6 ranných návykov, ktoré vám pomôžu bojovať proti obezite brucha. Je to dobrý začiatok dňa!

Abdominálna obezita je špecifický a zároveň najnebezpečnejší typ obezity. V prípade abdominálnej obezity sú vnútorné orgány brušnej dutiny obalené v tuku, čo môže viesť k mnohým vážnym ochoreniam, ako je cukrovka, srdcový infarkt alebo depresia. Preto hovoríme jednoznačné NIE abdominálnej obezite!

Príčiny abdominálnej obezity

Predpokladá sa, že hovoríme o abdominálnej obezite vtedy, keď obvod pása v prípade žien presahuje 88 cm a 94 cm v prípade mužov. Bežne používaný index BMI nie je užitočný na diagnostiku abdominálnej obezity, pretože nie každý človek s nadváhou alebo dokonca obezitou trpí abdominálnou obezitou.

Pravdepodobne nikoho neprekvapíme, ak povieme, že hlavnými príčinami abdominálnej obezity sú nezdravý životný štýl (najmä sedavý režim) a nesprávna strava bohatá na hotové jedlá, sladkosti, občerstvenie a výrobky obsahujúce veľké množstvo trans-tukov. Stres sa tiež považuje za príčinu abdominálnej obezity.

8 ranných návykov, ktoré vám pomôžu bojovať proti obezite brucha.

#1 Pite zelený čaj

Aj keď sa zdá, že začiatok dňa so  šálkou kávy je neoddeliteľnou súčasťou vašej rannej rutiny, jeho nahradenie zeleným čajom sa zdá byť oveľa lepšou voľbou. Zelený čaj obsahuje kofeín aj antioxidačný epigalokatechín galát (EGCG). Výskum naznačuje, že EGCG môže byť skutočne nápomocný pri odbúravaní tukov.

#2 Urobte si mini cvičenie

Cvičenie je nepochybne jedným z najlepších spôsobov, ako schudnúť. Vykonávanie takzvaného mini odporového tréningu v dopoludňajších hodinách  môže  byť  skvelým zdrojom energie.

#3 Jedzte proteínové raňajky bohaté na vlákninu

Štúdie ukazujú, že konzumácia väčšieho množstva bielkovín vedie k menšiemu množstvu tuku v brušnej oblasti. Raňajky bohaté na mäso, ryby, vajcia alebo fazuľa sa zdajú byť dobrou voľbou. A čo viac, ďalšia štúdia zistila, že zvýšený príjem vlákniny má tiež pozitívny vplyv na spaľovanie tukov. Ľanové semienko, brokolica, avokádo sú vynikajúcimi zdrojmi vlákniny, ktoré je možné pridávať do jedál.

#4 Doprajte si čas

Ako sme už spomenuli, stres je jednou z príčin abdominálnej obezity. Stres, ktorého úroveň sa dramaticky zvyšuje, keď sa každé ráno ponáhľate, aby ste nemeškali do práce alebo do školy. Ak takto vyzerajú vaše rána, musíte si uvedomiť, že v týchto situáciách sa vo vašom tele zvyšuje hladina stresového hormónu nazývaného kortizol. Uskutočnilo sa niekoľko štúdií, ktoré ukázali, že pravidelne vysoké hladiny kortizolu prispievajú k ukladaniu tukového tkaniva v brušnej oblasti. Rada? Stačí ísť spať skôr a vstať skôr.

#5 Pite vodu namiesto džúsov

Pitie šťavy na raňajky je veľmi bežnou voľbou, nie je to však zdravý zvyk. Šťavy sú nasýtené tekutou fruktózou a ich denná konzumácia môže viesť k zvýšeniu tukovej hmoty – štúdie ukazujú, že sladké nápoje vedú k zvýšeniu obsahu tuku v pečeni. Ste smädný? Siahnite po vode!

#6 Spite dlhšie

Štúdie ukazujú, že nedostatočný spánok spôsobuje prírastok hmotnosti vo forme ďalšieho telesného tuku, ktorý sa môže vo veľkej miere hromadiť v brušnej oblasti.

Zdieľajte tieto rady s priateľmi!

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*