Ak sa vám okolo očí tvoria takéto výrastky, potom by ste mali vedieť o tomto…

Žltkasté usadeniny alebo výrastky okolo očí môžu byť príznakom vysokého cholesterolu. Tento stav sa tiež nazýva xanthelasma. Hoci usadeniny cholesterolu v okolí očí nemusia nevyhnutne znamenať vysoký cholesterol, je stále dôležité nechať si skontrolovať krv, pretože to môže byť príznakom mnohých iných stavov.

Cholesterolové usadeniny okolo očí nespôsobujú nepohodlie, ale väčšinou ide o estetický problém. Tieto škvrny majú zvyčajne žltkastú farbu a líšia sa veľkosťou. Vyskytujú sa okolo očí, vrátane očných viečok alebo dokonca očných kútikov.

Hoci sa tieto usadeniny cholesterolu v okolí očí dajú odstrániť chirurgicky, v niektorých prípadoch sa to neodporúča – napríklad ak je škvrna príliš blízko oka. Okrem toho môže zanechať jazvy. Nižšie nájdete niekoľko návrhov, ako znížiť výskyt usadenín cholesterolu v okolí očí.

Príčiny ukladania cholesterolu okolo očí

Cholesterolové usadeniny okolo očí sa môžu stať každému, ale častejšie sa vyskytujú u starších ľudí a často sa vyskytujú u ľudí s vysokým cholesterolom. Medzi ďalšie príčiny ukladania cholesterolu v okolí očí patrí rakovina, cukrovka, primárna biliárna cirhóza a metabolické poruchy. Tieto stavy môžu viesť k vyšším hladinám lipidov v krvi, čím prispievajú k ukladaniu cholesterolu v okolí očí.

Prírodné odporúčania na odstránenie usadenín v okolí očí:

Ricínový olej

Kyselina v ricínovom oleji znižuje výskyt usadenín cholesterolu v okolí očí. Namočte vatový tampón do čistého za studena lisovaného ricínového oleja a priložte na postihnuté miesto. Buď ho votrite, alebo prilepte vatový tampón na miesto, aby sa nechal vsiaknuť. Nechajte pôsobiť cez noc a ráno zmyte teplou vodou.

Jablčný ocot

Jablčný ocot znižuje hladinu cholesterolu, takže pri pravidelnej konzumácii znižuje hladinu LDL cholesterolu. Namočte vatový tampón do jablčného octu zriedeného vodou a priložte ho na príslušné miesto.

Semená senovky gréckej

Semená senovky gréckej namočte cez noc do vody a zmes konzumujte ráno nalačno, aby ste znížili hladinu cholesterolu. Tekutinu môžete naniesť aj na okolie očí.

Cibuľa

Z cibule vytlačíme trochu šťavy a zmiešame ju so soľou. Necháme pár hodín odležať. Pred spaním naneste zmes na postihnuté miesto a nechajte pôsobiť cez noc alebo si ju vmasírujte do pokožky. Na zníženie hladiny cholesterolu môžete cibuľovú šťavu zmiešať s vodou a piť.

Banánová šupka

Vnútro zrelej banánovej šupky priložte na oblasť okolo očí a zaistite obväzom, potom nechajte pôsobiť cez noc. Ráno odstráňte kôru a opláchnite oblasť. Opakujte to.

Koriander

Koriandrové semienka namočte na cca. 10-15 minút a tekutinu pite niekoľkokrát denne na zníženie cholesterolu.

Pomarančový džús

Zistilo sa, že každodenná konzumácia pomarančového džúsu pomáha znižovať hladinu LDL cholesterolu, čo následne ovplyvňuje vznik usadenín v okolí očí.

Mandle

Konzumácia orechov zlepšuje hladinu cholesterolu. Môžete zmiešať trochu mlieka s mandľovou múkou a urobiť z toho pastu a aplikovať ju na oblasť.

Prevencia usadenín cholesterolu

Ak chcete znížiť možnosť výskytu usadenín, je dôležité viesť zdravý životný štýl. To zahŕňa zdravú výživu, pravidelné cvičenie, prestať fajčiť, udržiavať si zdravú váhu, jesť potraviny bohaté na vlákninu, minimalizovať mliečne výrobky, vyhýbať sa alkoholu a jesť viac ovocia a zeleniny.

Zdieľajte tieto informácie aj so svojimi priateľmi!

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*