Zoznámte sa s diétou zameranou na štítnu žľazu! Schudnú ňou aj tí, ktorým chudnutie ide veľmi ťažko…

Stratíte zbytočné kilogramy aj pri hypotyreóze. Zoznámte sa s diétou bohatou na vlákninu

Hypotyreóza je porucha, pri ktorej štítna žľaza produkuje príliš málo hormónov vo vzťahu k potrebám tela. Tento stav sa vyskytuje asi u 5% dospelých, ale mnohí z nás si možno ani neuvedomujú, že ňou trpíme. Ako si môžeme pomôcť v prípade, že štítna žľaza nefunguje správne?

 

Hypotyreóza je najčastejšou dysfunkciou štítnej žľazy, pretože sa vyskytuje u približne 5% dospelých žien a 1% mužov. Pravdepodobnosť hypotyreózy sa zvyšuje s vekom a je obzvlášť vysoká u ľudí starších ako 60 rokov. Toto ochorenie sa vyskytuje aj u mladých ľudí a detí.

Správna strava pri hypotyreóze je nevyhnutnosťou, pretože nefunkčný metabolizmus nás núti rýchlo priberať na váhe. Hormóny štítnej žľazy vyžadujú jód na rozvoj svojho biologického potenciálu. Z tohto dôvodu by jeho odporúčané množstvo v strave malo byť asi 150 ug. Toto je veľmi dôležitý tip pri zložení stravy pre ľudí s hyperaktivitou tejto žľazy.

Diéta pre hypotyreózu

Je to vďaka strave, že môžeme urýchliť metabolizmus a doplniť nedostatky mnohých zložiek, ktoré telo potrebuje v boji proti hypotyreóze, a pomôcť tejto veľmi dôležitej žľaze. Pri tomto ochorení sa odporúča strava bohatá na bielkoviny, sacharidy s nízkym glykemickým indexom, zeleninu, ovocie a zdravé tuky.

 

Množstvo kalórií by malo byť správne prispôsobené životnému štýlu pacienta. Počas chudnutia by ste nemali obmedzovať množstvo spotrebovaných kalórií, pretože táto liečba navyše spomalí metabolizmus a spôsobí prírastok hmotnosti. Tiež stojí za to postarať sa o to, aby ste si zabezpečili správne množstvo pohybu a využili znalosti profesionálneho dietetika na správne usporiadanie stravy.

Trávenie bielkovín vyžaduje, aby telo vynaložilo čo najväčšie množstvo energie. Ich veľké množstvo v potrave urýchľuje metabolizmus až o 25%. Z tohto dôvodu má štítna žľaza rada chudú hydinu, morské ryby, teľacie mäso, vajcia. Dostatočne vysoký príjem bielkovín tiež zabráni vypadávaniu vlasov, ktoré často sprevádza ochorenia štítnej žľazy.

Hypotyreóza je často spojená s inzulínovou rezistenciou, a preto by energia mala byť poskytovaná sacharidmi, ktoré sa nestrávia príliš rýchlo. Vďaka takejto strave glukóza postupne vstupuje do krvného obehu, čo zase reguluje uvoľňovanie inzulínu.

Ďalším dôležitým prvkom v strave ľudí trpiacich hypotyreózou je prítomnosť vlákniny. Minimálne množstvo tejto zložky je 25 g denne kvôli častej zápche, ktorá sprevádza chorých. Zvlášť sa odporúča ľanové semienko, orechy a rôzne semená, jablká, hrušky, zelenina, celozrnný chlieb.

Tiež oplatí mať pod kontrolou správnu dávku selénu a zinku. Tieto prvky uľahčujú premenu hormónu T4 na T3, ktorý funguje efektívnejšie v bunkách. Dávka 15 až 25 miligramov zinku a 400 mikrogramov selénu sa má po konzultácii s endokrinológom doplniť výživovými doplnkami.

Nesmiete zabudnúť ani na dostatočné množstvo dobrých tukov v strave osoby trpiacej hypotyreózou. Ich vynikajúcim zdrojom je olivový olej, ľanový olej a rybí olej. Polievková lyžica zdravého tuku každé ráno stimuluje pečeň, aby premenila T4 na T3, a tak metabolizmus účinne urýchli jej prácu.

Zdieľajte tieto rady s priateľmi!

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*