Toto ochorenie je dnes celkom bežné a mnohí ľudia ani nevedia, že ho majú…

Slovo „lepok“ je v dnešnej dobe čoraz populárnejšie. A na to existuje vysvetlenie. Koniec koncov, choroba, ktorej čelí veľa ľudí, je spojená s jej neznášanlivosťou. Z hľadiska zložitosti môže toto ochorenie siahať od alergie na lepok až po vážnejší stav – celiakiu.

Pri celiakii črevá neznesú potraviny obsahujúce lepok (lepok). Produkt nie je úplne rozložený, čo vedie k tvorbe toxických látok, ktoré poškodzujú vnútorný povrch čreva. Celiakia sa považuje za ochorenie, ktoré je dedičné, no v poslednej dobe sa objavilo mnoho teórií, vrátane enzymatických a imunologických.

U dojčiat sa celiakia prejavuje od okamihu zavedenia doplnkových potravín. Mama môže okamžite pochopiť príznaky: spenená stolica, vracanie, nadúvanie, nízky prírastok hmotnosti. A u dospelých sa choroba maskuje ako chronické ochorenia žalúdka a čriev: plynatosť, nestabilná stolica atď. Ľudia však o svojej diagnóze nevedia a naďalej zaraďujú „zákernú zložku“ do jedálneho lístka.

Venujte pozornosť 8 bežným príznakom intolerancie lepku. Čím skôr vyhľadáte pomoc lekára, tým väčšia je šanca vyhnúť sa závažným prejavom ochorenia.

1. Bolesť žalúdka

 Počúvajte“ svoj žalúdok. A nie je to vtip. Problémy s trávením sú najzrejmejším znakom intolerancie lepku. Po jedle potraviny obsahujúce lepok často spôsobujú plynatosť, nadúvanie, hnačku a zápchu. Lepok môže poškodiť výstelku tenkého čreva, čo vedie k zlému vstrebávaniu minerálov a vitamínov z potravy.

2. Závraty

Mnoho ľudí s neznášanlivosťou lepku často pociťuje zmätenosť a závraty po konzumácii potravín s lepkom. Závery však nerobia. Na vyriešenie tohto problému stačí vylúčiť zo stravy lepok.

3. Výkyvy nálad

Myslite na to… Ak sú vaše črevá „nešťastné“ z jedla, potom „nešťastný“ nebude ani váš mozog. Ľudia s celiakiou sú často podráždení, nepokojní a depresívni.

Jeden britský lekársky časopis uvádza 55 chorôb spôsobených intoleranciou lepku, medzi ktoré patria aj depresie a neurózy.

4. Chronická migréna

Bolesti hlavy sú jedným z najčastejších príznakov celiakie. Bolesť sa môže prejavovať rôznymi spôsobmi, no vždy začína do 30-60 minút po jedle. Časté migrény môžu viesť k problémom so zrakom a bolestiam okolo očných jamiek.

5. Svrbenie a kožná vyrážka

Keď majú črevá problémy s trávením lepku, dochádza k jeho zápalu, vonkajšie prejavy sa premietajú do pokožky. Ekzémy, vyrážky, psoriáza sú tiež príznakmi celiakie. A tiež svrbenie kože – takto reaguje imunitný systém na problémy v tráviacom systéme tvorbou protilátok, ktoré môžu spôsobiť suchú pokožku a svrbenie.

Poznáte tie bezsenné noci strávené škrabaním na kolenách, lakťoch, prstoch?

6. Fibromyalgia

Fibromyalgia je chronické ochorenie, ktoré spôsobuje bolesť svalov, väzov a šliach. Častejšie sa s týmto problémom stretávajú ženy.

Podľa mnohých odborníkov môže vylúčenie lepku zo stravy pomôcť zmierniť fibromyalgiu. Bolo pozorované, že u pacientov s intoleranciou lepku pri dodržiavaní diéty sú negatívne symptómy výrazne znížené.

7. Chronická únava

To je celkom logické. Ak je trávenie vo vašom tele narušené, potraviny sa zle vstrebávajú a vaša nálada skáče hore a dole a okrem toho vás pravidelne bolí hlava, čoskoro sa budete cítiť unavení a slabí. Aj keď v noci spíte 8-9 hodín, zobudíte sa a budete sa cítiť slabí.

Ak dôjde k zápalu v črevách, energia sa bude produkovať na nedostatočnej úrovni. Tento problém, ako viete, možno vyriešiť.

8. Intolerancia laktózy

Intolerancia lepku sa často vyskytuje spolu s intoleranciou mliečnych výrobkov. Tieto dve choroby majú podobné príznaky a niekedy idú ruka v ruke. Toto je pravdepodobne najprekvapivejší príznak celiakie, ale zároveň jeden z najzreteľnejších.

Laktóza, ktorá sa nachádza v mliečnych výrobkoch, môže spôsobiť tráviace problémy, ktoré zhoršujú celiakiu. Mliečne výrobky sú tiež častou príčinou refluxu kyseliny, ktorý sa prejavuje pri intolerancii lepku.

Ak bol článok užitočný, zdieľajte ho so svojimi priateľmi!

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*