Tento bylinný čaj pomáha pri kožných problémoch, zápale priedušiek, skleróze multiplex, chronickej únave, reumatoidnej artritíde, fibromyalgii a mnoho ďalších problémoch.

Tymián je bylina pochádzajúca z oblasti Stredozemného mora a južnej Európy. Má dlhú históriu používania v ľudovom liečiteľstve ako prírodná liečba respiračných stavov, ako je preťaženie hrudníka, kašeľ, nádcha, chrípka, bronchitída atď .

Tymian poznali už starí Egypťania, ktorí ho používali pri balzamovaní mŕtvych. V starovekom Grécku zas využívali jeho aromatické vlastnosti a pálili ho v chrámoch alebo pridávali do kúpeľov.

Rimania zas objavili jeho dochucovací potenciál a začali ním vylepšovať syry či alkoholické nápoje. Tymian totiž považovali za ochranu pred otravou a dali si ho pred alebo počas jedla.

Medzi najvýznamnejšie terapeutické účinky tejto bylinky patrí jej schopnosť liečiť choroby dýchacích ciest, predchádzať chronickým ochoreniam a plesňovým infekciám, stimulovať imunitný systém a prietok krvi, podporovať činnosť srdca a znižovať stres.

Tymiánové esenciálne oleje sú bohaté na protiplesňové, antivírusové, antiseptické, antiparazitické a antireumatické vlastnosti.

Pravidelné užívanie tymianového oleja pomáha pri fibromyalgii, závratoch, skleróze multiplex, chronickom únavovom syndróme, reumatoidnej artritíde, Hashimotovej tyreoiditíde.

Tymián je tiež bohatý na bioflavonoidy a prchavé oleje ako je tymol, ktoré majú mimoriadne antioxidačné účinky. Terpenoidy prítomné v tymiane majú protirakovinové vlastnosti.

Zdravotné prínosy tymiánu

Tymian patrí oddávna medzi recepty na boj s ochoreniami dýchacích ciest, na tento účel ho odporúčal už antický lekár Hippokrates.

 • Účinkuje proti bronchitíde, teda zápalu priedušiek, či v prípade nachladenia.
 • Lieči boľavé a zapálené hrdlo.
 • Upokojuje hrtan a hlasivky.
 • Pomáha s rozpúšťaním hlienov.
 • Mierni kašeľ a úľavu prinesie aj v prípade, ak trpíte suchým kašľom.

Ďalšie užitočné účinky tymiánu

Táto bylinka má naozaj všestranné liečebné i preventívne účinky:

 • Tymian posilňuje imunitu vďaka obsahu vitamínov C a A. Okrem toho je aj zdrojom vlákniny, medi, železa a mangánu.
 • Esenciálny tymianový olej dokáže pomáhať pri kvasinkových infekciách. Podľa výskumníkov výrazne podporuje ničenie plesne Candida albicans, ktorej premnoženie v tele ich spôsobuje.
 • Tymianový čaj vyskúšajte aj proti bolesti hlavy či migréne. Najúčinnejšie je vypiť ho čo najskôr, keď zacítite blížiace sa problémy.
 • Tymian účinkuje aj proti bolesti svalstva. Buď si ho dajte v podobe čaju, alebo ako kúpeľ.
 • Ženy môžu pri pití tymianového čaju pocítiť úľavu od menštruačných bolestí, ako aj príznakov PMS.

Recept na domáci tymiánový čaj:

Budete potrebovať :

 • voda
 • tymián

Pokyny:

 1. Dajte 1 lyžičku do varného hrnca, zalejte 250 ml vody.
 2. Vodu zohrejeme a odstavíme, len čo začne vrieť.
 3. Potom prikryjeme pokrievkou a 5 minút lúhujeme.
 4. Užívajte si ten čaj, môžete si ho osladiť medom alebo pridať citrón.

Na čo si dať pozor

Všetkého veľa škodí a pri bylinkách sa odporúča užívať ich s mierou. Pri tymiane by si mali dať pozor najmä ľudia, ktorí užívajú lieky riediace krv, pretože tymian môže spomaliť zrážanlivosť krvi a zvýšiť tak riziko modrín či krvácania. Aj z toho dôvodu ho radšej prestaňte užívať aspoň dva týždne pred plánovanou operáciou.

Preháňať by to s ním nemali ani tehotné či dojčiace ženy. V bežných dávkach je jeho užívanie považované za bezpečné, ale mali by sa vyhnúť zvýšeným dávkam na liečebné účely.

Pri každom rozsiahlejšom užívaní je dobré najprv sa poradiť so svojím lekárom či lekárnikom.

Zdieľajte túto radu aj so svojimi priateľmi!

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*