Ak aj vy používate tento obľúbený produkt, nečudujte sa, že máte ekzémy a suchú pleť!

Aj keď má mydlo neskutočne príjemnú vôňu, nie vždy je to pre našu pokožku dobré. Mydlo môže nadmerne vysušovať pokožku, čo môže viesť k popraskaniu a olupovaniu. U iných to vedie k nadprodukcii kožného mazu. V každom prípade je vaša pokožka príliš suchá alebo príliš mastná.

Hodnota pH mydla je zvyčajne oveľa vyššia ako u našej pokožky, takže pri pravidelnom kontakte narúša našu prirodzenú ochrannú vrstvu kožného mazu. To je veľmi výhodné pre výrobcov kozmetiky: používame mydlá, ktoré pokožku vysušujú, takže na opätovné zvlhčenie potrebujeme pleťové krémy, ktoré obnovia ochrannú tukovú vrstvu, ktorú sme práve zmyli. Robia takto dvojitý biznis!

Niektoré podráždenia pokožky a dokonca aj ekzémy sú spôsobené používaním príliš veľkého množstva mydla . Keďže naša pokožka je neoddeliteľnou súčasťou nášho mikrobiómu, táto strata tuku ovplyvňuje celý náš imunitný systém.

TIP: Ak má vaše dieťa citlivú alebo podráždenú pokožku, znížte počet kúpeľov alebo ho zakaždým neumývajte mydlom.

Mydlo môže tiež narušiť vstrebávanie vitamínu D. Slnečné žiarenie premieňa chemické látky v našej koži na vitamín D3, ktorý je následne spracovaný našou pečeňou a obličkami na aktívnu formu vitamínu D. Vedci zistili, že kožný maz hrá dôležitú úlohu vo vitamíne D. Keď tento tuk odstránime, môžeme narušiť celý mechanizmus, ktorý trvá 48 hodín od dopadu slnečného žiarenia na aktívny vitamín D v našom systéme.

Štúdie zahŕňajúce havajských surfistov s extrémne nízkou hladinou vitamínu D naznačili problém: Vodné športy a plávanie môžu byť pre našu pokožku rovnako zlé ako umývanie sa mydlom.

Dôsledky nedostatku vitamínu D sú dosť vážne (z chorôb dýchacích ciest, zvýšeného rizika rakoviny a duševných chorôb, ochabnutia kostí a svalov).

Nepoužívajte mydlo tak často, alebo ho nahraďte organickým!

Možno by stálo za to upraviť si kúpeľné rutiny a nepoužívať mydlo tak často. Alebo zvážte nákup organického mydla s menším množstvom chemických prísad, ak si to môžete dovoliť. A potom už len aplikujte tam, kde je to potrebné: medzi prsty na nohách, slabiny a podpazušie. To dáva vašej pokožke väčšiu slobodu robiť to, na čo je skutočne určená: chrániť vás pred chorobami!

A len si pomyslite, že šampón má rovnaké účinky a spôsobuje rovnaké problémy ako mydlo… Ak vašu pokožku hlavy trápia lupiny, skúste obmedziť počet umývaní vlasov za týždeň, a vymeňte šampón za šampón v BIO kvalite.

Možno je načase zamyslieť sa nad tým, aby sme našej pokožke umožnili vykonávať jej prirodzenú funkciu. V skutočnosti je v tom veľmi dobrá!

Zdieľajte tieto užitočné informácie aj so svojimi priateľmi!

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*