9 rastlín, ktoré účinne odpudia kliešte a komáre z vašej záhrady.

Každý vie, aké nebezpečné sú kliešte. Uhryznutie týchto malých pavúkovcov nám môže spôsobiť vážne zdravotné problémy. Lymská borelióza a kliešťová encefalitída sú niektoré z nich. Existujú však spôsoby, ako sa pred nimi (nielen) v domácej záhrade chrániť. Ako? Stačí zasadiť pár rastlín, ktoré svojou vôňou odpudzujú hmyz.

1 # Rozmarín

zdroj: canva

Rozmarín sa spája najmä s korením stredomorskej kuchyne. Málokto vie, že jeho vôňa má pozitívny vplyv na prácu mozgu, najmä na zapamätanie. Esenciálne oleje obsiahnuté v tejto rastline navyše účinne odpudzujú kliešte.

2 #Aksamietnica

zdroj: canva

Hovorí sa tomu aj smrad. Táto rastlina je na rozdiel od ostatných známa svojou špecifickou vôňou, alebo skôr zápachom, ktorý nevonia ľuďom a je veľmi nepríjemný aj pre vošky a iný hmyz. Rovnako  táto voňavá jednoročná rastlina odradí kliešte a komáre od pobytu vo vašej záhrade.

3 # Palina

zdroj: canva

Nielenže vám pomôže zbaviť sa nežiaduceho hmyzu, ale môžete využiť aj jej zdravotné benefity. Nálev z paliny pomáha pri pálení záhy, plynatosti a parazitoch . Aj keď to nechutí veľmi dobre.

4 # Vratič obyčajný

zdroj: canva

O odstrašujúcich vlastnostiach tejto rastliny sme písali už dávnejšie. Je to rastlina so žltými kvetmi, ktorá rastie divo na poliach a lúkach. Vysadením do záhrady sa zbavíte kliešťov ale aj komárov.

5 # Cesnak

zdroj: canva

Myslím, že netreba nikoho presviedčať, aby si zasadil cesnak do vašej záhrady. Odstrašíte nepríjemných hostí, ale využijete ho aj pri chorobe. Koniec koncov, cesnak je to najlepšie prírodné antibiotikum.

6 # Levanduľa

zdroj: canva

Levanduľa je rastlina s krásnou fialovou farbou. Vaša záhrada vďaka nej získa úžasné farby a vy ju budete môcť obdivovať bez obáv z útoku kliešťov.

7 # Mäta

zdroj: canva

Mäta je jednou z najviac aromatických rastlín v tomto zozname. Jej veľkou výhodou je, že ju v kvetináčoch kúpime takmer v každom obchode . Vďaka tomu si ju môžete vysadiť do záhrady, ale aj nechať na parapete ako ozdobu a korenie.

8 # Pelargónia

zdroj: canva

Pelargónia funguje skvele ako odpudzovač kliešťov a vyzerá nádherne. Treba si však uvedomiť, že pre našich štvornohých priateľov je to jedovatá kvetina. Dávajte si preto pozor, aby ju niekto z nich náhodou nechcel ochutnať.

# 9 Ruta voňavá

zdroj: canva

Táto rastlina má veľa zdravotných výhod. Má protizápalové, antibakteriálne a antivírusové vlastnosti . Jej intenzívna vôňa účinne odpudzuje kliešte a komáre z prostredia.

Ak sa vám článok páčil, zdieľajte ho aj so svojimi priateľmi na Facebooku!

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*