Týchto 6 príznakov môže naznačovať rakovinu žalúdka! Neignorujte ich…

Rakovina žalúdka patrí medzi najbolestivejšie typy rakoviny, ale bolesť nie je jediným varovným signálom. V počiatočných štádiách je charakteristické, že nespôsobuje žiadne závažné príznaky. Všetci z času na čas pociťujeme epigastrickú bolesť, to však neznamená, že je to kvôli rakovine žalúdka.

Nie je to jedna z najčastejších druhov rakoviny. Zhruba u jedného zo 111 dospelých sa počas života vyvinie rakovina žalúdka a je oveľa bežnejšia u mužov a pravdepodobnosť sa zvyšuje s vekom.

Ochorenie nie je charakterizované dedičnosťou, väčšina prípadov je výsledkom náhodných mutácií DNA. Preto ani nestojí za to vyšetrovať sa, pokiaľ v rodine nebolo hoci aj niekoľko prípadov.

Pozrime sa, aké sú varovné signály, že by sme boli na pozore, keď sa objavia.

Krv v stolici alebo zvratkoch

Hoci to nie je ani zďaleka najistejším znakom rakoviny žalúdka, pretože je to tiež veľmi charakteristický príznak kolitídy a Crohnovej choroby, ale v prípade krvavej stolice by sme okrem infekcie mali určite myslieť aj na prítomnosť rakoviny, nielen žalúdka ale aj hrubého čreva. Ak je krv v stolici spojená s rakovinou, je pravdepodobné, že stolica sa  zafarbí  do bordová  alebo do čierna a vo zvratkoch bude mať svetlejšiu červenú farbu a hrudkovitejšiu konzistenciu, pretože je trochu strávená v žalúdku,

Náhle zastavenie chuti do jedla

Sadnete si k obedu, ste jedli hladní, ale po niekoľkých sústach  sa vaša chuť do jedla náhle zastaví. Tento skorý nástup plnosti môže byť znakom rakoviny žalúdka. Najmä keď sa cítite naplnení spôsobom, ktorý predtým nebol, nemali by ste to ignorovať.

Vnútorná bolesť

V niektorých prípadoch môže bolesť žalúdka naznačovať rakovinu žalúdka, ale vo väčšine prípadov môže bolesť súvisieť s niektorým iným vnútorným orgánom, nie s rakovinou žalúdka. Bolesť charakteristická pre rakovinu žalúdka je neustála a neznesiteľná. Nie je to niečo, čo cítite jeden deň, a potom to zmizne a vráti sa. Bolesť charakteristická pre klasickú rakovinu žalúdka pochádza zo stredu žalúdka a je tupá.

Nevysvetliteľné chudnutie

Mnoho zdravotných stavov – vrátane cukrovky 1. typu, Addisonovej choroby a Crohnovej choroby – môže viesť k nevysvetliteľnému úbytku hmotnosti. Do zoznamu je možné pridať aj rakovinu žalúdka. Ak chudnete a nie je to dôsledok zmeny stravy alebo životného štýlu, mali by ste tomu vždy venovať pozornosť. Všimnite si, že chudnutie môže byť postupné. Nie je potrebné panikáriť pri kolísaní 1-2 kg, ale ak si všimnete, že ste v poslednom období schudli viac bez akéhokoľvek presvedčivého dôvodu, potom stojí za to poradiť sa s lekárom.

Pálenie záhy, ktoré nezmizne

Pálenie záhy je jedným z najcharakteristickejších príznakov porúch trávenia, a hoci je tiež zvyčajne oveľa charakteristickejšie pre existenciu iných problémov ako rakovina, nie je na škodu pozrieť sa na to, aká môže byť presná príčina, aby ste sa mohli upokojiť.

Plynatosť, hnačka a zápcha

Je možné, že rakovina rastúca v žalúdku vytvára pocit opuchov, plnosti a ovplyvňuje pohyby čriev. Aj keď tieto príznaky samotné nie sú jasnou známkou rakoviny, ak sa objavia v spojení s niekoľkými príznakmi  zo zoznamu, stojí za to požiadať o vyšetrenie, aby sa zistilo, aká môže byť skutočná príčina príznakov.

Ak sa u Vás objavilo naraz niekoľko príznakov z tohto zoznamu, mali by ste navštíviť svojho lekára!

Zdieľajte túto radu s priateľmi!

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*