Robia sa vám na tele ľahko modriny? Môžete mať jednu z týchto 5 chorôb!

Niekedy sa na tele objavia modriny, ktorých príčina nie je úplne jasná.

Tajomné modriny môžu byť znepokojujúce.

Zvyčajne zabúdame na jemné zranenia, ktoré by mohli spôsobiť takéto modriny, ale v zriedkavých prípadoch môžu byť príznakmi niečoho vážnejšieho.

1. Nedostatok vitamínov
Ako viete, niektoré vitamíny sú zodpovedné za tvorbu krvi, zrážanie a hojenie rán. B12 sa podieľa na tvorbe DNA červených krviniek. Jeho absencia vedie k miernym modrinám. Nedostatok vitamínu K vedie k podobnému účinku, ako v prípade vitamínu C, podieľa sa na syntéze kolagénu. V dôsledku nedostatku krvné cievy oslabujú, čo spôsobuje podliatiny.

Aby ste sa vyhli tvorbe modrín, musíte jesť potraviny bohaté na bielkoviny.

2. Starnutie
Starnutie je tiež jednou z príčin škvŕn na koži a nemôžete s tým nič urobiť. Krvné cievy umiestnené v hlavnej vrstve kože sú v určitom veku slabé. V dôsledku toho sa objavia modriny.

Bohužiaľ, tomuto procesu sa nedá zabrániť, ale správna výživa a správna starostlivosť o pleť pomáhajú udržiavať normálny stav pokožky.

3. VON WILLEBRANDova choroba
Je to relatívne bežný stav, ktorý sa vyznačuje výskytom modrín a iných krvných problémov, ako je nadmerné krvácanie počas operácie alebo počas menštruačného obdobia. Je to spôsobené nedostatkom proteínu v krvi známym ako von Willebrandov faktor, ktorý zvyčajne pôsobí ako dôležitá zložka zrážania krvi.

4. Fyzická aktivita
Aby ste boli zdraví, musíte pravidelne cvičiť. Ale v prípade obrovského vypätia a stresu prasknú krvné cievy a potom sa objavia modriny.

Ak modriny nie sú veľké, bolestivé a rýchlo sa hoja, nie je dôvod na obavy.

5. Cukrovka

Pri cukrovke sa pozorujú určité zmeny krvného obehu. Ak ste príliš často smädný, neustále unavený, máte rozmazané videnie a objavujú sa modriny, mali by ste sa poradiť s lekárom.

6. Trombocytopénia
Je to porucha koagulácie, ktorá spôsobuje nízky počet krvných doštičiek, spôsobuje slabú zrážanlivosť krvi. Krvné doštičky sú zodpovedné za zhromažďovanie a tvorbu viečka, keď bola poškodená krvná cieva. Ich absencia zvyšuje riziko tvorby modrín. Často sa javí ako vedľajší účinok iného stavu, ako je tehotenstvo, zhoršená imunita a dokonca aj leukémia.

7. Hemofília
Je to dedičná porucha krvácania, pri ktorej niektoré faktory zrážanlivosti chýbajú, vyskytujú sa v malých množstvách alebo nefungujú správne (faktor VIII v prípade hemofílie A a faktor IX v prípade hemofílie B -), čo spôsobuje, že pacienti krvácajú dlhšie ako obvykle, keď utrpia zranenia alebo dostanú vážne spontánne krvácanie, ktoré ohrozuje ich život. Príznaky tohto stavu sú: nadmerné krvácanie a ľahká tvorba modrín.

Zdieľajte tieto rady s priateľmi!

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*