Zbierajte práve teraz. Urýchľuje hojenie rán a podporuje trávenie!

Ľudia používajú túto bylinku už od dávnych čias ako výborný prírodný liek. Obsahuje mnoho vápnika, betakaroténu, vitamínu K, tiež vitamínu C a ďalších hojivých látok.

Medzi niektoré z jej medicínskych vlastností patria: antimikrobiálne, sťahujúce, antihistamínové, protizápalové, odhlieňovacie, diuretické a zastavujúce krvácanie.

Rastlinka, o ktorej hovoríme sa nazýva skorocel. U nás je pre liečbu známejší skorocel kopiovitý, avšak výborné liečivé vlastnosti má aj bežný skorocel širokolistý (na úvodnom obrázku).

Ako užívať skorocel

Jeho listy môžete konzumovať priamo alebo si ich pridávať do rôznych šalátov.

Keďže skorocel má protizápalové účinky, je výborným prostriedkom aj na znižovanie bolestí a svrbenia vyplývajúcich z rôznych kožných ochorení.

Listy skorocelu sú vynikajúce na menšie poranenia kože, uštipnutia hmyzom, vredy, vyrážky a iné podráždenia pokožky.

Vo forme čaju, tinktúry alebo sirupu je zasa vhodný na kašeľ a zápaly priedušiek.

Všeobecne sa odporúča:

 • pre respiračné ochorenia: je známe, že mierny expektorant a vysoký obsah oxidu kremičitého v skoroceli sú účinné pri pľúcnych problémoch, kašli a nachladnutí.
 • poruchy pečene a močového mechúra
 • proti uhryznutiu komármi: jeho alkoholový extrakt možno účinne použiť aj trením povrchu uhryznutia, ako tlmiče
  na rany, ktoré sa ťažko hoja: pomáha, účinne eliminuje zápaly a zároveň dezinfikuje.
 • V prípade orálnej infekcie a zápalu má čaj a sirup z neho upokojujúci účinok, tlmí bolesť i zápal.
 • chudnutie: semená – druh psyllium – možno mlieť alebo namočiť, čo môže pomôcť schudnúť, ak sú konzumované pred jedlom.
 • pri hemoragickej ťažkosti: môžeme použiť jeho silný odvar ako sedací kúpeľ, znižuje bolesť, zápal a zastavuje akékoľvek krvácanie. Vďaka svojim aktívnym zložkám je nevyhnutnou zložkou v antihemoroidních čapíkoch.
  pre tráviaci systém: môže byť užitočný pre každého, kto používa antibiotikum, protizápalové lieky alebo lieky proti bolesti, alebo má alergiu na potraviny alebo múku.
 • Listy a semená možno tiež použiť na liečbu gastrointestinálnych ochorení. Listy možno použiť ako čaj, prísadu do polievky alebo sušiť v omáčkach.
 • Vďaka svojim protizápalovým vlastnostiam sa používa na liečbu modrín, povrchovými zraneniami, modrín, podvrtnutie, vyvŕtanie, športových úrazov. Ako obklad sa používa surová čistená šťava (jej šťava) alebo extrakty zmiešané s krémami.

Pomáha tiež pri otravách ortuťou, hnačkách, ženských ťažkostiach, ale aj kožných vyrážkach či ekzémoch. Ak vás bolí zub, rozdrvte skorocelový koreň na prášok a nanášajte pravidelne na bolestivé miesto. Pomôcť by malo aj žuvanie čerstvého koreňa v ústach.

Ak sa rozhodnete túto rastlinku zbierať, uistite sa, že má čo najlepšiu kvalitu. To znamená, že sa vyhýbajte prašným miestam, miestam popri cestách a všetkým miestam, kde si myslíte, že sú rastliny postrekované. Taktiež sa vždy uistite, že máte naozaj nazbierané lístky a korene skorocelu a nie nejakej inej podobnej rastlinky. Najlepšie je, ak máte vlastnú záhradku, vtedy ho môžete pestovať sami a verím, že jeho pozitívne účinky už dobre poznáte.

Použitie:

Príprava čaju:  pridajte 1 kopcovitú lyžičku listu na 1/4 litra vody; len varíme, necháme krátko odstáť.
Sirup: rozemlejte dve hrste rastlinných listov. Do tejto listovej dužiny pridajte 300 gramov trstinového cukru a 250 gramov pravého medu a trochu vod.. Varte na miernom ohni za stáleho miešania, kým nevznikne hustá hmota, ktorá sa za tepla naleje do pohárov. Uchovávajte v chladničke.

Zdieľajte tento článok aj so svojimi priateľmi na Facebooku!

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*