Tieto ,,zabudnuté“ listy sú liečivým zázrakom prírody – liečia až 15 vážnych chorôb!

Asi väčšina ľudí pozná prospešné vlastnosti vlašských orechov, no málokto si uvedomuje, že listy vlašských orechov sú rovnako dôležité. Listy obsahujú vitamíny, glukozidy, flavonoidy, karotenoidy a aromatické silice. Na zlepšenie zdravia môžeme použiť nielen listy, ale aj kôru z nezrelých orechov, ale aj mladé plody, ktoré ešte nemajú tvrdú škrupinu.

Užívaním orechových listov môžeme posilniť srdce, podporiť správne fungovanie ciev, zlepšiť metabolizmus a znížiť hladinu cukru v krvi. Okrem toho majú listy antibakteriálny a antiseptický účinok. Pri aplikácii na rany dokážu urýchliť ich hojenie a podporiť liečbu zápalov a mykóz kože.

Ako zbierať a sušiť listy vlašských orechov

Listy by sa mali zbierať koncom mája a začiatkom júna. Toto je čas, keď sú listy úplne vyvinuté. Musíme dávať pozor, aby listy neboli choré – nesmú mať žiadne sfarbenie alebo iné príznaky, ktoré nie sú pre rastliny prirodzené. Pri zbere listov ich musíme oddeliť od stonky. Mladé orechy zbierame aj v júni, u niektorých stromov aj v júli.

Úrodu sušte na tmavom a vzdušnom mieste. Dobre usušené listy by nemali stratiť zelenú farbu. Tie, ktoré zhnednú, treba ihneď zlikvidovať. Sušené zelené listy vložte do pohára alebo inej tesne uzavretej nádoby.

Ako pripraviť nálev z orechových listov?

Do pohára dáme lyžicu rozdrvených orechových listov. Zalejte ich 250 ml vriacej vody a nechajte hodinu lúhovať. Scedený nápoj sa pije 3x denne po 1/3 šálky, najlepšie pred každým jedlom.

Tento bylinný nálev sa odporúča najmä pri hnačkách, zápaloch a gastrointestinálnom krvácaní.

Ak má naša pleť problémy s akné, impetigo či zápalmi, nálev môžeme použiť ako obklady na pokožku. K tomu namočíme gázu a priložíme na choré miesto.

Kúpeľ z orechových listov

V prípade kožných problémov, ako sú hnisavé vyrážky, ekzémy či pľuzgiere, odporúčame kúpele s prídavkom orechových listov. Na 0,5 až 1 kg mletých listov pridajte asi 1,2 l vody. Všetko dusíme 30 minút. Pridajte infúziu do rovnakého množstva čistej vody s teplotou 37-40 ° C a namočte zápal.

Tinktúra z mladých orechov

Vyberieme 10 mladých, zelených orechov. Vidličkou skontrolujeme, či sú dostatočne mäkké, aby sme ich cez problém prelomili. Navliekli sme si rukavice, aby sme si nezafarbili pokožku. Umyjeme ich pod tečúcou vodou a nakrájame nadrobno. Nasekané orechy dáme do téglika, pridáme 7 lyžičiek cukru a 200 ml 70% liehu vyrobeného z liehu. Všetko sme odložili na mesiac. Nesmieme zabúdať, že nádobu denne pretrepávame.

Po uplynutí mesiaca tinktúru preceďte cez gázu a nalejte do fliaš z tmavého skla. Tinktúra je vhodná pri hnačkách a bolestiach brucha (žalúdka, pečene a čriev). Navyše podporuje očistu organizmu. Tinktúru pite 2-3x denne po 40 kvapiek – môžete pridať kvapky na lyžičku cukru alebo zmiešať s vodou.

Ďalšie vlastnosti listov vlašského orecha

Vedci zistili, že vodný extrakt z orechových listov podporuje aj liečbu tuberkulózy a jej derivátov. Okrem toho je známe, že liečivé vlastnosti zlepšujú dnu, anémiu, chronickú únavu, bolestivú menštruáciu, pohlavné choroby, zápaly tráviaceho traktu, krivicu a ekzémy.
V lekárni môžeme kúpiť liek Yuglon. Obsahuje listový a orechový olej a etanol. Pri aplikácii na pokožku má protizápalové a antibakteriálne vlastnosti, podporuje aj hojenie rán.

Len málokto pozná liečivé vlastnosti orechových listov. Zdieľajte tento článok so svojimi priateľmi!

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*