Z ničoho nič skolaboval a musel ísť do nemocnice: Dajte si EXTRÉMNY POZOR na tieto príznaky, spôsobujú telu vážnejší stav, než si myslíte!

Voda je základným stavebným prvkom nielen ľudského tela, ale aj planéty Zem. Ľudský organizmus obsahuje v priemere 60% vody a planéta je pokrytá vodnou plochou až zo 71%. Voda je skrátka životodarná a nájdeme ju v každej ľudskej bunke. Ak je hospodárenie s tekutinami v organizme narušené, dochádza k takzvanej dehydratácii. Bez väčších ťažkostí človek zvládne 3 až 5 percent strát tekutiny, avšak ak je to viac, dochádza k nepríjemným prejavom.

Príznaky spojené s dehydratáciou organizmu

Najčastejšími prejavmi nedostatku tekutín v tele sú:

Bolesti hlavy: k nim dochádza preto, že dôjde k výraznému zníženiu tekutiny, ktorá obklopuje náš mozog. Tiež mozog nie je dostatočne okysličovaný.

Zmeny nálad a zhoršená pamäť: nedostatok vody môže viesť až k útlmu celého organizmu, poklesnutej nálade, a aj mentálne funkcie budú zhoršené. Tieto príznaky sú opäť spojené so značným úbytkom vody okolo mozgu, tej je v jeho okolí až 73 percent.

Znížené slinenie a zápach z úst: nedostatok vody môže spôsobovať aj úbytok slín, ktoré prirodzene chráni chrup pred baktériami. Tiež môžete bojovať so zápachom z úst.

Problémy s vyprázdňovaním: ak budete málo piť, môžete sa potýkať aj so zápchou.

Ďalšie možné prejavy dehydratácie:

Človek, ktorý je dehydratovaný môže pociťovať aj abnormálny hlad, za ktorým sa ale v skutočnosti skrýva smäd a telo tak dáva najavo, že potrebuje doplniť tekutiny. Nedostatok vody v organizme rozpoznáte aj pri močení. Pokiaľ došlo k dehydratácii, močiť budete cez deň málo. Aj farba moču sa mení, ak budete dehydrovaní. Zo zdravej čírej bude tmavá farba a moč bude aj zapáchať. Nedostatok vody sa môže prejavovať aj bolesťami kĺbov, alebo zvýšenou únavou. Už dvojpercentný úbytok tekutiny môže spôsobiť výraznejšie malátnosť a spavosť. Dehydratácia má vplyv aj na naše obličky, ktoré v prípade úbytku tekutín môžu pobolievať hlavne kvôli tvorbe obličkových kameňov. Tie vznikajú v prípade, že človek dlhodobo málo pije. Keď mať chcete hladkú, pevnú a na pohľad krásnu pokožku, mali by ste myslieť na pitný režim. Tekutiny majú vplyv totiž aj na vzhľad kože.

Aké tekutiny najlepšie piť?

Vhodné je sa zamerať na pitie čistej kohútikovej vody. V teplých mesiacoch láka hlavne studená voda, ale by sa mala pri pití izbovej teploty, aby ste svojmu rozohriatemu telu nespôsobili teplotný šok. Ideálne sú aj bylinkové nesladené čaje, alebo tie ovocné. Tekutiny doplníte aj polievkami, konkrétne vývary. Nevhodné sú nápoje sýtené, sladené a tiež tie, v ktorých je vysoký obsah kofeínu, ako je napríklad káva, alebo energetické nápoje. K popíjanie a zároveň doplnenie vitamínov a minerálov sa hodí najmä v letných mesiacoch aj čerstvé ovocné, alebo zeleninové šťavy. Jednotlivé druhy ovocia a zeleniny môžete aj kombinovať a zmixovať si trebárs aj chutné a sýte smoothie.

Ak sa vám článok páčil, zdieľajte ho so svojimi priateľmi na Facebooku!

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*