5 doplnkov, ktoré môžu pomôcť prechádzať mŕtvici a potraviny, v ktorých ich nájdete.

Mŕtvica je treťou najčastejšou príčinou smrti a hlavnou príčinou dlhodobej invalidity.

Keďže to, čo dávame do nášho tela, hrá dôležitú úlohu, budeme diskutovať o potravinách, ktoré môžu zlepšiť vaše šance. Či už tieto zložky prijímate prostredníctvom plnohodnotných potravín (najlepší zdroj) alebo doplnkov, môžete si byť istí, že všetky sú dobré pre srdce a mozog.

Tu je 5 doplnkov, ktoré môžu zabrániť mŕtvici:

1. DPA
DPA je polynenasýtená mastná kyselina nachádzajúca sa v rybách. Môžete ho získať aj prostredníctvom doplnkov rybieho tuku. Výskum ukazuje, že DPA zlepšuje metabolizmus tukov, podporuje rast buniek a znižuje zápal.

Ďalšie potravinové zdroje DPA zahŕňajú hovädzie mäso a morské plody. Konzumácia alkoholu je známou prekážkou absorpcie omega-3; preto by sa malo zvážiť zníženie alebo zdržanie sa konzumácie alkoholu.

2. Kakao
Pochutnávate si občas na kúsku tmavej čokolády? Tento článok je pre vás. Podľa 11-ročnej štúdie na 21 000 ľuďoch vedci v Anglicku zistili, že Briti, ktorí jedli 100 g tmavej čokolády denne, mali menej mozgových príhod ako tí, ktorí abstinovali čokoláde.

Nie každá čokoláda je však rovnaká. Pokiaľ ide o zdravie, vyberte si vysokokvalitnú tmavú čokoládu, ktorá obsahuje aspoň 70 percent kakaa.

3. Vláknina 

Lekársky inštitút predpisuje 38 gramov vlákniny denne pre mužov a 25 gramov vlákniny pre ženy. Koľko vlákniny v priemere zjeme?

Vláknina je jednou z najlepších ingrediencií pre zdravie celého tela. Štúdie ukazujú, že vláknina znižuje krvný tlak aj hladinu cholesterolu, dva hlavné rizikové faktory mozgovej príhody, o ktorých sme hovorili vyššie. Vláknina navyše zvyšuje sýtosť, čiže pocit sýtosti. V dôsledku toho je menej pravdepodobné, že si doprajeme chuť na cukor.

Medzi vynikajúce zdroje vlákniny patria jablká, jačmeň, fazuľa, bobuľové ovocie, mrkva, zeler, citrusové plody, orechy, ovsené vločky a celé zrná.

 

4. Draslík
Draslík je rozhodujúci pre zdravie srdca. V skutočnosti bez draslíka naše srdce nemôže vyhrať, pretože živina je potrebná na nervovú komunikáciu. (Srdce sa spolieha na živú sieť nervových buniek na komunikáciu s mozgom a inými časťami tela.)

Draslík nájdete v doplnku stravy alebo z prírodných zdrojov potravy. Medzi top potraviny patrí avokádo, banány, nízkotučný jogurt, tekvica, sladké zemiaky a čistý pomarančový džús.

5. Kyselina listová 

Kyselina listová je esenciálny vitamín, ktorý pomáha rozkladať aminokyselinu homocysteín. Ak ho telo obsahuje priveľa, môže spôsobiť mŕtvicu.

Dobrými zdrojmi kyseliny listovej sú avokádo, brokolica a ružičkový kel. Na zozname sú aj sušené fazule, orechy, okra, hrášok, špenát a okrúhlica.

Zdieľajte tieto informácie aj so svojimi priateľmi!

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*