Táto kvetina lieči zrak, kĺby a žalúdok. Je možné, že rastie vo vašej záhrade!

Aksamietnice prezývané smraďošky alebo afrikány sú obľúbené a veľmi nenáročné rastlinky, ktoré sa oplatí mať na záhone. Aksamietnice majú krásne kvety, ktoré sa oplatí mať vo vašej záhrade, a to nielen kvôli ich estetickým vlastnostiam. Málokto vie, ale táto rastlina má tiež mnoho cenných vlastností pre naše telo.

Ľudia pestujú aksamietnice vo svojich záhradách, hlavne kvôli ich odpudzujúcim vlastnostiam na  škodcov. Tieto kvety majú tiež krásnu farebnú paletu, takže určite vyfarbia parapety, balkóny a kvetinové záhony.

Málokto však vie, že môžu byť použité aj v boji proti rôznym  chorobám. Ukazuje sa, že sú veľmi prospešné pre naše zdravie.

Aksamietnice  sa dajú pripraviť na čaj, ktorý podporuje trávenie, ale v kombinácii s olejom robí skutočné zázraky. Táto kombinácia sa odporúča hlavne ľuďom trpiacim reumatizmom, bolesťami kĺbov a kostí. Na zvýraznenie jeho vlastností stačí natrhať  niekoľko kvetov aksamietnice a  zaliať ich kuchynským olejom v pomere 1:3. Nechajte kvety v olejovom  náleve 3 týždne a po tomto čase zmes preceďte cez sito. Pri jemnej masáži rozotrite olej na boľavé miesta.

Do relaxačného kúpeľa môžete tiež pridať odvar z aksamietnice. Stačí ráno zaliať kvety horúcou vodou a večer zohriať  a pridať odvar do kúpeľa. Ak chcete, môžete si kvety natrhať  vopred.

Čaj z aksamietnice  sa používal  už pred storočiami.

Používal sa hlavne ako diuretikum, detoxikačné a diaforetikum. Môže sa tiež použiť na liečbu hnačky a žalúdočných kŕčov.

Indiáni používali tinktúru z aksamietnice na zlepšenie laktácie u dojčiacich žien. Šťava z týchto kvetov sa však použila na liečbu vyrážok a pupienkov. Extrakt z aksamietnice  urýchľuje metabolizmus a posilňuje imunitu.

Ako sa pripraviť odvar  z čerstvých kvetov aksamietnice?

Prísady:

  • 0,5 l vody,
  • 1 čajová lyžička zeleného čaju,
  • 5 kvetov aksamietnice
  • 1 list mladej slnečnice,
  • 2 vetvičky mäty.

Príprava:

Varte pol litra vody. Medzitým zmiešajte všetky ingrediencie dohromady a zalejte vriacou vodou. Odvar prikryte uterákom po dobu 30 minút. Po uplynutí tejto doby je čaj pripravený na pitie. Môžete ho piť počas dňa alebo si ním umyť oči. Aksamietnice  majú veľký vplyv na zrak.

 Zdieľajte tento príspevok s priateľmi!

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*