Tu je návod, ako sa môžete zbaviť zarastených nechtov pomocou týchto 5 domácich prostriedkov.

Zarastený necht alebo onychogrif je bežná, bolestivá porucha nechtov, ku ktorej dochádza, keď sa zarastený necht pretrhne cez mäkkú kožu priľahlú k nechtovej platničke. V dôsledku toho sa nechtové tkanivo infikuje a zapáli a je bolestivé. Ak sa nelieči včas, situácia sa môže zhoršiť.

Ako sa zbaviť zarastených nechtov pomocou 5 domácich prostriedkov:

1. Teplá voda

Tento jednoduchý tip vám môže pomôcť výrazne zmierniť bolesť a opuch.

  • Namáčajte si nohy v teplej vode po dobu asi 15 minút.
  • Opakujte 3 – 4 krát denne.

2. Čajovníkový olej

Tea tree olej, ktorý sa získava z listov čajovníka rastúceho v Austrálii, okrem množstva iných blahodárnych účinkov na naše zdravie, bráni tiež vzniku infekcií. Čo nás ale na oleji z čajovníka bude v tejto chvíli zaujímať najviac, je, že má zmäkčovacie účinky, ktoré pomôžu zjemniť hrubé nechty na prstoch na nohách.

3. Soľná kúpeľ

Pripravte si lavór a naplňte ho teplou vodou. Prisypte buď klasickou kuchynkou soľ, alebo kúpeľovú, napríklad himalájskou. Soľ je skvelá v boji proti infekciám, teda je jej využitie vhodné ako prevencia pred vznikom zápalu. Rovnako tak dokáže utlmiť bolesť, čo je v tomto prípade zásadný. Ak sa u vás zápal už rozvinul, dajte si pozor na teplú vodu. Namiesto nej radšej použite vodu vlažnú.

4. Jablčný ocot

Jablčný ocot je vhodný na liečbu zarastených nechtov pre jeho protizápalové a antiseptické účinky. Pomôže vám efektívne sa vyhnúť infekcii.

  • Do lávora nalejte vodu a jablčný ocot v pomere 1:1 a namáčajte si v ňom nohy po dobu asi 20 minút.
  • Tiež môžete použiť vatový tampón namočený v jablčnom octe. Zaviažte ho obväzom alebo prilepte leukoplastom a nechajte pôsobiť niekoľko hodín.
  • Obidve metódy môžete opakovať aj 2 – 3 krát denne.

5. 3% Peroxid vodíka

Tento dezinfekčný prostriedok je vhodnou súčasťou domácej liečby zarastených nechtov, pretože môže znížiť riziko infekcie, zatiaľ čo zmierňuje zápal a bolesť.

Nalejte pol šálky 3% peroxidu vodíka do vane s teplou vodou.

  • Dajte si nohy do vane a namáčajte po dobu asi 20 minút.
  • Robte to 1 – 2 krát denne.

Ak nemáte peroxid vodíka, môžete použiť aj alkohol. Je dobre známe, že alkohol má skvelé čistiace a dezinfekčné účinky. Preto je dobrý nápad využiť ho aj v boji proti zarastenému  nechtu. Kúpte si čistý alkohol a naneste malé množstvo na vatu alebo obväz a veľmi opatrne vyčistite postihnutý palec. Venujte sa celému nechtovému lôžku vrátane kožtičky po stranách. Je to dobrý postup na prevenciu pred zápalom.

Zdieľajte tieto rady aj so svojimi priateľmi!

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*