5 príznakov, ktoré hovoria, že vaše pľúca volajú o pomoc. Nepodceňujte ich!

Veľa sa hovorí o kvalite vzduchu, ktorý v dnešnej dobe dýchame. Čas, keď viac ako kedykoľvek predtým musíme venovať pozornosť zdraviu a stavu našich pľúc a signálom, ktoré nám posielajú. Ignorovanie niektorých príznakov môže byť chybou, za ktorú môžeme zaplatiť najvyššiu cenu.

Tu je niekoľko  príznakov, ktoré znamenajú, že vaše pľúca volajú o pomoc

#1 Bolesť chrbta a ramien

Bolesť chrbta, ramien a dokonca aj hrudníka môže byť príznakom rakoviny pľúc. Je však potrebné dodať, že ak sa zistí v počiatočnom štádiu vývoja, je veľmi pravdepodobné, že bude možné s ňou bojovať a vyliečiť sa. Nech sú tieto informácie impulzom pre vás, aby ste išli na vyšetrenie k lekárovi, keď sa u vás vyskytnú tieto príznaky.

#2 Dýchavičnosť

Dýchavičnosť je najčastejšie spôsobená ochoreniami srdca alebo pľúc. Ak pociťujete dýchavičnosť, možno budete chcieť zvážiť zmenu miesta, kde trávite väčšinu času, alebo dokonca zmenu miesta bydliska (aspoň na chvíľu). Ak vás dýchavičnosť sprevádza často a neumožňuje vám normálne fungovať, mali by ste čo najskôr navštíviť lekára.

#3 Kašeľ

Hoci kašeľ je jedným z príznakov chrípky, môže to byť aj príznak chronického ochorenia. Takže stojí za to vedieť, ako rozlíšiť bežnú nádchu od kašľa, ktorý môže mať oveľa závažnejšie dopady. Ostrý, pretrvávajúci kašeľ, ktorý môže alebo nemusí byť sprevádzaný krvácaním z úst, môže byť príznakom rakoviny pľúc.

#4 Nedostatok energie

Je normálne, že sa každý z času na čas unaví. To môže byť ovplyvnené napríklad nedostatkom spánku alebo dlhodobým stresom. Ak sa však veľmi často cítite unavení a dochádza k strate chuti do jedla, môže to znamenať problémy s pľúcami.

#5 Žltá pokožka a oči

Toto je jeden z problémov, ktorý sa dá ľahko ignorovať, aj keď to pre nás môže skončiť naozaj zle. Žltá koža alebo žlté oči môžu znamenať problémy s pečeňou, ktoré môžu byť zase spôsobené rakovinou pľúc. Žltačka je jednou z chorôb, ktoré ovplyvňujú zmenu farby kože na žltú. Ovplyvňuje tiež  oči, mení ich farbu na svetložltú a časom aj tmavožltú.

Ako sa starať o zdravie pľúc?

Začnime tým, že neexistuje nič také ako „rýchle čistenie alebo oprava pľúc“. Ide o dlhodobý proces, a preto je také dôležité napraviť zlé zvyky a návyky, ktoré by im mohli ublížiť. Ak fajčíte cigarety, prestaňte s nimi. Ak jete nezdravo, postarajte sa o svoju stravu, aby ste mali zdravé pľúca. Ak trpíte syndrómom chronickej únavy a chronickým stresom, pridajte do svojej stravy jedlá bohaté na antioxidanty. Ak sa dostatočne nehýbete, začnite chodiť do posilňovne alebo behať, alebo len začnite s dlhšími prechádzkami.

Nečakajte, kým budete nútení starať sa o svoje pľúca. Toto je najväčšia chyba, ktorú môžete urobiť. Prevezmite iniciatívu a postarajte sa o svoje pľúca zvýšením ich kapacitu.

Zdieľajte tieto rady s priateľmi!

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*