Zázrak za pár centov! Obyčajný ocot vás ochráni nielen pred starnutím ale aj TÝMITO chorobami.

Ocot sa začal vyrábať v starovekom Egypte a Babylone. Bol považovaný za liečivú potravinu na mnohé ochorenia. Neskôr sa používal na zachovanie a prípravu rôznych jedál. Podľa nedávnych štúdií je ocot veľmi bohatý na antioxidanty, ktoré spomaľujú proces starnutia. A môže tiež brániť rozvoju rakoviny a degeneratívnych ochorení mozgu.

Jablčný ocot je produkt, ktorí vzniká kvasením jabĺk. V tomto „kvasenom zázraku“ sú ukryté naozaj cenné vitamíny, minerály a kyseliny.

Jablká obsahujú veľké množstvo zdraviu prospešných látok ako napríklad vitamíny  B a C, pektíny, vápnik, fosfor, draslík, horčík alebo železo. Tieto látky sú prítomné tak isto aj v jablčnom octe.

13 účinkov jablčného octu na zdravie

Tento ocot disponuje obrovským množstvom účinkov na ľudské zdravie. Je vhodný na chudnutie, bradavice, bolesť hrdla, cholesterol, pleť alebo akné.

Poďme sa bližšie pozrieť na jednotlivé účinky.

1. Jablčný ocot a chudnutie

V poslednej dobe sa jablčný ocot na chudnutie stále viac a viac tlačí dopredu. Ak očakávate zázračné chudnutie, musím vás sklamať. Je to pravda, skutočne pomáha chudnúť. Avšak nie zázračne a bez námahy. Svojím zložením potláča chuť do jedla a zrýchľuje metabolizmus.

A ako ho mám užívať?

Stačí denne vypiť 2 dcl vody a pridať 1 lyžičku jablčného octu. Váš organizmus bude krásne naštartovaný a pripravený spaľovať tuk!

2. Jablčný ocot bolesť hrdla

Bolí vás hrdlo? Vyskúšajte kloktať tento ocot!

Samozrejme nie iba tak, samotný. Napustite si pohár teplej vody z vodovodu a pridajte 3 lyžice octu. Kloktanie opakuje každú hodinu.

3. Znižuje reflux a redukuje pálenie záhy

Ocot verne kopíruje kyslé prostredie v žalúdku, tým napomáha tráveniu a rozkladu potravy. Preto neváhajte vyskúšať tento liek, ak vás zvykne trápiť záha. Rozmiešajte v dvoch deci vody jednu čajovú lyžičku octu a vypite. Určite budete milo prekvapení. 

4. Jablčný ocot vám pomôže udržať zdravé trávenie

Ak máte žalúdočné ťažkosti, skúste popíjať jablčný ocot zmiešaný s vodou. Ak máte hnačku a bakteriálna infekcia je dôvodom, jablčný ocot by mohol pomôcť vyriešiť problém vďaka jeho antibiotickým vlastnostiam. Niektorí ľudoví liečitelia navyše tvrdia, že jablčný ocot môže upokojiť črevné kŕče.

Vyskúšajte tento ľudový liek: pridajte 1 čajovú lyžičku medu a 1 čajovú lyžičku jablčného octu do pohára teplej vody a vypite 30 minút pred večerou.

5. Bojuje proti kandide

Mnoho ľudí trápia premnožené kvasinky v tele. Jablčný ocot veľmi rýchlo pomáha. Výskumy potvrdili, že kyseliny a enzýmy obsiahnuté v jablčnom octe ničia kvasinky. Buďte opatrní, u ľudí, ktorých trápia kvasinky vo významnej miere, sa na začiatku liečby môže prejaviť tzv. Herxheimerova reakcia, tzn. dočasné zhoršenie stavu. Konzultujte postup s lekárom. Odporúčané dávkovanie pri kvasinkách je jedna polievková lyžica v decilitri vody. Užite na lačno.

6. Pomáha pri bodných ranách a popáleninách

Ak trpíte spáleninou alebo vás bodol hmyz, ocot je skvelým pomocníkom. Pre spáleniny od slnka zmiešajte ocot a vodu v pomere 1:3. Nanášajte na spálenú pokožku bavlnenou handričkou, prípadne pridajte do vlažného kúpeľa šálku octu. Nepríjemná bolesť sa rýchlo stratí. V prípade bodnutia hmyzom si potierajte ranu čistým octom. Opuch ustúpi.

7. Znižuje krvný tlak

Niektoré štúdie naznačujú možnú spojitosť medzi jablčným octom a znižovaním tlaku. Stačí užívať jednu polievkovú lyžicu octu zriedeného s vodou 3x denne. Účinky nenechajú na seba dlho čakať.

8. Zabíja plesne

Ak trpíte týmto nepríjemným ochorením na nohách alebo na nechtoch nôh, urobte si vodný kúpeľ s dvoma šálkami octu, prípadne aplikujte čistý, neriedený ocot priamo na postihnutú oblasť. Čo sa týka plesní na koži, zmiešajte vodu a ocot v pomere 1:2. Pokožka bude doslova horieť, ako zaručene sa vylieči od plesne. Najmä u detí je to výborný liek, nemusíte ich totiž trápiť hormonálnymi masťami. Avšak, aplikácia jablčného octu u detí si vyžaduje opatrnosť. Detská pokožka je veľmi citlivá a jemná, preto zvážte riedenie. Vhodné je riedenie 1:1. Je veľmi vhodné použiť viac vody, prípadne presné dávkovanie konzultovať s pediatrom.

9.  Odstraňuje lupiny

Jablčný ocot je zabijakom lupínZmiešajte ho s vodou v pomere 1:1 a naneste ku korienkom vlasov. Dobre vmasírujte a nechajte pod uterákom pôsobiť pokojne aj pol hodinu. Potom opláchnite. Opakujte 2 až 3x do týždňa. Lupín sa zaručene zbavíte.

10. Jablčný ocot a dna

V zložení tohto octu sa nachádza kyselina jablčná, ktorá obnovuje rovnováhu pH v organizme. Dokáže tiež zabezpečiť vyplavovanie kyseliny močovej z tela.

Ako na to?

V 2 dcl rozpustite 1 lyžičku octu a vypite 2 krát za deň.

11. Jablčný ocot a cholesterol

Vďaka svojmu zloženiu dokáže znižovať zlý cholesterol (LDL). A ako bonus dokáže znižovať krvný tlak.

12. Jablčný ocot a pleť

Jablkový ocot dokáže účinne čistiť pleť. Má skvelé antibakteriálne účinky a tým čistí póry do hĺbky. Skvelo dokáže odstraňovať odumreté kúsky kože a zjemňovať vrásky. Dokáže tiež vyrovnať pH pokožky.

Niektoré americké štúdie uvádzajú, že je tento ocot vhodný na liečbu niektorých kvasinkových infekcií ako napríklad Candida Albicans.

13. Jablčný ocot na ekzém a akné

Ak máte problémy s akné, viete, že krémy na jeho liečenie nie sú vôbec lacná záležitosť. Vyskúšajte lacnejšiu a prírodnú alternatívu – jablčný ocot!

Obsahuje kyslinu jablčnú, ktorá má silné antibakteriálne účinky. Čistí pokožku a tým predchádza tvorbe pupáčikov a akné.

Ak sa vám článok páčil, zdieľajte ho na Facebooku!

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*