7 príznakov blížiaceho sa infarktu, ktoré sa prejavujú mesiac dopredu! Neignorujte ich…

Väčšina ľudí spája srdcový infarkt alebo infarkt myokardu (MI) s príznakmi, ktoré sa vyskytujú náhle a bez varovania. Naproti tomu jemné stopy o blížiacej sa srdcovej chorobe sa môžu objaviť takmer mesiac pred skutočným infarktom. Väčšina infarktov je spôsobená oklúziou koronárnych artérií, ktorá je výsledkom postupného hromadenia plaku, ktorý nakoniec preruší prívod krvi. Bolesť a drvivý tlak srdcového infarktu sa cítia, keď sa prietok krvi zastaví na časť srdcového svalu, čo vedie k  smrti tkaniva. Pri podozrení na infarkt  je potrebná okamžitá lekárska pomoc. Poznanie varovných príznakov a symptómov, ktoré sú predchodcami závažných srdcových ochorení, môže pomôcť ľuďom nájsť lekársku pomoc skôr, ako budú v  ohrození života.

Príznaky a symptómy, že budúci mesiac môžete dostať srdcový infarkt!

1) Únava:

Pocit únavy viac ako obvykle môže byť znakom toho, že zúženie koronárnej tepny dosahuje nebezpečnú úroveň. Znížený prietok krvi do srdca spôsobuje, že sval pracuje tvrdšie a spôsobuje, že ľudia sa cítia viac unavení ako obvykle.

2) Ťažšie dýchanie:

Ľuďom,  ktorým sa čoraz ťažšie dýcha, môžu byť vystavení riziku blížiaceho sa srdcového infarktu. Dýchací a kardiovaskulárny systém sú od seba úplne závislé a keď srdce prijíma menej krvi, zabraňuje prenosu kyslíka do pľúc, čo vedie k dýchavičnosti.

3) Slabosť

Znížený prietok krvi znamená, že celé telo trpí zníženým obsahom kyslíka. Slabosť sa niekedy prejavuje, keď sa tepna zužuje a krvný obeh je zablokovaný.

4) Závraty a studený pot

Prítomnosť nezvyčajných epizód závratov  / alebo studeného potu/ môže byť kľúčom k blížiacemu sa infarktu. Keď je prietok krvi obmedzený  do mozgu v dôsledku zlého srdcového obehu, môžu sa vyskytnúť závraty a horúčka, najmä keď sa človek náhle postaví.

Keď sa koronárna tepna stáva reštriktívnejšou pre prietok krvi, nedostatok kyslíka v srdcovom svale spôsobuje nepohodlie. Ako zúženie postupuje, bolesť sa môže tiež zvýšiť, kým sa nevyskytne infarkt.

5) Nepohodlie alebo bolesť na hrudníku

Keď koronárna artéria viac obmedzuje prietok, nedostatok kyslíka v srdcovom svale spôsobuje nepohodlie. Ako zúženie postupuje, bolesť sa môže tiež zvyšovať, až kým sa neobjaví infarkt.

6) Prechladnutie alebo chrípka

Mnoho ľudí, ktorých infarkt postihol, povedalo, že chvíľu predtým ochoreli nachladnutím alebo chrípkou. Váš organizmus je oslabený, preto ste viac náchylní k týmto ochoreniam.

7) Nespavosť

Nespavosť je tiež spojená so zvýšeným rizikom srdcového infarktu alebo mozgovej príhody, ktorá je bežnejšia u žien. Funkcie nespavosti často zahŕňajú vysokú úroveň úzkosti a absencie. Príznaky zahŕňajú ťažkosti pri spánku, ťažkosti s udržiavaním spánku a skoré ranné prebúdzanie.

Čo treba urobiť?

Štúdie ukázali, že muži a ženy často pociťujú príznaky a symptómy blížiaceho sa srdcového infarktu úplne odlišnými spôsobmi.

Ak sa objaví ktorýkoľvek z vyššie uvedených varovných príznakov, mali by ste navštíviť svojho lekára na úplné vyšetrenie, ktoré by malo zahŕňať:

  • krvný test na zápalové markery
  • EKG
  • RTG hrudníka

Najdôležitejšie je, že ľudia, ktorí vedia, že zažívajú niečo nezvyčajné vo svojom tele, by mali trvať na testovaní, najmä ak je prítomná rodinná anamnéza srdcových ochorení. Mnoho ľudí ide domov z pohotovosti s diagnózou úzkosti a potom sa vráti do nemocnice s infarktom.

A vás tento príspevok zaujal, zdieľajte ho s priateľmi!

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*