TICHÉ PRÍZNAKY rakoviny hrubého čreva, ktoré nemožno ignorovať!

Rakovina hrubého čreva alebo kolorektálny karcinóm postihuje hrubé črevo alebo konečník a metastázuje do iných častí tela.

Výskumy ukazujú, že 1 z 24 žien a 1 z 22 mužov majú diagnostikovanú rakovinu hrubého čreva v určitom okamihu ich života. Rakovina hrubého čreva je tretím najbežnejším typom rakoviny.

Ak máte v rodinnej anamnéze rakovinu hrubého čreva, skontrolujte príznaky a poraďte sa so svojím lekárom. Prevencia je najlepším liekom, takže sa musíte dozvedieť viac o príznakoch tejto choroby. Všimli ste si nejaké zvláštne zmeny vo vašom tele?

Niektoré príznaky sú viditeľné a iné sú tiché. Rakovina hrubého čreva je zvyčajne diagnostikovaná v neskorších štádiách a bohužiaľ, niekedy je príliš neskoro.

Existuje niekoľko príznakov, ktoré by ste si mali uvedomiť, a my sme sa im venovali v tomto článku.

Tiché príznaky, ktoré naznačujú rakovinu hrubého čreva:

1. Chudnutie

Chudnutie môže byť niečo, čo očakávate, ale akákoľvek náhla zmena hmotnosti môže byť znakom niečoho zlého. Chudnutie nie je vždy dobrá vec, preto sa poraďte so svojím lekárom.

Chudnutie je jedným z najčastejších príznakov rakoviny hrubého čreva. Ak budete naďalej chudnúť bez zmeny stravy alebo cvičenia, môžete čeliť vážnemu zdravotnému problému.

Náhle chudnutie je často nebezpečné a naznačuje problém v systéme. Ak schudnete 10 kg za šesť mesiacov a pritom ste nezmenili stravovacie návyky, máte dobrý dôvod na obavy.

Rakovina hrubého čreva nasáva vašu energiu, váš imunitný systém a rakovinové bunky budú rýchlo spaľovať kalórie. Niektoré druhy rakoviny uvoľňujú chemikálie a ovplyvňujú váš metabolizmus. Veľké nádory hrubého čreva blokujú hrubé črevo a ovplyvňujú pohyb čriev. Môže to byť tiež znakom chudnutia. Nádory ovplyvňujú chuť do jedla a zvyšujú metabolizmus a máte plné právo byť nervózny, ak je to váš prípad.

2. Bolesť brucha a nadúvanie

Nadúvanie je bežným zdravotným problémom a väčšina ľudí si s tým nerobí starosti. Nadúvanie nemusí nutne znamenať, že máte do činenia s niečím vážnym. Ak je však vaše nadúvanie sprevádzané inými príznakmi, vrátane črevných problémov, skontrolujte to.

Ťažké brušné kŕče, ktoré spôsobujú bolesť, sú dobrým dôvodom na návštevu lekára. Kŕče môžu trvať krátku dobu, ale ak sú tu vaše kŕče dlhšie ako týždeň, máte problém.

Nadúvanie je bežným znakom rakoviny hrubého čreva, ale často sa prehliada. Dlhodobé nadúvanie je jasným znakom toho, že tam niečo nie je v poriadku.

Plyny sú tiež dôvodom na obavy. Možno sa vám to bude zdať zábavné, ale dlhotrvajúca plynatosť nevzniká bezdôvodne. Môžete mať upchatie hrubého čreva.

3. Anémia

Anémia je bežný stav a väčšina ľudí ju ignoruje. To je bežné počas menštruačného cyklu.

Anémia je jasným znakom krvácania vo vašom tele. Nevidíte to, pretože je to forma vnútorného krvácania. Rakovina hrubého čreva sa prejavuje krvácajúcimi nádormi, ktoré vedú k nedostatku železa.

Anémia sa zvyčajne prejavuje aj šesť mesiacov predtým, ako si všimnete akékoľvek problémy s pohybom čriev, takže sa snažte nespoliehať na spojenie medzi stolicou a anémiou.

Pacienti s rakovinou nie sú vždy testovaní na anémiu, ale majú nasledujúce príznaky:

Bledosť
závraty / Vertigo
Tieto príznaky môžu naznačovať prítomnosť rakoviny hrubého čreva. Nádory rastú veľmi rýchlo a vaše telo s nimi nedokáže držať krok. To vedie k vredom, ktoré absorbujú krv, čo vedie k anémii.

4. Zmena stolice

Venujte väčšiu pozornosť svojej stolici. Vaše hrubé črevo hrá dôležitú úlohu pri vytváraní a prenášaní stolice cez tráviaci systém. Tu je niekoľko znakov, na ktoré si treba dávať pozor:

Doktorka Patricia Raymondová hovorí, že úzke stolice sú bežným a tichým príznakom rakoviny hrubého čreva, najmä ak sú vaše stolice zvyčajne širšie. Nádor môže blokovať hrubé črevo. Poraďte sa so svojím lekárom, ak spozorujete akékoľvek zmeny tvaru.

Akákoľvek náhla zmena môže naznačovať problémy s hrubým črevom. Ak sú vaše stolice voľné alebo vodnaté, vykonajte potrebnú kontrolu.

Ak máte do činenia s rakovinou hrubého čreva, vaša stolica má veľkú šancu zašpiniť sa. Nemusí to byť krvavé. Akýkoľvek neobvyklý odtieň je dôvodom na obavy.

Na krvavých stoliciach nie je nič pozitívne. Krv môže byť sotva viditeľná alebo skutočne viditeľná. Zrazená krv spôsobuje, že stolica je tmavá.

Zápcha. Ťažká zápcha, ktorá spôsobuje abdominálny diskomfort, môže byť znakom vážneho problému s vylučovaním. Zápcha je častým problémom, ale dlhodobé problémy by sa nemali ignorovať.

Tenesmus je nutkanie, ktoré máte , keď máte chuť ísť na WC. Ale nič sa nestane, keď sa tam prídete. Toto je bežný znak nádorov, ako to potvrdila gastroenterologička Dr. Jennifer Inra.

5. Vyčerpanie

Nadmerné a nevysvetliteľné vyčerpanie je niečo, čoho by ste sa mali obávať.

Pacientom s rakovinou chýba energia, pozitívne myslenie alebo sústredenie sa na prácu. Majú nízku imunitu a cítia sa zle.

Naučte sa, ako rozoznať rozdiel medzi ospalosťou a únavou.

Chronická únava je vážna a nemala by sa ignorovať. Toto je bežný príznak iných ochorení, ale ťažká únava je znakom rakoviny hrubého čreva.

6. Nočné potenie

Takmer každý sa v noci potí. Dr. Matthew Mintz vysvetľuje, že nočné potenie je skutočne bežné u pacientov s rakovinou kvôli abscesom alebo perforáciám.

Nočné potenie je systémové. Zvyčajne je spôsobené reakciou imunitného systému a nemusí byť priamym produktom rakoviny.

Telo bojuje proti rakovine a vznikajú zápaly. To je dôvod, prečo majú pacienti s rakovinou horúčku a pot. Ak vaše potenie zapne režim paniky, navštívte svojho lekára.

Ak sa vaše nočné potenie kombinuje s inými príznakmi, obráťte sa na lekára.

Ak máte niektorý z týchto príznakov, snažte sa zostať pokojní. Tieto príznaky môžu byť spôsobené takmer čímkoľvek. Poraďte sa so svojím lekárom a vykonajte pravidelné testy na určenie skutočnej príčiny vašich príznakov.

Každá fáza rakoviny hrubého čreva má iné príznaky a časom sa stávajú závažnejšími. Pred stanovením vlastnej diagnózy sa uistite, že nie ste hypochonder.

Rakovina hrubého čreva je hlavnou príčinou smrti v Spojených štátoch. Toto ochorenie je nebezpečnejšie ako iné druhy rakoviny, pretože neexistujú takmer žiadne skoré príznaky.

To neznamená, že neexistujú žiadne skoré náznaky. Väčšina ľudí ich ignoruje, kým nie je príliš neskoro. Kedy ste naposledy videli niekoho namáhaného nočným potením? Nikdy? Ľudia nevenujú pozornosť poteniu, anémii alebo vodnatej stolici.

Dúfajme, že vám tento článok pomôže venovať väčšiu pozornosť signálom, ktoré vaše telo vysiela.

Zdieľajte tieto rady s priateľmi!

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*