9 príznakov nedostatku vápnika, ktorý postihuje čoraz viac ľudí! Je to veľmi dôležité pre vaše zdravie…

Vápnik je prírodný minerál, ktorý naše telo potrebuje na správne fungovanie.. Hlavnou úlohou  vápnika je budovanie buniek, čo znamená, že krv, nervy a kosti sa  vápnik potrebujú, aby správne fungovali. Vápnik je minerál, ktorý naše telo potrebuje asi najviac, preto nedostatok vápnika môže byť veľmi problematický.

Čo je nedostatok vápnika?

Pretože vápnik vytvára nové bunky, je nevyhnutný pre zdravie kostí, zubov, svalov, fungovanie nervov, hormónov a dokonca aj schopnosť vytvárať krvné zrazeniny. Ak človek nedostane odporúčanú dennú dávku vápnika, od 1000 do 1300 miligramov denne, potom mu tento minerál chýba.  Ženy v postmenopauze, vegáni a ľudia s neznášanlivosťou laktózy sú obzvlášť náchylní na  nedostatok  vápnika. Keď má človek nedostatok vápnika, telo môže odoberať vápnik zo svojich kostí a zubov, kde sa vápnik bežne ukladá, a to môže spôsobiť vývoj nebezpečne slabých kostí. Ako sa nedostatok vápnika zhoršuje, môžu sa vyskytnúť rôzne zdravotné problémy.

Existuje deväť hlavných príznakov nedostatku vápnika:

 1. Znížená hustota kostí. To je jeden z najnebezpečnejších príznakov nedostatku vápnika, pretože to môže viesť k zlomeninám. Hustota kostí klesá, pretože telo používa vápnik na iné životne dôležité operácie.
 2. Svalové kŕče – Svalové kŕče sú včasným varovaním pred nedostatkom vápnika a zvyčajne sa vyskytujú v lýtkových svaloch a stehnách. Vyskytujú sa preto, že vápnik zvyčajne pomáha regulovať svalové kontrakcie.
 3. Ľahké modriny – Vápnik zvyčajne pomáha zahustiť krv vždy, keď je narušená krvná cieva. Počas nedostatku vápnika sú modriny výraznejšie, a to aj po menších nehodách, pretože malé kapiláry pod kožou pri kolízii krvácajú viac.
 4. Bolestivá menštruácia – silné kŕče pred a počas menštruácie môžu byť spôsobené nedostatkom vápnika. Bez vápnika sa krv nemôže zrážať, čo spôsobuje ťažšie krvácanie počas menštruačného cyklu.
 5. Strata pamäti je jedným z najzávažnejších príznakov nedostatku vápnika. Vápnik zvyčajne podporuje  nervové bunky, takže bez silných nervov môže mať mozog ťažkosti so zapamätaním si dôležitých informácií.
 6. Bolesť zubov. Rovnako ako kosti, hustota zubov klesá, keď telo potrebuje používať vápnik na iné účely. To vedie k slabším zubom, ktoré sú náchylnejšie na vznik zubného kazu a lámu sa.
 7. Krehké nechty – Usadeniny vápnika majú tendenciu robiť nechty silné a nezničiteľné. Pretože silné nechty nie sú prioritou prežitia, necht sa často stáva krehkým, keď dôjde k nedostatku vápnika.
 8. Necitlivosť alebo brnenie. Tento príznak je spôsobený nízkymi hladinami vápnika v krvi a nesprávne fungujúcim nervovým systémom.
 9. Strata sily – celkový pocit únavy a letargie sa môže vyskytnúť pri nedostatku vápnika. Bez vápnika má mozog problémy s fungovaním, zatiaľ čo svaly musia pracovať tvrdšie, aby sa pohybovali.

Ako získať dostatok vápnika?

Našťastie, nedostatok vápnika je relatívne ľahké opraviť, pretože všetko, čo musíte urobiť, je uistiť sa, že konzumujete dostatok vápnika. Ľudia vo veku od 9 do 18 rokov potrebujú každý deň 1300 miligramov vápnika, pretože stále rastú a ľudia vo veku od 19 do 50 rokov potrebujú len 1000 ľudí. Tehotné alebo dojčiace ženy môžu potrebovať o niečo väčšie množstvo vápnika asi 1200 miligramov. Po dosiahnutí veku 50 rokov by ženy mali dostávať najmenej 1200 miligramov denne a muži potrebujú 1000 miligramov. Vápnik môžeme užívať ako doplnok stravy vo výživových doplnkoch, alebo osoba s nedostatkom vápnika môže získať dostatok vápnika zmenou stravy. Je tiež dôležité mať dostatok vitamínu D, pretože pomáha telu absorbovať vápnik.

Potraviny s vysokým obsahom vápnika:

 • tmavá listová zeleň,
 • syr
 • mlieko
 • jogurt
 • sójové výrobky,
 • brokolica
 • zelená fazuľa,
 • ryba
 • mandľa.

Všeobecne platí, že telo absorbuje vápnik najlepšie, keď je rozdelené na dávky 500 miligramov a užíva sa postupne  po celý deň, tiež sa lepšie vstrebáva vápnik, ktorý prijímame z potravy.

Vápnik (calcium) je pre telo veľmi dôležitý minerál zodpovedný za celú radu funkcií. V organizme sa nachádza vo veľkom množstve, z čoho asi 99% v zuboch a kostiach, zvyšok sa podieľa na metabolizme a nervových prenosoch. Vápnik je potrebný pre normálny rast a vývin, udržanie dobrého stavu kostí, svalov a zubov, správnu funkciu trávenia a zrážania krvi, prispieva k procesu delenia buniek. Optimálna denná dávka pre dospelého človeka je cca 1000 – 1200 mg, pre deti o niečo vyššia. Calcium je možné prijímať vyváženou stravou alebo doplnkami výživy s obsahom vápnika.

Ak Vás tento príspevok zaujal, zdieľajte ho s priateľmi!

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*