16 včasných varovných signálov rakoviny vo vašom tele, ktoré by ste nemali ignorovať.

V prípade rakoviny dochádza k nekontrolovanému rastu buniek v tele, ku ktorému dochádza vtedy, keď normálny zadržiavací mechanizmus nefunguje podľa očakávania, čo povedie k tvorbe nových a abnormálnych buniek bez recyklácie starých. Nepretržitá produkcia nových buniek prekrýva staré bunky a vytvára obrovskú masu tkaniva nazývanú nádor.

Spravidla nejde o okamžitý proces a vyžaduje si čas. Hoci sa to deje vo vnútri vášho tela, pokúsi sa vám povedať, že niečo vo vnútri nie je v poriadku, rôznymi upozorneniami, ktoré by ste nemali brať na ľahkú váhu, keďže sa môže tvoriť rakovinová bunka.

Aby sme vám pomohli, uvádzame 16 varovných príznakov rakoviny, ktoré by ste nemali ignorovať, a ak trpíte niektorým z nižšie uvedených príznakov, dôrazne vám odporúčame, aby ste sa nechali vyšetriť u svojho lekára.

1. Tvorba hrčiek na tele
Tieto hrčky alebo hrčky môžu byť jedným z hlavných varovných signálov, že sa tvorí rakovinová bunka a je súčasťou hmoty tkaniva.

2. Kašeľ alebo sucho v hrdle:
Kašeľ je v dnešnej dobe celkom bežný, pričom najčastejším ochorením je prechladnutie a chrípka. V priemere však príznaky prechladnutia a chrípky úplne vymiznú do týždňa. Ak však trpíte pretrvávajúcim kašľom a máte pocit sucha v hrdle, môže to byť príznak rakoviny štítnej žľazy alebo lymfómu. Preto by ste v takejto situácii mali ísť k lekárovi bez toho, aby ste strácali čas.

3. Opakujúca sa horúčka alebo infekcie:
Ak často trpíte horúčkou a inými infekciami, môže to byť príznakom leukémie alebo rakoviny krvi.

4. Únava:
Môže to byť jeden z najčastejších príznakov akéhokoľvek typu rakoviny a zvyčajne sa to stáva pomerne často. Ak aj po správnej zdravej výžive často pociťujete príliš veľkú slabosť a únavu, mali by ste zájsť k lekárovi na ďalšie rozbory.

5. Prekážka pri prehĺtaní jedla:
Ak sa pri jedení cítite veľmi nepríjemne a nemôžete správne prehĺtať jedlo, potom je to jeden z príznakov spojených s rakovinou hrdla.

6. Zmeny v črevách

Pohyb čriev sa môže zmeniť z mnohých dôvodov v závislosti od typu a množstva jedla, ktoré jete, a od liekov, ktoré užívate. Mnoho ľudí často pociťuje zmenu v načasovaní, množstve a veľkosti vylučovania a týmto menším príznakom nevenujú veľkú pozornosť. Môže to byť príznakom rakoviny hrubého čreva.

7. Krv v moči:
Mnoho ľudí trpí UTI alebo infekciami močových ciest, ktoré sú najčastejšie u žien. Nemusí sa to však týkať výlučne žien, tento problém môžu postihnúť aj mužov. Ak niekto zažije infekciu močových ciest, môže vidieť červenú farbu moču a často pociťuje bolesť pri močení, potom môže byť ohrozený rakovinou prostaty, močového mechúra alebo obličiek.

8. Chudnutie bez dôvodu:
Či už ste fyzicky aktívny človek alebo bežný človek, občasné chudnutie je celkom bežné v závislosti od toho, akú diétu držíte. Ak ste však už nejaký čas jedli rovnaké jedlo denne bez akýchkoľvek fyzických zmien a zrazu ste začali chudnúť, môže to byť problém. Môže to byť príznak rakoviny žalúdka, pľúc, pankreasu alebo pažeráka.

9. Krv v kašli:
Kašeľ môže byť nepríjemný počas prechladnutia a chrípky, ale ak kašeľ pretrváva dlhší čas, môže to byť znepokojujúce. Ak je váš kašeľ pretrvávajúci a často vidíte krv, buďte opatrní, môže to byť začiatok rakoviny pľúc a tento stav by mal bez meškania skontrolovať odborník.

10. Nadúvanie a zväčšovanie brucha:
Existuje stav, keď sa veľa ľudí sťažuje na nadúvanie žalúdka alebo hromadenie tuku v bruchu. To sa môže stať, keď budete starší a budete jesť stravu s vysokým obsahom tukov. Ale s takýmito príznakmi by ste sa mali poradiť s lekárom. Tento typ stavu je skorým príznakom rakoviny vaječníkov.

11. Červené a opuchnuté prsia:
Keďže rakovina prsníka trápi ženy, muži sa jej tiež nezbavia. Na rakovinu prsníka zomierajú milióny ľudí a tí, ktorí prežijú, môžu prísť o prsia. Ak je vaša bradavka červená, opuchnutá alebo svrbí, môže to byť príznak rakoviny prsníka a nemali by ste ho ignorovať.

12. Opuch tváre:
Pri rakovine pľúc veľa ľudí hlási opuch tváre. Je to spôsobené tvorbou malých nádorov v pľúcach, ktoré bránia prietoku krvi z hrudníka do hlavy.

13. Zmena vzhľadu nechtov:
Nechty, aj keď sú malé, vám môžu povedať o troch typoch rakoviny, vrátane rakoviny kože, ak sa vám pod nechtami vytvorí hnedá alebo čierna bodka, rakoviny pečene, ak vaše nechty zblednú, a rakoviny pľúc, ak máte krivé nechty.

14. Zmena vzhľadu materského znamienka na koži:
Ďalším znakom rakoviny kože je zmena vzhľadu materského znamienka alebo bradavice na tele.

15. Nadmerné potenie v noci:
Ak spíte v dobre vybavenej, klimatizovanej miestnosti a potíte sa o polnoci, môže to byť začiatok lymfómu. Mnoho ľudí, ktorí majú rakovinu Hodgkinovho lymfómu, sa v noci veľmi potia, takže sa často musia prezliekať uprostred noci. Ak ste jedným z nich, čo najskôr sa poraďte so svojím lekárom.

16. Nekontrolovaná bolesť kostí alebo kĺbov:
Zvyčajne ide o príznak rakoviny krvi, ktorou môže byť leukémia, lymfóm alebo myelóm. Ak trpíte neustálymi bolesťami kostí, kĺbov, rebier alebo chrbta, mali by ste bez zbytočného odkladu navštíviť lekára. Jednoduchý krvný test môže odhaliť, či máte rakovinu krvi.

Zdieľajte tento článok aj so svojimi priateľmi!

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*