Podľa výskumu je porodiť dieťa po 50-tke rovnako rizikové ako aj porodiť po 40-tke.

Izraelský výskumný tím tvrdí, že v súčasnosti je rovnako bezpečné porodiť vo viac ako 50 rokoch, ako porodiť  vo viac ako 40 rokoch. Výskum uskutočnili vedci z Univerzitnej nemocnice Ben-Gurion a Soroka na obrovskej vzorke: Skúmalo sa viac ako 200 tisíc (!) žien, ktoré sa chystali porodiť. Na základe výsledkov zistili, že rozsah a množstvo rizík sú pre 40-ročnú matku úplne rovnaké ako pre 50-ročnú matku.

Dr. Eyal Sheiner, riaditeľ pôrodníckeho oddelenia v nemocnici Sokora, poskytol toto hodnotenie:

„Dá sa povedať, že pokiaľ ide o pôrod, 50 + je  rovnaký ako 40 + . Celá zdravotná starostlivosť, ale najmä pôrodníci a gynekológovia, však musia byť pripravení na to, že čoraz viac žien starších ako päťdesiat rokov bude  chcieť mať deti.“

Výskum zistil, že medzi najčastejšie zdravotné riziká, ktoré vznikajú, patrí gestačný diabetes, predčasný pôrod a cisársky rez.

Špecialisti sa tiež pozreli na fyzický stav, v ktorom novorodenci prichádzajú na svet, na to, aká je dojčenská úmrtnosť a či sa počas pôrodu vyskytli nejaké komplikácie. Zo skúmaných žien bolo 97% mladších ako 40 rokov, 8000 bolo vo veku od 40 do 45 rokov, takmer 560 bolo vo veku od 45 do 50 rokov a 68 bolo starších ako 50 rokov. Vedci zistili, že vo všeobecnosti je pôrod pri viac  ako 40 rokov rizikovejší, s mnohými ďalšími komplikáciami, ale nie je rozdiel v rizikách, či žena porodí vo veku 45 rokov alebo dokonca vo veku 51 rokov.

Výsledky sú pre mnohých povzbudivé, vedci však varujú, že už vo veku nad 40 rokov sa niektoré riziká výrazne zvyšujú, takže pre mamičky tohto veku je počas tehotenstva potrebná ešte väčšia starostlivosť a opatrnosť ako obvykle.

Čo si o tom myslíte? Zdieľajte tento príspevok s priateľmi!

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*