Ďakujem mojej mame, že ma naučila jesť tento šalát na večeru!

Každá žena má svoje vlastné tajomstvá štíhlej postavy. Niektorí nejedia po šiestej večer, iní počítajú kalórie, zostávajú v posilňovni a skúšajú všetky druhy diét.

Väčšina  diét je postavená na prísnych stravovacích obmedzeniach alebo na potravinách, ktoré si nie každý môže dovoliť. Samozrejme, avokádo a losos sú veľmi užitočné, ale cena?

Keď moja mama urobila mrkvový šalát, vždy mi povedala: „Správna večera je lepšia ako akákoľvek diéta.“ Dodnes pokračuje v strúhaní mrkvy každý večer a už 68 rokov a zostáva v skvelej kondícii!

Mrkvový šalát

Glykemický index mrkvy v surovej forme je 35 jednotiek, vo varenej forme – 85. V čerstvej koreňovej zelenine sa zachováva všetka vláknina a vitamíny, takže mrkva bude veľmi užitočná pre tých, ktorí chcú schudnúť. Je jedno či ju budú konzumovať  v surovej forme, alebo varenú, isté je  že je užitočné ju konzumovať!

Nemali by ste to však preháňať s mrkvovou šťavou, hoci obsahuje iba 56 kcal na 100 g, ale môže spôsobiť silnú alergickú reakciu. Denná dávka mrkvovej šťavy by nemala prekročiť 350 ml.

Aj keď nepočítate kalórie vo varených jedlách, tento šalát si určite zamilujete. Je  veľmi užitočný, chutný a zároveň nízko kalorické – iba 88,9 kcal na 100 g. Toto je ideálna voľba na večeru: nebudete hladovať a vďaka mrkve sa zlepší trávenie a obnoví sa metabolizmus.

Prísady:

  • 330 g mrkvy
  • 4 vajcia
  • 60 g kyslej smotany
  • 1 strúčik cesnaku
  • podľa chuti osolíme

Aj keď s postavou nemám žiadne problémy, veľmi často pripravujem mrkvový šalát s vajcom. Zvyčajne nevážim ingrediencie, ale na prípravu potrebujem  3-4 stredné mrkvy a 2-3 lyžice kyslej smotany.

Šalát je určený na 3-4 porcie.

Príprava:

Mrkvu olúpte a nastrúhajte na hrubom strúhadle.

Vajcia uvarené natvrdo je možné nakrájať na kocky alebo strúhať.

Pridajte roztlačený cesnak a soľ. Ak nemáte radi cesnak, použite akékoľvek korenie, podľa chuti.

Zmiešajte a sadnite si na večeru!

Toto je základný recept, ale ak je to žiaduce, môžete pridať sezam, tekvicu alebo ľanové semienka, jablká, reďkovky, hrozienka, strúhaný syr, varené mäso. Chuť sa len zlepšuje. Ale ak ste na prísnej diéte, predtým, ako uvaríte mrkvový šalát, spočítajte kalórie a nezabudnite zvážiť všetky ingrediencie.

Zdieľajte tento príspevok s priateľmi!

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*