Šklbe vám okom a máte pocit akoby podskakovalo? Dajte si pozor, príčinou môže byť TOTO…

Väčšina z nás zažila zášklby očných viečok viac ako raz v živote. K tomu dochádza celkom nečakane – môžete sledovať televíziu, čítať alebo variť, keď zrazu pocítite nekontrolovateľný pohyb očného viečka.

Zášklby očného viečka

Cítite svalové kŕče alebo nervové tiky v oblasti očí? Chvejúce sa oko nie je život ohrozujúce, ale môže naznačovať vážne zdravotné problémy. Okrem toho sa  časom môže z toho  stať skutočne nepríjemný problém.

Veda definuje zášklby očí ako „opakujúce sa, nekontrolovateľné šklbanie alebo kŕče očného viečka, zvyčajne horného viečka“. Táto svalová kontrakcia môže postihnúť jedno alebo obe oči a môže trvať niekoľko sekúnd až niekoľko minút. Zriedkavo môžu zášklby očí trvať niekoľko dní, potom sami od seba zmiznú.

Čo spôsobuje, že sa očné viečko začne mykať?

Na túto otázku neexistuje žiadna konkrétna odpoveď, ale zvyčajne je spojená so stresom a únavou, ako aj s nadmerným množstvom kofeínu, tabaku alebo alkoholu.

Zášklby očí môžu byť tiež spôsobené suchými očami, nadmerným namáhaním očí, alergiami a podráždením oka alebo jeho membrány. Často sa vyskytuje bez konkrétnej príčiny.

Všeobecne platí, že tieto očné kŕče sú neškodné a bezbolestné. Na druhej strane existujú prípady, keď sú zášklby očí spôsobené nejakým typom neurologickej poruchy, ako je kŕč očných viečok (abnormálne blikanie alebo kŕče očných viečok) alebo amyotrofická laterálna skleróza (ALS).

Kŕče očných viečok, ktorý je typickejší pre ženy ako pre mužov, sa zvyčajne vyvíja v strednom veku. V Spojených štátoch je každý rok asi 2 000 nových prípadov. Aj keď to nie je vážne, stav sa môže zhoršiť, ak nie je liečený včas, čo môže viesť k citlivosti na svetlo, rozmazanému videniu a svalovým kŕčom po celej tvári.

Ako sa vysporiadať so zášklbom očného viečka?

Ak príčinou vibrácií nie je neurologická porucha, mali by ste sa pokúsiť riešiť tento problém znížením vystavenia stresu a príjmu kofeínu. Zvýšenie kvality spánku je tiež mimoriadne prospešné. Voliteľne môžete vyskúšať horúce a studené obklady na uvoľnenie očných svalov. Ak ste otvorení alternatívnejšiemu prístupu, akupunktúra a masáž môžu tiež znížiť nepohodlie.

Aj tak by ste mali byť opatrní, lebo existujú prípady, kedy je šklbanie oka príznakom vážnejšieho neurologického ochorenia, napríklad blepharospazmy, teda neprirodzeného žmurkania v dôsledku spazmy viečka, alebo amyotropickej laterálnej sklerózy. V najhorších prípadoch môžu očné kŕče dokonca zatvoriť očné viečka na niekoľko hodín.

Rýchla návšteva lekára vylučuje možnosť neurologických porúch.

Zdieľajte tieto rady s priateľmi!

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*