Ako sa v priebehu rokov mení tvár človeka? A večná otázka – ako je to možné spomaliť?

Ako zastaviť starnutie pokožky? Väčšina z nás sa bojí staroby a toho ako budú vyzerať, keď zostarnú. Niet divu, veľa ľudí dnes prepadlo kultu mladosti. Ale je naozaj niečo, čoho by ste sa mali báť a majú kozmetické procedúry zmysel?

Alebo môžeme nejako zázračne zastaviť aspoň trochu známky starnutia? Pri pohľade na niektoré hviezdy sa to zdá byť možné.

Ale začnime od začiatku!

#1 Ako sa mení telo s vekom?

Postupom času sa naša pokožka stáva menej elastickou a začíname sa o ňu starať viac: pomocou náplastí, krémov, mezoterapie a ďalších postupov zameraných na zlepšenie našej pokožky.

Vzhľad vrások závisí nielen od samotnej pokožky, ale aj od hlbokých štrukturálnych prvkov, ako sú mäkké tkanivá, tukové usadeniny a lebka, ktorá podlieha resorpcii kostí. Ak pochopíme, ako tieto veci fungujú, môžeme spomaliť starnutie.

Resorpcia kostí je postupná deštrukcia kostného tkaniva. Naše kosti sa obnovujú počas celého života, ale po 35-40 rokoch sa  začína proces spomaľovať, opotrebovanie kosti začína prevládať nad procesom obnovy.

S vekom sa naša kostra stáva o 10% väčšou a krehkejšou. Napríklad – panvové kosti rastú na 25-30 rokov (keď sa telo pripravuje na narodenie dieťaťa). Po 40 rokoch sa panva začína zužovať.

#2 Resorpcia kostí môže tiež ovplyvniť lebku

Ako to vyzerá? Nasleduje:

  • zníženie výšky tváre (korelované so stratou zubov)
  • zhrubnutie kostných výčnelkov
  • dolná čeľusť sa rozširuje
  • nos sa zväčšuje

Nasolabiálne záhyby sa s vekom prehlbujú, pretože sa menia aj čeľusťové kosti. Je tiež spojená so stratou pružnosti pokožky a zmenami mäkkých tkanív pod kožou. Predovšetkým však súvisí so zubami a ich zdravím.

#3 Ako zastaviť starnutie pokožky? Lifting tváre nepomôže.

Ľudia verili, že lifting tváre môže pomôcť. Táto myšlienka nasledovala po tradičnom koncepte starnutia: pokožka sa stáva menej pružnou a ochabnutou a potom sa objavia vrásky.

Pomocou moderných technológií mali vedci šancu lepšie pochopiť, ako sa mení kostra tváre a ktoré oblasti sú náchylné na resorpciu. Vedci venujú čoraz väčšiu pozornosť korekcii kostry.

Jeho hlavnými cieľmi sú:

spomaliť proces resorpcie a eliminovať všetky faktory, ktoré urýchľujú deštrukciu.

Keďže tukové vrstvy sú tiež zničené, neverte tým, ktorí sľubujú, že vaša pokožka bude vyzerať mlado a sviežo, rovnako ako pred 15-20 rokmi. Obráťte  sa na odborníka, ktorý pozná vlastnosti starnúcej tváre a ktorý nepoškodí vaše zdravie.

#4 Ako zastaviť starnutie pokožky?

Ak chcete udržať svoju tvár mladú, musíte spomaliť proces starnutia pokožky a zmeny v lebke (resorpcia kostí). V našej mladosti je pokožka hladká, pretože je bohatá kolagén a elastín a tuk na tvári je rovnomerne rozložený. S vekom naša pokožka stráca kolagén a tuková vrstva stráca svoj objem. To je dôvod, prečo pokožka starne.

Ak chcete spomaliť proces starnutia:

Prehodnoťte svoje stravovacie návyky. Americká akadémia dermatológie odporúča konzumovať menej cukru, pretože urýchľuje starnutie a odporúča jesť viac ovocia a zeleniny, pretože zabraňujú poškodeniu buniek.

Zvlhčujte pokožku, nepoškodzujte ju peelingami  a agresívnymi maskami, neškúlite (škúlenie očí prehlbuje vrásky).

Chráňte svoju pokožku pred slnkom, vetrom a chladom. Odborníci z Harvard Medical School odporúčajú vždy používať krémy s UV filtrom.

Ako spomaliť proces deštrukcie kostí:

Postarajte sa o svoje hormóny. Napríklad hormóny štítnej žľazy zintenzívňujú resorpciu a estrogény tento proces spomaľujú. Aj keď je vitamín D skutočne užitočný, prebytok môže ovplyvniť kosti. Ak chcete nájsť rovnováhu, obráťte sa na endokrinológa.

Vyhnite sa injekciám Botoxu. Štúdie ukazujú, že urýchľujú proces deštrukcie kostí.

Postarajte sa o svoje zuby: ak jeden zub chýba, urýchľuje proces deformácie čeľuste a ovplyvňuje jej vzhľad. Pery môžu vyzerať tenšie, ako sú, nasolabiálne záhyby môžu vyzerať hlbšie, tvár môže vyzerať okrúhlejšie. Z tohto dôvodu sa spodná čeľusť znižuje u ľudí so zubnou protézou: za 10 rokov môže stratiť asi 60% svojej veľkosti.

Ako vidíme, naše tváre sa tiež menia zvnútra. Samozrejme, stále by ste sa mali starať o svoju pokožku, ale pochopenie iných, komplikovanejších procesov vám zabráni plytvať peniazmi na zbytočné postupy, ktoré vám viac ublížia  ako pomôžu.

Zdieľajte túto radu s priateľmi!

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*