Trápia vás drsné a suché lakte? Dajte si pozor, môže ísť o príznak vážnej choroby…

Svrbenie, praskliny, začervenanie kože na lakťoch môžu naznačovať vážne ochorenia.

Svetlana Zhaboeva, doktorka lekárskych vied, profesorka, dermatológ-kozmetologička, vedúca lekárka kliniky SL, vedúca kliniky anti-aging medicíny na Elene Malysheva Medical Center Svetlana Zhaboeva sa vyjadrila bližšie k tomuto problému.

Koža na lakťoch môže veľa povedať o stave vnútorných orgánov, povedal lekárka.

„Sčervenanie, plaky, svrbenie, praskliny na lakti – vždy choďte k odborníkovi. Keďže to môže byť prvý signál, že niečo nie je v poriadku s vašimi vnútornými orgánmi. Nepokúšajte sa napraviť situáciu doma obyčajným krémovaním,“ varovala Svetlana Zhaboeva.

Príznakom dermatologického ochorenia je podľa nej najčastejšie nadmerná suchosť a olupovanie kože na lakťoch. Najmä môžeme hovoriť o psoriáze. Ak je suchosť veľmi silná, objavilo sa začervenanie a pridalo sa k nim svrbenie, potom tieto príznaky môžu byť príznakmi ichtyózy.

„Pokožka je v tomto prípade šupinatá, nerovná, pokrytá prasklinami, šupinami podobnými rybám. V tejto situácii je potrebná konzultácia s dermatológom. Hlavnou liečbou je pravidelné používanie špeciálnych hydratačných produktov, môžu to byť takzvané zmäkčovadlá,“ vysvetlila odborníčka.

Pacienti trpiaci ichtyózou vyžadujú povinnú rannú a večernú aplikáciu takýchto prostriedkov, spresnila Svetlana Zhaboeva.

Ďalším dôvodom suchých lakťov a dokonca aj zafarbenia pokožky môže byť krátkodobé alebo dlhodobé zníženie citlivosti buniek na inzulín, čo môže viesť k cukrovke a iným hormonálnym problémom. Či je to naozaj tak, môže určiť len endokrinológ, vysvetlila lekárka.

„Oplatí sa tiež kontaktovať endokrinológa, ak sa suchosť a zvrásnenie lakťov objavilo počas chudnutia na pozadí metabolickej poruchy,“ dodala špecialistka.

O pokožku lakťov je tiež potrebné starať sa pomocou hydratačných a ochranných prípravkov v prípadoch, keď vás nič netrápi. Starší ľudia by tomu mali venovať osobitnú pozornosť, uzavrela profesorka Zhaboeva.

Ak vás tento príspevok zaujal, zdieľajte ho s priateľmi!

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*