Ako viete, kedy prichádza smrť? Tu sú niektoré z najbežnejších znakov…

Viete, čo môže byť predzvesťou smrti? Len málokto si to stále uvedomuje. Zdravotníci sa rozhodli pochybnosti rozptýliť. Poznáme detaily.

Podľa tohto spoznáte, že smrť prichádza

Ako sa ukazuje, ľudské telo môže vyslať špecifické znaky niekoľko dní alebo dokonca niekoľko hodín pred smrťou.

„Najdôležitejšia vec na umieraní je neschopnosť ovládať seba a svoj vlastný život. To je pre človeka hrozná vec,“ vysvetľuje v rozhovore pre Medonet Karolina Sawka, psychoterapeutka a psychoonkologička.

Umierajúci sa môže správať inak ako zvyčajne, napríklad sa môže javiť ako neprítomný alebo sa vyhýbať očnému kontaktu. Často sa človek pred smrťou začne „vzďaľovať“ od svojich blízkych.

„V posledných mesiacoch života predovšetkým klesá záujem o vonkajší svet. Chorý sa zamýšľa nad svojím životom, spomína a hodnotí, ako žil, čo ľutuje a na čo je hrdý. Snaží sa tiež dotiahnuť do konca nedoriešené veci – zdôrazňuje doc. Małgorzata Krajnik z Ústavu stolice a paliatívnej starostlivosti, CM UMK.

Navyše často vznikajú extrémne emócie – niektorí začnú mlčať, iní sa stanú výbušnými. Okrem toho môže umierajúci požiadať o pomoc pri jednoduchých činnostiach, ako je obliekanie ponožiek alebo otváranie okna.

Pred smrťou často halucinuje. Umierajúci sa môže začať rozprávať s ľuďmi, ktorí nie sú nablízku a vidieť „svetlo v tuneli“ (k takémuto javu dochádza v dôsledku elektrických výbojov v nervových bunkách).

Niekedy majú aj umierajúci pocit, že „nadišiel pre nich čas“.

„Je tiež dôležité uvedomiť si, že na smrť nemôžete byť úplne pripravení. Ani nemusíme všetkému rozumieť a vedieť. Odstránenie tohto tlaku zo seba môže veľmi pomôcť,“ vysvetľuje Karolína Sawka v rozhovore pre Medonet.

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*