Migrény môžu signalizovať NEDOSTATOK VITAMÍNOV. Čo by ste mali jesť, aby ste znížili bolesti hlavy?

Migrény a bolesti hlavy postihujú čoraz viac ľudí. Základná príčina migrény sa stále považuje za nepotvrdenú, najmä u mnohých pacientov, ktorí uvádzajú rôzne zdravotné problémy. Nedávny výskum prezentovaný na 58. výročnom vedeckom stretnutí Americkej asociácie pre bolesti hlavy naznačuje, že skríning nedostatku vitamínov môže byť tiež kľúčom k vyriešeniu problému s bolesťami hlavy a migrénou.

Každý vitamín hrá zásadnú úlohu pri produkcii energie v bunkách. Vedci začali skúmať  nedostatok dostatočného množstva základných  vitamínov (nedostatok vitamínov), ktoré môžu spôsobiť migrény. Dr. Suzanne Haglerová, vedúca autorka tejto štúdie, vo vyhlásení uviedla, že je potrebný ďalší výskum na objasnenie účinnosti vitamínových doplnkov.

Štúdia vykonaná začiatkom roka 2012 spájala nedostatok horčíka s migrénami. Zistilo sa, že ľudia trpiaci častými migrénami majú nízku hladinu horčíka v porovnaní s tými, ktorí nikdy nepociťujú migrény alebo bolesti hlavy. Lekári odvtedy odporúčajú kombináciu horčíka a multivitamínov vždy, keď sa objavia počiatočné príznaky bolesti hlavy.

Najlepšie je však skúsiť pridať do svojho jedálnička potraviny bohaté na vitamíny, ktoré vám pomôžu vyhnúť sa vlnám migrény.

Doplňte si do stravy  omega-3 mastné kyseliny – okrem pozitívnych účinkov na ľudský organizmus majú aj protizápalové účinky. Nájdete ich v morských rybách, ľanovom, olivovom oleji či semiačkach.

Ľuďom z migrénou  sa  odporúča užívať vitamíny skupiny B a koenzým Q10. Dodržiavať  pitný režim – pite veľa čistej vody – dehydrovaný organizmus zle znáša akúkoľvek bolesť a zápal. Dokonca sa odporúča vypiť niekoľko pohárov vody v čase, keď začnete cítiť blížiaci sa záchvat.

 

Prírodné lieky na migrénu a bolesti hlavy

Národný inštitút pre doplnkové zdravie uvádza, že vitamín D pomáha ľudskému telu absorbovať vápnik. Tuniak, losos, syr a vajcia obsahujú veľké množstvo vitamínu D. Najlepšie možnosti ako prijať tieto túto životne dôležité  živiny  sú však pomarančový džús alebo mlieko obohatené vitamínom D, vrátane potravín, ako je jogurt, špenát, morčacie, sójové bôby a mandle vo vašej strave, toto je  najideálnejší spôsob, čo sa týka vitamínu  B2.

Mali by ste konzumovať tmavú listovú zelenú zeleninu, ako je brokolica,  mangold, špenát, z ktorých všetky obsahujú koenzým Q10, vitamín B2 a kyselinu listovú. Cícer, fazuľa a šošovica tiež obsahujú dostatočné množstvo kyseliny listovej. Orechy, mäkkýše, ryby, bravčové, hovädzie a kuracie mäso sú tiež nevyhnutnými doplnkami vašej stravy, pretože všetky obsahujú koenzým Q10. Mali by ste tiež konzumovať slnečnicové a tekvicové semená, mandle, kešu, banány, mlieko a ľanové semienko, aby ste zvýšili množstvo horčíka vo vašom tele.

Medzi nebezpečné potraviny patria konvenčné alebo sýtené nápoje. Prídavné látky, vrátane aspartámu, glutamátu sodného, dusitanov, alkoholických nápojov (najmä červeného vína), kofeínových nápojov, ako je cola, káva, čaj a dokonca aj bylinné čaje, sú niektoré z najnebezpečnejších faktorov. Koreniny, ako je malé množstvo soli, vanilkový extrakt a javorový sirup, môžu byť  dobre tolerované.

Medzi časté „spúšťače“ migrény patria:

  • alkohol (obzvlášť červené víno, whisky)
  • zrejúce syry
  • kofeín
  • potraviny obsahujúce glutaman sodný
  • mäsové výrobky
  • údeniny, salámy ap.
  • konzervanty, farbivá, kečupy
  • čokoláda
  • exotické druhy ovocia, orechy
  • príliš aromatické alebo korenisté jedlo atď.

Osoby trpiace migrénou by mali vypozorovať, či migrénu u nich nespúšťa práve niektoré jedlo či nápoj.

Ani hladovanie a rôzne diéty osobám, ktoré trpia migrénou neprospievajú, zníženie hladiny krvného cukru môže viesť k vyvolaniu záchvatu migrény.

Avšak, ľudia, ktorí majú ťažké záchvaty migrény, vedia, že ak sa záchvat predvedie na plno, a najmä pri častom užívaní liekov, žiadne z uvedených liekov nepostačujú. Na účinnú liečbu ťažkých stavov migrény sa podávajú lieky obsahujúce ergotamíny alebo triptány.

V prípade častých a opakujúcich sa bolesti hlavy hlavy navštívte lekára.

Ak Vás tento príspevok zaujal, zdieľajte ho s priateľmi!

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*