiní tmavšie sfarbenie pod očami.

Prečo vznikajú tmavé kruhy pod očami?

 • Nemáte ukážkový životný štýl a rytmus. Často sa zabúdate na večierkoch, popíjate alkohol, fajčíte, chodíte spať neskoro, alebo pracujete často do noci.
 • Denne sa stretávate s psychickým vypätím, náročnými pracovnými úlohami a máte skôr sedavú prácu? Potom sa vaše telo nedostatočne prekrvuje a to môže byť dôvodom vzniku fialovenia pod očami.
 • Stravujete sa za chodu a vyberáte si vyprážané, ťažké jedlá a bez pokrmov z mäsa sa každý deň nezaobídete. Veľa solíte a zaťažujete tým nielen trávenie, ale aj obličky a celý cievny aj lymfatický systém, ktorý sa odráža aj vo vačkoch pod očami.
 • Pohybujete sa v znečistenom, zadymenom či škodlivinami nasýtenom prostredí? Potom sú tmavé vačky pod očami dôkazom, že vaša pečeň a žlčník tieto škodliviny nezvládajú odbúrať.
 • Trpíte chronickou, či sennou nádchou a často si kvôli svrbeniu pošúchate oči? Potom aj trením očného okolia ľahko vzniknú tmavé tiene pod očami.
 • V práci celý deň pozeráte do monitora alebo pracujete v tmavej miestnosti bez dostatočného osvetlenia? Doma potom zapínate televíziu a pred spaním dlho kontrolujete telefón a nenecháte svoje oči odpočinúť. Aj to má veľký vplyv na oči a očné okolie.
 • Ste uprostred hormonálnej terapie, užívate hormonálnu antikoncepciu, alebo cítite, že sú vaše hormóny ako na hojdačke – napríklad po pôrode? Potom aj toto môže mať vplyv na tmavé zafarbenie pod očami či dokonca vzniku melasmy. (Typ hyperpigmentácie, ktorý sa objavuje spravidla u tehotných žien)
 • Liečite so štítnou žľazou, alebo iným ochorením, ktoré je späté s pečeňou, obličkami, či lymfatickým systémom? Táto závažnejšie ochorenie všeobecne spôsobujú starnutie pleti a modravé, zažltnuté, či červenkasté kruhy pod očami.
 • Nemáte vo svojom rodinnom okruhu niekoho, kto by tmavým zafarbením pod očami netrpel? Potom máte možno smolu a kruhy pod očami sú vašou dedičnou a rodinnou anamnézou.

Ako sa ich zbaviť?

 1. Stavte na očné krémy s efektom zosvetlenia očného okolia alebo krémy obsahujúce kofeín. Dostanete ich v každej lekárni.
 2. Doprajte svojej pleti spevnenie aj zvnútra pomocou vitamínov a minerálov. Ku spevnenie cievok aj v oblasti očí je dôležitý príjem vitamínu C v kombinácii s rutínom, ktorý zvyšuje ich odolnosť.
 3. Obohaťte svoju stravu o dostatok kolagénu a elastínu, ktoré majú blahodarný vplyv na vypnutie a obnovenie pleti.
 4. Zamerajte sa za správny denný biorytmus a starostlivosť o pleť – vrátane šetrného odličovania. K dostatku spánku, pravidelnému režimu a správnemu biorytmu vám pomôže kvalitný spánok.
 5. Znížte množstvo soli v jedle a dodržujte pitný režim – najlepšie 3 litre tekutiny denne. Nepočítajte do neho kávu a čierny čaj.

Pomoc nájdete ak v kuchyni!

Ak nechcete investovať peniaze do drahých procedúr, môžete skúsiť aj tieto tipy priamo z vašej kuchyne.

1. Uhorka

Starý, ale dobrý tip! Klasikou sú plátky uhorky, ktoré majú chladiaci účinok, zmierňujú opuchy a zostvetľujú tmavé kruhy čisto prírodným spôsobom. Vlhkosť prepožičia pleti elasticitu a uvoľní citlivé tkanivá. Uhorka podporuje prekrvenie, ktoré spôsobí, že nevzhľadné kruhy ustúpia samé od seba.

Aplikácia je jednoduchá: Uhorku z chladničky nakrájajte na hrubšie plátky a aspoň na 10 minút priložte na zatvorené viečka.

2. Zemiaky

Zemiaky fungujú na tmavé kruhy pod očami priam zázračne! Majú bieliaci účinok a prirodzene zosvetlia aj tmavé kruhy pod očami. Súčasne pôsobia proti opuchom.

Postrúhajte malý zemiak, zabaľte ho do tenkého plátna a priložte na viečka. Použiť môžete aj šťavu z postrúhaného zemiaka, do ktorej namočíte kozmetický tampónik, jemne popritláčate na očné partie a necháte pôsobiť počas noci.

Najúčinnejšie sú studené zemiaky, ktoré boli aspoň hodinu v chladničke.

3. Kokosový olej

Fantasticky sa postará o partiu očného okolia! Zásobí ju vlhkosťou, ktorú vie naša pleť veľmi dobre vstrebať a využiť. Ak olej nanesiete vklopkávaním prsteníka, súčasne pokožku prekrvíte.

Najlepšie výsledky dosiahnete, ak si tento prírodný omladzovač nanesiete pred spaním a necháte ho pôsobiť počas noci ako očný krém.

4. Zelený čaj

Všetci vieme, že je veľmi prospešný pre naše zdravie, no obsiahnuté antioxidanty, taníny a rastlinné triesloviny sú úžasné benefity aj pre našu pokožku. Zelený čaj aplikovaný na očné viečka zosvetľuje pokožku a zmierňuje opuchy.

Použitie je skutočne jednoduché: 2 čajové vrecúška nechajte pár minút lúhovať a potom ich dajte na pol hodinu do chladničky. Studené vrecúška priložte na očné viečka na 15 minút.

5. Mlieko

Obsahuje látky, ktoré sťahujú krvné a lymfatické cievy, vďaka čomu prirodzene zmierňuje opuchy očí. Čím bude mlieko studenšie, tým lepší bude výsledok.

Stačí namočiť dva kozmetické tampóniky do studeného mlieka a priložiť na 15 minút na oči. Ak sa na viečkach rýchlo zohrejú, postup môžete viackrát zopakovať.

Pomôže aj detoxikácia obličiek a pečene

Ak sa vám zdá, že ani kozmetická starostlivosť a prípravky nepomáhajú,  zamerajte sa na obnovu zvnútra a na prírodnú starostlivosť spoločne s detoxikáciou. Pečeň a obličky sú nástroje, ktoré telo zbavujú toxínov a pomáhajú nám byť sviežejší. Keď ich preťažujeme, sme  únavení, vystresovaní a máme  aj zlú životosprávu, dajú nám prvé signály, že je niečo v neporiadku – aj výraznými kruhmi pod očami. Aby ste telo detoxikovali starostlivo, postupujte od čreva za pomoci vyváženej stravy, bylín a potravín, ktoré prirodzene pomáhajú k obnove mikrobiomu čriev, ako je kyslá kapusta a kvasené mliečne výrobky a potom sa pustite do detoxikácie pečene a obličiek. S detoxikáciou pečene vám najlepšie pomôže extrakt z pestreca mariánskeho vo forme kapsúl , tinktúry, alebo drvených plodov, ktoré môžete pridávať do ranných smoothie, či kaše. S detoxikáciou obličiek vám pomôžu odvary či tinktúry z bylín ako je zlatobyľ obyčajná, ​​kapucínka väčšia a brusnica (kľukva) veľkoplodá. Pokiaľ máte sfarbenie pod očami striedavo veľmi výrazné a naopak inokedy nenápadné, je vhodné sa poradiť s lekárom, ktorý by vylúčil iné a závažnejšie príčiny opuchov a nezvyklé farebnosti pod očami.

Ak sa vám článok páčil, zdieľajte ho aj so svojimi priateľmi!

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*