5 signálov, ktoré vám vysiela vaše telo, keď vám pitie kávy škodí.

Odborníci majú rôzne názory na to, koľko kávy by sme mali piť, aby nepoškodila naše zdravie. Aké príznaky teda môžu naznačovať, že pijeme príliš veľa kávy?

Predtým, ako odpovieme na túto otázku, pozrime sa na výhody pitia kávy.

Výhody pitia kávy

Niektorí ľudia pijú kávu, nie nevyhnutne kvôli jej chuti, ale chcú sa len naštartovať na celý zvyšok dňa. To je zaručené kofeínom, ktorý je neoddeliteľným prvkom kávy, ako aj psychoaktívnym činidlom používaným aj v mnohých sýtených a energetických nápojoch. Konzumácia kofeínu v primeraných množstvách môže mať veľmi pozitívny vplyv na naše telo. Kofeín stimuluje vylučovanie hormónov šťastia – sérotonínu a dopamínu – takže už pri vypití jednej  šálky kávy sa budete cítiť lepšie fyzicky aj psychicky. Naša koncentrácia a pamäť sa zlepšujú. Vedci tiež zistili, že kofeín znižuje riziko chorôb, ako je Alzheimerova alebo Parkinsonova choroba.

5 signálov, ktoré vám vaše telo môže dať, ak pijete príliš veľa kávy

Množstvo kofeínu v káve závisí od kávy, ktorú pijeme. Napríklad dve šálky espressa môžu mať úplne odlišné hladiny kofeínu. V priemere espresso obsahuje asi 65 mg kofeínu, varená káva 70-140 mg kofeínu, instantná káva 50-80 mg kofeínu a káva bez kofeínu 1-7 mg kofeínu.

Príliš veľa kofeínu môže mať nepriaznivé účinky na zdravie. Odborníci odporúčajú neprekročiť 400 mg kofeínu denne. Stáva sa však, že už pri menších dávkach nám telo vysiela signály, ktoré naznačujú, že by sme mali obmedziť množstvo kofeínu, ktoré užívame. Musíme si však uvedomiť, že každý človek reaguje na kofeín inak, čo je spôsobené  genetickými rozdielmi.

Toto je 5 najcharakteristickejších príznakov predávkovania kofeínom:

#1 Srdce pracuje vyššou rýchlosťou

Ak pijete veľa kávy, je veľmi pravdepodobne, že vaše srdce začne pracovať rýchlejšie. Namiesto 60-80 úderov za minútu môže stúpnuť až na 100 úderov, ktoré sa môžu prejaviť závratmi, zrýchleným dýchaním alebo tlakom na hrudníku. To je nebezpečné najmä pre ľudí, ktorí majú problémy s obehovým systémom.

#2 Žalúdočné problémy

Káva má dráždivé vlastnosti. Po vypití sa zvyšuje množstvo žalúdočných štiav. V dôsledku toho môžeme mať problémy s poruchami trávenia vo forme pálenia záhy, nevoľnosti, refluxu, ako aj bolesti brucha alebo žalúdka.

#3 Bolesť obličiek

Káva obsahuje oxaláty. Nadmerná konzumácia kávy môže viesť k tvorbe bolestivých obličkových kameňov, ktoré si samozrejme nikto z nás neželá. Na druhej strane, mierne množstvo kávy má pozitívny vplyv na prácu obličiek prostredníctvom svojho diuretického účinku. Existujú aj štúdie, ktoré dokazujú, že konzumácia menšieho  množstva kofeínu môže znížiť riziko úmrtia u ľudí s chronickým ochorením obličiek až o 25%, podľa časopisu Nephrology Dialysis Transplantation.

#4 Úzkosť

Pijete veľké množstvo kávy a často máte úzkosť? Odporúča sa, aby ľudia, ktorí sú veľmi citliví na účinky rôznych látok, nekonzumovali viac ako 400 mg kofeínu / deň, aby sa zabránilo bolestiam hlavy, ospalosti, úzkosti a nevoľnosti.

#5 Pocit olovnatej chuti v ústach

Káva vysušuje sliznicu s nepríjemným pocitom. Je to spôsobené ukladaním takzvaných kyslých (nie horkých) metabolických zvyškov v krvi. Tento účinok sa najčastejšie vyskytuje, keď to „preháňame s kávou“.

Smrteľná dávka kofeínu

Bolo vypočítané, že smrteľná dávka kofeínu pre osobu je asi 192 mg na kilogram telesnej hmotnosti. Samozrejme, toto je len akceptovaný teoretický predpoklad, pretože ho nikto nedokázal študovať na ľudskej bytosti. Ani nikto by nebol schopný vypiť dostatok kávy na to, aby skonzumoval také obrovské množstvo kofeínu v relatívne krátkom čase.

Ak vás tento príspevok zaujal, zdieľajte ho s priateľmi!

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*