5 najčastejších príčin vzniku rakoviny v ľudskom tele, ktoré vieme ovplyvniť.

Rakovina je jedna z najobávanejších chorôb, avšak býva aj veľmi častou chorobou v dnešnej dobe. Nie všetkým príčinám, ktoré spôsobujú rakovinu dokážeme predísť, avšak minimálne desiatim z nich predísť určite vieme. Ide zároveň aj o desať najčastejších príčin, kvôli ktorým vzniká v tele človeka táto zákerná choroba.

1. UV žiarenie

Krásne opálenie je pre niektorých ľudí v lete priorita číslo jedna. Opálená pokožka však nesie aj veľké riziká a jedným z nich je rakovina kože. Keď sa bunky vašej pokožky chránia pred slnečným žiarením, vylučujú melanín, ktorý spôsobuje hnedé sfarbenie pokožky. Toto hnedé sfarbenie však primárne nepredstavuje estetickú pridanú hodnotu vašej pokožky, ale jej obrannú reakciu.

Ak si nedávate pozor a už viac krát sa vám podarilo spáliť sa, mali by ste byť opatrní. Trojnásobne väčšie riziko rakoviny kože majú ľudia, ktorí sa minimálne raz za dva roky spálili na slnku. V priemere až v 90% môže za rakovinu kože a pier práve UV žiarenie. Ochrániť sa môžete aj tak, že sa budete vyhýbať priamemu slnečnému žiareniu a budete pravidelne používať kozmetické prípravky so silným ochranným UV faktorom.

2. Obezita

Obezita je druhým najčastejším dôvodom vzniku rakoviny. Pýtate sa prečo ? Nedávna štúdia z Trinity Collage v Dubline dokázala, že bunky, ktoré sú zodpovedné za ničenie rakovinového tkaniva sa upchávajú najmä tukom a tak sa stávajú nefunkčnými.Lekári sa síce snažia nájsť liek, vďaka ktorému by sa tuk v týchto vzácnych bunkách neukladal, avšak najlepším liekom a prevenciou je dávať si pozor a obezite sa vyhýbať zdravým životným štýlom. Najčastejšie typy rakoviny, ktoré môžu byť spôsobené práve obezitou sú rakovina hrubého čreva, obličiek, pankreasu, žlčníka, prsníka, maternice a tiež vaječníkov.

3. Fajčenie

Fajčenie je jednou z najhlavnejších príčin vzniku rakoviny. Cigaretový dym obsahuje toxíny, ktoré nie sú nebezpečné len pre vznik rakoviny pľúc, ale tiež iných orgánov. Najčastejšie sa jedná o rakovinu krčka maternice, rakovinu prsníka, pier, jazyka, obličiek, močového mechúra, kože, pečene.

Fajčiari majú až 15 až 30x vyššiu pravdepodobnosť toho, že sa u nich vyvinie rakovina pľúc. Fajčenie je jedným z najnebezpečnejších faktorov, ktoré až v 90% miere prispievajú k úmrtnosti kvôli rakovine pľúc.

4. Alkohol

O alkohole je všeobecne známe, že zvyšuje pravdepodobnosť vzniku rakoviny v ľudskom organizme. Niekto tvrdí, že malé množstvá sú prospešné, avšak opäť tu platí, že je to veľmi individuálne. Najčastejšie býva kvôli alkoholu napadnutá rakovinou pečeň, obličky, pankreas, hrubé črevo, hrtan, hltan, pažerák ústna dutina a u žien tiež prsníky.

5. Malý prísun vlákniny v strave, polotovary a vopred spracované jedlá

Vyvážená strava je kľúčom ku zdraviu. Lekári odporúčajú každý deň jesť dostatok zeleniny a ovocia, aby mal organizmus dostatok vlákniny a vitamínov. Ak vaša strava obsahuje málo vlákniny, môže to časom viesť k vyššiemu riziku rakoviny hrubého čreva, konečníka, pankreasu, prostaty a tiež prsníkov.

Všetky rýchle pokrmy sú pre našu spoločnosť pomalou a chutnou záhubou. Ľudia majú stále menej času a preto stále viac vyhľadávajú rýchle alternatívy uhasenia svojho hladu. Či už ide o sladené nápoje, fast foody, údené jedlá, či polotovary. Všetky tieto dobroty zvyšujú možnosť vzniku rakovinotvorných buniek a výskumy potvrdzujú, že až 20% prípadov rakoviny je spôsobených uprednostňovaním nezdravej rýchlej stravy.

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho so svojimi priateľmi na Facebooku!

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*