Chválili sa účinkami vitamínu C na pokožku. Dnes vedia, že to stálo za to!

Veľa sa hovorí o zázračných vlastnostiach vitamínu C (kyselina askorbová). Je to zlúčenina, ktorej vlastnosti sa používajú nielen v medicíne, ale  predovšetkým v kozmetike, hoci už roky je známa predovšetkým podporou imunity tela. Mnoho ľudí si stále neuvedomuje, že vitamín C môže mať veľmi pozitívny vplyv na stav pokožky, od zvládania akné až po rôzne typy sfarbenia pokožky. Viac o tom nižšie.

Účinky vitamínu C na pokožku:

#1 Regeneruje bunky

Hoci vitamín C je spojený s kyslou, a preto potenciálne žieravou látkou, nie je pochýb o tom, že vitamín C je silný antioxidant, čo znamená, že hrá dôležitú úlohu v procese regenerácie poškodených buniek a má pozitívny vplyv na citlivú pokožku (nezabudnite si však vybrať prípravky, v ktorých koncentrácia vitamínu C neprekročí hranicu 10% koncentrácie).

#2 Pomáha bojovať proti akné

Existuje veľa štúdií, ktoré dokazujú, že vitamín C zabraňuje zápalu a zmierňuje začervenanie. Je dokonalý v boji proti akné – látka aplikovaná na pokožku inhibuje proces oxidácie kožného mazu, ktorý je jednou z hlavných príčin ochorení. Za zmienku tiež stojí, že vitamín C urýchľuje hojenie akné.

#3 Spomaľuje proces starnutia

Vitamín C po priamej aplikácii na pokožku podporuje proces produkcie kolagénu a elastínu. Musíme hovoriť o pôsobení kolagénu, ktorý je hlavným faktorom zodpovedným za pevnosť pokožky. Záver je zrejmý. Čím skôr začnete používať sérum s vitamínom C na každodennú starostlivosť o pleť, tým lepšie výsledky dosiahnete z dlhodobého hľadiska.

#4 Bojuje proti sfarbeniu

Je známe, že vitamín C obmedzuje produkciu melanínu, čo prispieva k tvorbe rôznych typov sfarbenia na koži. Pravidelné používanie môže  pomôcť zbaviť sa hovorovo nazývaných vačkov pod očami, ktoré nás vizuálne robia staršími.

#5 Zvlhčuje pokožku

Je vaša pokožka počas dňa suchá? Štúdie ukazujú, že askorbyl fosforečnan horečnatý, derivát vitamínu C, hrá dôležitú úlohu pri udržiavaní adekvátnej hydratácie v pokožke. Okrem toho by ste mali vždy pamätať na to, aby ste každý deň pili dostatok vody, aby vaša pokožka vyzerala krásne!

#6 Znižuje negatívny vplyv UV žiarenia

Vitamín C pomáha pokožke vyrovnať sa s účinkami slnka znížením negatívnych účinkov UV žiarenia. Vitamín C bude tiež dobre fungovať, keď sme strávili príliš veľa času na Slnku a účinky opaľovania prekročili naše očakávania. Inhibuje produkciu melanínu a tiež vyrovnáva sfarbenie.

Čo stojí za to vedieť?

  • vitamín C je pre pokožku najúčinnejší vo forme kyseliny askorbovej, kyseliny L-askorbovej, tetra hexadecyl askorbátu, askorbylfosfátu horečnatého a metylsilanolu askorbátu
  • aj keď sa zriedkavo vyskytuje alergia na vitamín C, odporúča sa najskôr ho otestovať tak, že ho aplikujete na malú časť tela a pozorujete  ďalších 24 hodín
  • pred aplikáciou hydratačného krému naneste akýkoľvek typ pleťového séra
  • ak chcete dosiahnuť najlepšie výsledky, uistite sa, že vaša strava je bohatá na vitamín C

Vitamín C – kde je ho najviac?

Premýšľali ste niekedy nad tým, ktoré potraviny obsahujú najviac vitamínu C?

  • šípka – 250 – 800 mg/100 g
  • čierne ríbezle – 150 – 300 mg/100 g
  • paprika – 125 – 200 mg/100 g
  • Ružičkový kel – 65-145mg/100 g
  • brokolica – 65-100mg/100 g

Už ste vyskúšali vplyv vitamínu C na stav vašej pokožky?

Zdieľajte tento príspevok s priateľmi!

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*