Máte na nechtoch takzvaný „polmesiac“? Budete prekvapení, čo všetko ukáže o vašom zdraví!

Biely polmesiac základne nechtu sa nazýva odborne lunula.

Palec má zvyčajne najväčšiu lunulu a na malíčku prakticky chýba. Sú primárne spojené s krvným obehom a srdcom. Normálna lunula pokrýva jednu pätinu až jednu štvrtinu povrchu nechtu.

Zmeny v lunule môžu podľa tradičnej čínskej medicíny znamenať patologické fyzické zmeny.

Lunuly, ktoré sú väčšie ako normálne, sú znakom nízkeho krvného tlaku a únavy, a niekedy sa vyskytujú u športovcov.

Ak lunuly chýbajú na všetkých prstoch, môže to znamenať nedostatok vitamínu B-12, poruchy krvného obehu alebo nestabilný krvný tlak, dysfunkciu štítnej žľazy, neurózy.

Pozrite sa, čo všetko vaše lunuly ukazujú o vašom zdraví

Zmena lunuly na jednom prste

  • Lunula na malíčku by mala byť spravidla takmer nepozorovateľná, alebo by mala úplne chýbať. Je spojená s funkciou obličiek, tenkého čreva a srdca. Zväčšená lunula môže byť výsledkom vysokého krvného tlaku.
  • Prstenník naznačuje funkciu reprodukčných a lymfatických systémov. Málo viditeľná lunula môže signalizovať problémy s trávením.
  • Stredný prst je spojený s funkciou mozgu a kardiovaskulárneho systému. Neprítomnosť lunuly môže naznačovať cievne problémy a vysoký krvný tlak.
  • Lunula na ukazováku môže zmiznúť alebo sa podstatne zmenšiť z dôvodu nesprávnej funkcie čreva, pankreasu alebo chronického ochorenia dýchacích ciest.
  • Lunula na palci odráža funkciu pľúc a sleziny. Je zo všetkých najväčšia a nesmie zaberať viac ako 25% celého nechtu. Môže sa výrazne zmenšiť u fajčiarov alebo zväčšiť, keď máte arteriálnu hypertenziu.

Nadmerne veľké lunuly

Lunuly sú považované za veľké, keď zaberajú tretinu alebo viac z nechta. Značia problémy s kardiovaskulárnym systémom, narušenie srdcového tepu a nízky krvný tlak. Veľké lunuly sa často vyskytujú u športovcov a ľudí, ktorých povolanie súvisí s fyzickou aktivitou. Ak nešportujete, môžu sa zväčšiť z dôvodu vysokej úrovne stresu.

Malé lunuly

Malé lunuly, ktoré sú sotva viditeľné, naznačujú nízky krvný tlak a poruchy krvného obehu. Môže to byť známka slabého imunitného systému, zlého metabolizmu alebo nedostatku železa a B12. Ak sú lunuly zreteľne oddelené a majú priečne prúžky, indikujú problémy s hladinami cukru v krvi a možným vývojom cukrovky.

Lunuly nie sú vôbec viditeľné

Nerobte paniku, ak ich nenájdete na vašich nechtoch, či u vášho dieťaťa. Na detských nechtoch často nie sú viditeľné a objavujú sa časom. U niektorých ľudí sa vôbec nevyskytujú kvôli fyziologickým špecifikám štruktúry nechtov. Náhle zmiznutie lunúl je vnímané modernou medicínou ako jeden z príznakov poruchy cirkulácie krvi. Štúdia ukázala, že neprítomnosť lunúl je spojená s poruchami štítnej žľazy a nedostatkom vitamínu B12 a železa.

Zmena farby

  • Šedé lunuly naznačujú ťažkú ​​únavu, poruchy trávenia a možné ťažkosti s absorpciou živín.
  • Biele lunuly sú zdravé a prirodzené. Mesiačiky by mali byť o niekoľko odtieňov svetlejšie ako pokožka.
  • Fialové lunuly sú známkou zlého krvného obehu a nedostatku kyslíka v orgánoch a tkanivách. Často sa môžu vyskytnúť závraty a bolesti hlavy.
  • Ružové (červené) lunuly môžu naznačovať nízku fyzickú aktivitu a pľúcne problémy.
  • Čierne lunuly sú nezvyčajným a mimoriadne nebezpečným znakom. Spravidla ide o príznak otravy ťažkými kovmi.

Ak bol článok užitočný, zdieľajte ho aj so svojimi priateľmi!

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*