Babička cibuľovú šupku NIKDY NEVYHADZOVALA! Toto je 6 použití cibuľových šupiek, ktoré sa oplatí poznať…

Málokto vie, že okrem samotného plodu – cibule je veľmi užitočnou súčasťou zeleniny aj šupka. Cibuľová šupka obsahuje špeciálne látky, ktoré sú veľmi prospešné nielen pre naše telo. Cibuľová šupka pôsobí ako antioxidantantihistaminikum a má aj silné antialergické vlastnosti. A to ani zďaleka nie je všetko. Dokážu omnoho viac!

Veľmi významnou látkou, ktorá sa nachádza práve v šupke, je quercetín. Štúdie potvrdili, že jeho pravidelné prijímanie pomáha posilňovať kardiovaskulárny systém a výrazne znižuje riziko mŕtvice a infarktu.

Využitie cibuľovej šupky v domácnosti a pre zdravie

1.

Nie všetky ženy vedia, že polievka, v ktorej varíte celú cibuľu aj so šupkou, má nielen krajšiu farbu a je chutnejšia, ale je aj omnoho zdravšia – vďaka látkam, ktoré sa z cibuľovej šupky uvoľňujú a nezničí ich dokonca ani varenie.

2.

Ak vidíte, že vaše izbové rastlinky nie sú v najlepšej kondícii, šupky môžu byť veľmi osožné aj v tejto oblasti. Jednoducho ich pridáme do pôdy, v ktorej budú pôsobiť ako výživa pre rastlinku. Šupky je najlepšie rozmrviť nadrobno a tak pridať do pôdy. Pravidelne zalievajte a čoskoro by ste mali vidieť výsledok.

3.

Vývar z cibuľových šupiek je výborným prírodným liekom na kŕče. Pripravíte ho tak, že 1 lyžičku rozdrvených cibuľových šupiek zalejete 1 šálkou vriacej vody a nechajte sedieť 10 minút. Každý večer je vhodné vypiť približne 200 ml tohto vývaru. Navyše, čaj z cibuľových šupiek je vynikajúci aj pri bolesti hrdla, chrípke a prechladnutí.

Cibuľová šupka má mnoho ďalších pozitívnych účinkov na zdravie:

  • reguluje krvný tlak,
  • pomáha uvoľniť upchaté cievy,
  • znižuje hladinu škodlivého cholesterolu,
  • pôsobí ako antidepresívum,
  • bojuje proti alergiám,
  • zmierňuje zápal,
  • pomáha pri kŕčoch v nohách.

4.

Prírodná farba na zlatistohnedý odtieň vlasov. Cibuľové šupky sa na farbenie vlasov používajú odpradávna. 1 šálku cibuľových šupiek zalejte litrom vody a nechajte variť po dobu 1 hodiny. Potom si tekutinou dobre prepláchnite vlasy a prikryte plastovou fóliou – nechajte hodinu pôsobiť a potom umyte ako zvyčajne. Musíte však počítať s tým, že vlasy vám budú chvíľu cítiť cibuľou.

5.

Máte radi domáci chlieb? V tom prípade vyskúšajte trik skúsených gazdiniek. Pridajte do cesta 1 lyžičku rozdrvených cibuľových šupiek. Dodajú chlebíku krásnu vôňu a farbu.

6.

Cibuľová šupka je vynikajúcim pomocníkom pri liečbe kožných ochorení ako sú dermatitídy, odreniny, kurie oká alebo iné podráždenia kože. Nasekané cibuľové šupky jednoducho zmiešajte s obyčajnou bravčovou masťou v pomere 2:3 a túto zmes nanášajte na postihnuté miesta dvakrát denne.

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho so svojimi priateľmi na Facebooku!

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*